polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

czwartek, 28 czerwca 2018

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Słodyczom mówimy NIE

Fot. A.Kozłowska
Ciastka, cukierki, pralinki, czekolada, torty – cały świat kocha słodycze! Naukowcy i lekarze regularnie ostrzegają przed ich nadmiernym spożywaniem, a jednak producenci słodkich wyrobów mają się świetnie. Czasem nawet przekonują do zakupów swoich produktów argumentami zdrowotnymi: wysoką zawartością witamin i minerałów czy błonnika (ciasteczka z pełnoziarnistej mąki). Czy warto więc sięgać po słodycze?

Naturalnym dążeniem człowieka jest sięganie po produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i węglowodanów. To „spadek” po czasach prehistorycznych, kiedy koniecznością było gromadzenie zapasów energetycznych. Innymi słowy: należało najeść się do syta (albo nawet mocno się przejeść) przy każdej możliwej okazji, bo nie wiadomo było, kiedy znów będzie na to szansa. A smak? No, właśnie... wśród preferowanych przez nas smaków i aromatów do dziś jest smak słodki oraz inne intensywne smaki (tłuszcz jest ich nośnikiem).

Zagadka wyjaśniona, ale czy ten prehistoryczny głód słodyczy trzeba zaspokajać także teraz? Zdecydowanie nie! Bazą większości słodyczy jest cukier, często także tłuszcz. Mówimy o takim jedzeniu, że to „puste kalorie”. Zostają one „z automatu” zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej i przynoszą tylko chwilową radość z jedzenia. Na dłuższą metę na pewno się Wam nie przydadzą... Jak więc przestać lub ograniczyć  jedzenie słodkości?
 

Regularne posiłki i zróżnicowana dieta

Podstawą „antysłodyczowej kuracji” powinna stać się dla Was urozmaicona dieta i regularnie spożywane posiłki: 4-5 w ciągu dnia (o stałych porach). W ciągu kilku dni organizm przyzwyczai się do stałych dostaw wartości odżywczych, dzięki czemu nie będzie łakną słodyczy w tak dużym stopniu. Jest to tym samym pozostawanie cały czas w poczuciu względnej sytości. Na pewno mieliście okazję sprawdzić, o ile większe są Wasze zakupy spożywcze, kiedy robicie je w akompaniamencie burczenia w brzuchu! Jeśli zaś chodzi o skład potraw – na pewno wiecie, że każdy człowiek potrzebuje białka, witamin i minerałów. Nabiał, chude mięso i ryby, warzywa i owoce – to powinno zawierać domowe menu! Jeśli mimo wszystko „słodyczowy głód” będzie zaglądał Wam w oczy, przyjrzyjcie się ilości spożywanego przez Was magnezu i chromu. Być może to tych pierwiastków domaga się Wasz organizm, kiedy rozważacie zjedzenie batonika. Magnez znajdziecie m.in. w: awokado, bananach, soczewicy, otrębach owsianych, migdałach, orzechach włoskich, rukoli i oczywiście w naturalnym kakao. Chromu zaś dostarczą: jaja, wołowina, jabłka, ryby, kiełki i gruboziarniste kasze.
 

Zdrowe przyjemności

Słodycze uzależniają. Podczas jedzenia czekolady (to klasyczny przykład „ciężkiego połączenia” węglowodanów i tłuszczu; w 100 g mlecznej czekolady ok.45 g to cukier i prawie tyle samo tłuszczu) wydziela się dopamina, jeden z „hormonów szczęścia”. Dla wielu osób słodycze stają się używką – narkotykiem. Dlatego polecam inny sposób na wywołanie radości, np.... regularne treningi! Po ok. 20 minutach wysiłku fizycznego (nie musi być bardzo intensywny) organizm wytwarza endorfiny, które także wpływają na świetny nastrój. Efekt zaś jest odwrotny – zdrowe i dotlenione ciało zamiast dodatkowych kilogramów tłuszczu!

 
Zamień słodycze na...?

Ze słodyczy nie trzeba rezygnować całkiem. Kiedy przychodzi ochota na coś słodkiego można sięgnąć po suszone owoce (morele, śliwki, także daktyle w niewielkich ilościach), konfitury i dżemy przygotowane bez dodatku cukru, a także po zdrowe wypieki (najlepiej własnej roboty), które nie zawierają cukru. Pysznym zamiennikiem cukru jest miód (polecam zwłaszcza miód gryczany) czy cukier brzozowy (ksylitol). Pamiętajcie jednak, że z niczym w życiu nie można przesadzać – cały słoik miodu zjedzony podczas oglądania filmu też nie pozostanie bez konsekwencji dla figury. Spożywanie go w małych ilościach pozwoli Wam zachować zdrowie!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy