polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

piątek, 1 czerwca 2018

Już dziś zaplanuj tegoroczny Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Mijający rok szkolny odznaczył się kalendarzach na całym świecie obchodami już trzeciego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności (PDD). To nowe święto zainicjowane i koordynowane przez Dobrą Polską Szkołę, z roku na rok zyskuje coraz więcej entuzjastów i przyjaciół, popularyzując wśród polonijnych społeczności ideę dwujęzyczności oraz potrzeby celebracji języka polskiego i polskiego dziedzictwa w polonijnych rodzinach. 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony jest co roku w trzeci weekend października, w tym roku  przypadnie więc na dni 20-21 października. Co przyniesie? Jakie nowe inicjatywy i projekty? Ile z nas dołączy się do jego obchodów? W 2017 r. PDD świętowano w ponad 200 ośrodkach polonijnych na czterech kontynentach. Czy w 2018 r. święto dotrze do jeszcze większej  rzeszy Polonii w kolejnych zakątkach globu? Liczymy na to, że tak i najserderczniej zachęcamy do włączenia się w tę ważną inicjatywę!

Tych, którzy jeszcze nie słyszeli o Polonijnym Dniu Dwujęzyczności, odsyłamy do informacji w Wikipedii oraz linków zamieszczonych na końcu tego artykułu. Wszystkich pragniemy poinformować, że w przygotowaniach do tegorocznej edycji PDD pomogą Państwu informacje i materiały znajdujące się na stronie PDD pod adresem: www.polishbilingualday.com. Platforma nieustannie się rozbudowuje i jak zwykle będziemy starali się dostarczać Państwu wciąż nowych pomysłów, materiałów oraz inspiracji do przygotować PDD w Waszych szkołach i ośrodkach.

Oprócz fotorelacji i sprawozdań z obchodów PDD na świecie w poprzednich latach, które już stanowią imponującą bazę pomysłów i podpowiedzi, w tym roku znajdą Państwo na stronach m.in.:
Nowe grafiki 2018 do wykorzystania na plakatach, broszurach, koszulkach, upominkach itp.

Nowy klip muzyczny do piosenki-hymnu PDD pt. „Trzy słowa”
Nową reklamę PDD oraz dwujęzycznej edukacji do promocji PDD w Waszych lokalnych środowiskach polonijnych

Nowe hasła i wiersze propagujące dwujęzyczność oraz PDD

Nowe propozycje zabaw, konkursów, quizów i skeczów do przeprowadzenia podczas PDD
Nowe prezentacje i przedstawienia do wykorzystania podczas PDD

Informacje o nowych konkursach i inicjatywach w związku z tegorocznym PDD i dwujęzyczną edukacją na świecie

Informacje o tym, jak zostać Ambasadorem Dnia Dwujęzyczności – do udziału w tym projekcie zapraszamy wszystkie polonijne szkoły, instytucje i stowarzyszenia pracujące z polonijnymi dziećmi!
Wszystkie wymienione powyżej materiały będą systematyczne zamieszczane już od czerwca. Zachęcamy do częstego odwiedzania platformy!

Życzymy wszystkim wspaniałego, letniego wypoczynku, a wraz z nastaniem nowego roku szkolnego mnóstwa kreatywności, wspólnoty oraz pozytywnej energii przy przygotowaniach i w realizacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2018! Bądźcie z nami i dzielcie się własnymi pomysłami i przemyśleniami. Czekamy na wasz odzew i waszą współpracę. Łączmy się i bądźmy dla siebie inspiracją oraz pomocą! 
 
Zespół portalu i Fundacji Dobra Polska Szkoła
Nowy Jork, USA
www.DobraPolskaSzkola.com
www.PolishBilingualDay.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy