polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

piątek, 31 maja 2019

Dzień Polonii w Klubie Polskim w Bankstown

Wykonawcy akademii z okazji Dnia Polonii. Fot. B.Kawa
W ubiegłą sobotę 25 maja 2019 r. w Klubie Polskim w Bankstown odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Polonii.

Projekt uroczystości, nad którą honorowy patronat objeła Federacja Polskich Organizacji w NPW, został w całości sfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za Granicą w 2019 r. przy współudziale Fundacji „Wolnośc i Demokracja”. Prowadzenie Akademii powierzono Panu Michałowi Maciochowi, który w sposób niezwykle profesjonalny, a zarazem ciepły i rodzinny wprowadził zebranych gości w tematykę wieczoru, po czym przedstawiał kolejnych wykonawców prezentujących się na scenie.

Głównym punktem Akademii z okazji Dnia Polonii w Bankstown był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”. Tego dnia mogliśmy podziwiać wszystkie trzy grupy tancerzy prezentujących się na scenie. Ach - jakąż radością i dumą napawało nasze serca podziwianie i oglądanie przekroju polskich tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”?! Poczuliśmy się jak jedna, wielka, polska rodzina.
W pierwszej części najstarsza grupa Zespołu zatańczyła dwa tańce. Pierwszym z nich był „Żywiec Mieszczański, a drugim „Sztajerek”. Mogliśmy także podziwiać średnią grupę Zespołu wdzięcznie tańczącą „Krakowiaka”.

 
„Krakowiaczkiem” rozpoczęła się także druga część Akademii w Bankstown – tym razem wykonawcami byli chłopcy i dziewczynki z najmłodszej grupy Zespołu „Kujawy”. Uroku tańczących maluchów nie da się z niczym porównać – wszyscy podziwiali ich słodki występ, który niejako samoczynnie wywoływał uśmiech na twarzach zebranych gości.
Akademię uświetniły także występy zaproszonych tego dnia solistów. Publiczność podziwiała i zachwycała się pięknym występem młodej osoby – Pani Pauliny Paździor grającej na skrzypcach Poloneza Ogińskiego.                 Z rozrzewnieniem wsłuchiwaliliśmy się również w treść piosenek dla mamy w wykonaniu Pana Michała Maciocha.

Zarówno występ Pani Pauliny jak i Pana Michała stał się powodem wielu artystycznych wrażeń i przeżyć dla zebranej tego dnia w Bankstown publiczności.

 
W pierwszej części Akademii uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur zaprezentowali program patriotyczny pod tytułem „Piękna nasza Polska cała”. Pomimo tego, iż dzieciaki miały niewiele czasu na przygotowanie się do występu wykonały naprawdę fantastyczną robotę prezentując wiersze i piosenki               o tematyce patriotycznej. Gwoździem programu był wiersz pt: „Piękna nasza Polska cała”, który opisywał kłótnię gołębi o to, która część naszego ukochanego kraju jest najpiękniejsza. Na koniec wszystkie ptaki   doszły do zgodnego wniosku, że cały nasz kraj i każda jego część bez wyjątku ma swój urok i dla nas       Polaków jest i pozostanie najbliższy sercu i najpiękniejszy.


W drugiej części uczniowie nasi zaprezentowali program pod wiele mówiącym tytułem „Dla Ciebie Mamusiu”. Dzień Polonii w Bankstown zbiegł się niemalże z Dniem Matki, który w Polsce wypada 26 maja. Ta część występu naszych kochanych uczniów i uczennic polegała na odczytaniu własnych komentarzy, w których dzieci opisywały swoje mamusie i wyrażały wdzięczność za matczyny trud, troskę i miłość - miłość która jest jak żadna inna – miłość najpiękniejsza...

Ogromnie dziękuję wam kochane dzieci za to, że tak wspaniale zaprezentowałyście naszą szkołę na Dniu Polonii w Bankstown. Z prawdziwą dumą i radością spoglądałam na rząd pięknie wystrojonych w szkolne koszuki chłopców i dziewczynek, którzy w języku swoich rodziców i dziadków oraz z uśmiechem na ich dziecięcych twarzyczkach deklamowali wiersze i śpiewali polskie piosenki. Dziękuję także naszym nauczycielom za przygotowanie programu oraz drogim rodzicom, którzy ćwiczyli z dziećmi w domach wiersze    i piosenki oraz poświęcili swój czas, aby przyjechać tego dnia do Bankstown.
Serdecznie dziękujemy zarządowi Klubu Polskiego w Bankstown za nieodpłatną gościnę i wsparcie. Słowa wdzięczności składamy także na ręce Państwa Lucyny i Wiesława Paździorów za zasponsorowanie posiłku dla naszych młodych wykonawców, którzy ze smakiem zajadali się pysznymi parówkami zbierając siły do kolejnych występów.

Na koniec pozwolę sobie złożyć gorące słowa podziękowania, wdzięczności i uznania Pani Jolancie Żurawski, która zajęła się koordynacją całości projektu Akademii z okazji Dnia Polonii w Polskim Klubie w Bankstown. Dziękujemy Państwu Wiesi i Markowi Wojnicz – dyrektorom artystycznym Zespołu „Kujawy”. Dziękujemy nauczycielom Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur oraz rodzicom za przygotowanie dzieci. Dziękujemy młodym solistom: Pani Paulinie Paździor i Panu Michałowi Macioch. Dzięki pracy i poświęceniu tak wspaniałych ludzi - Polska i Polskość trwać będzie w naszych dzieciach. Wierzę mocno w to, iż w przyszlości to one właśnie przekazywać będą język, tradycję i kulturę kraju ich pochodzenia kolejnym pokoleniom Polonii w Australii. 

Tekst i zdjęcia: Bernadeta Kawa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy