polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gdańsku uczczono pomordowanych w podwileńskich Ponarach. Zbrodni dokonali Litwini i Niemcy. Masowe egzekucje w Ponarach były największą zbrodnią popełnioną w okresie okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Szacuje się na ok. 100 tys. ofiar. * * * AUSTRALIA: Partia Pracy wygrala sobotnie wybory parlamentarne. Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że Anthony Albanese będzie pierwszym premierem Australii, który wygrał drugą z rzędu trzyletnią kadencję w ciągu ostatnich 21 lat. Lider opozycji Peter Dutton przegrał wybory w swoim okręgu Dickson, w którym wygrywał nieprzerwanie od 24 lat. * * * SWIAT: Wladimir Putin powiedział w nocy z sobotę na niedziele w specjalnym oświadczeniu dla dziennikarzy z calego świata, że Rosja jest gotowa wznowić bezpośrednie, bezwarunkowe rozmowy z Ukrainą w Stambule, począwszy od 15 maja, trzy lata po tym, jak Kijów zerwał je w 2022 roku. Putin powiedział, że Rosja chce przeprowadzić poważne rozmowy z Ukrainą, aby wyeliminować podstawowe przyczyny konfliktu, co pozwoli na osiągnięcie trwałego i długofalowego pokoju. Donald Trump zaapelował w niedzielę do Ukrainy, aby natychmiast przyjęła ofertę prezydenta Rosji.
POLONIA INFO:

środa, 3 kwietnia 2019

Iwona Pruszyńska dla Rzeczpospolitej: Jak działają sędziowie pokoju?

Kilka dni  temu gościem programu Tomasza Pietrygi #RZECZoPRAWIE, nadawanego cyklicznie na kanale Rzeczpospolita TV  była Iwona Pruszyńska, prawnik z Sydney  a także nasza koleżanka  ze Stowarzyszenia Bumerang Polski i autorka wielu publikacji  naszego portalu.  Tym razem w programie internetowym prestiżowej gazety Rzeczpospolita mówiła o systemie prawnym w Australii i o instytucji  JP czyli sędziach pokoju, która powszechna jest w Australii, a której wprowadzenie  zapowiada rząd w Polsce.

Iwona Pruszyńska mówiła w programie o skomplikowanej strukturze sądownictwa w Australii m.in. wyjaśniała jej dualizm (sądy federalne i stanowe działające niezależnie) . wyjaśniała  jaką role pełnią tzw. sędziowie pokoju.

Gość programu  #RZECZoPRAWIE  wskazywała na to, że w Australii  są dwa rodzaje sędziów pokoju.  Jedni nie muszą mieć nawet wykształcenia prawniczego,   drudzy natomiast koniecznie. Ci pierwsi są osobami zaufania społecznego, pomagają obywatelom w pokonywaniu biurokracji i nie otrzymują wynagrodzenia za swą pracę.  Drudzy to tzw. przysądowi sędziowie pokoju są już zawodowymi prawnikami  i zajmują się sprawami typowo sądowymi a w szczególności  prowadzeniem  spraw przed główną rozprawą sądową. Iwona Pruszyńska wspomniała też o filozofii systemu prawnego w Australii  opartej na tzw.  sprawiedliwości społecznej, która mają się podobno kierować  sądy w Australii. Oznacza to, że prawo może być tworzone w Australii ad-hock, precedensowo.  Zwróciła przy tym uwagę na ciekawą sprawę, że australijscy sędziowie  wydają  wyroki wg własnej oceny a nie koniecznie na podstawie prawa.
Cała rozmowa z Iwoną Pruszyńska na kanale RzeczpospolitaTV



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy