polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

sobota, 10 marca 2018

Porady zdrowotne Konrada Gacy: BURAK – król polskich warzyw

Fot. A. Kozłowska
Jest bohaterem każdej polskiej Wigilii, dodatkiem do obiadu i dobrym kompanem dnia w formie soku – burak to warzywo znane ludzkości od 4 tys. lat, łatwo dostępne i… tanie jak barszcz.

Choć o buraku myślimy zazwyczaj w kategoriach dodatku obiadowego, warto przyjrzeć mu się nieco bliżej i poświęcić mu więcej miejsca… na talerzach. Nadaje się do jedzenia zarówno na surowo (np. w formie soku), po ugotowaniu (barszcz), podsmażeniu czy pieczeniu. Dobrze komponuje się z mięsem, ale sprawdza się też jako samodzielne danie. To, co wyróżnia buraka na tle innych warzyw, to nie tylko piękny burgundowy kolor, ale i moc właściwości zdrowotnych.

Na początek witaminy – ich lista w przypadku tego warzywa jest długa: witamina A, witaminy z grupy B (niacyna, tiamina, ryboflawina, witamina B6), witamina C, E, K oraz kwas foliowy. Buraka charakteryzuje też bogactwo minerałów. Do najistotniejszych należą: żelazo, wapń, magnez, potas, sód i cynk. Ci z Was, którzy sprawdzają z uwagą tabele kaloryczne składników swoich potraw, też mogą odetchnąć z ulgą – burak, jak większość warzyw, nie pozostawi balastu na brzuchu czy udach (o ile to nie smażenie będzie Waszym ulubionym sposobem przygotowania).

Wspomniałem o obecności żelaza – to właśnie dzięki niemu jedzenie buraków jest polecane osobom cierpiącym na anemię. Z kolei regularne picie soku z buraków to podstawowy „preparat” w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Kolejny argument z kategorii układu krwionośnego – burak pomaga udrożnić naczynia krwionośne.

Buraki pomogą Wam zachować młodość dzięki zawartym w nich antyoksydantom. Są też świetną bronią przed nowotworami. Z jednej strony hamują ich rozwój, z drugiej, są polecane pacjentom w czasie chemioterapii. Zawarty w burakach błonnik wzmacnia metabolizm i wpływa na odporność organizmu. Inne właściwości buraka to m.in.: ochrona przed zakwaszeniem organizmu, pomoc w ogólnym osłabieniu organizmu i likwidacja zgagi. Domowej roboty syrop z buraka złagodzi ból gardła i zmniejszy kaszel.

Najbardziej charakterystyczne dla buraka jest jednak to, że jest polecany kobietom w ciąży ze względu na obecność kwasu foliowego. Także panie w okresie menopauzy powinny sięgać po to warzywo, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Ja tymczasem proponuję Wam dziś przepis na mniej tradycyjną potrawę, której podstawą jest właśnie burak. Smacznego!

Krem z buraka z prażonymi pestkami dyni  (4 porcje)

Składniki:

2 kg czerwonych buraków

0,5 kg włoszczyzny

1 cebula

4 ząbki czosnku

1 gałązka rozmarynu

4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego

 

Prażone pestki dyni:

½ szklanki pestek z dyni

1 łyżka miodu wielokwiatowego lub akacjowego

Szczypta pieprzu

½ łyżeczki papryki wędzonej

¼ łyżeczki pieprzu Cayenne


Wykonanie:
Umytą wcześniej włoszczyznę i czosnek wrzucamy do garnka z zimną woda. Cebulę opalamy nad palnikiem i dodajemy do warzyw. Gotujemy wywar warzywny. Buraczki myjemy i każdy z osobna zawijamy w folię aluminiową dodając po kilka igiełek rozmarynu, pieczemy je w temperaturze 160 stopni do miękkości. Po upieczeniu obieramy je ze skórki i kroimy na małe kawałki, dodajemy do wywaru. Całość warzyw miksujemy (w razie potrzeby dodajemy odrobinę przegotowanej wody). Doprawiamy do smaku pieprzem i doprowadzamy do wrzenia.

Prażone pestki dyni:
Wszystkie przyprawy wsypujemy do małej miseczki i mieszany ze sobą. Pestki dyni wysypujemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 8 minut. Ważne, aby co dwie minuty przemieszać pestki. Po wyjęciu z piekarnika obsypujemy je przyprawami i polewamy miodem.

Krem z buraka wlewamy do talerzy, podajemy z łyżką gęstego jogurtu i prażonymi pestkami dyni.
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy