polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

środa, 23 sierpnia 2017

Wędrówki po Polsce: Głogów - piastowskie miasto

Główny deptak Starego Miasta w Głogowie.
Fot. E.Michałowska - Walkiewicz
Niektórzy historycy uważają, że osada Lugidunum z mapy Ptolemeusza, to Głogów.  O tym, że ptolemeuszowska miejscowość była Głogowem, wynika z jej położenia względem innych miejscowości Śląska. Nie mamy jednak pewności co do powyższej tezy, gdyż mapa Ptolemeusza jest bardzo niedokładna.

To stare piastowskie miasto, umiejscowione jest nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie. Leży on w północnej części województwa dolnośląskiego, na pograniczu Pradoliny Barucko- Głogowskiej i Wzgórz Dalkowskich. Miasto to tak jest usytuowane, ze doskonały jest do niego dojazd z Wrocławia, Jeleniej Góry, Kalisza a także Gorzowa Wielkopolskiego. Miasto to posiada ogromne zaplecze restauracyjno -hotelowe. Każdy turysta znajdzie tu na pewno odpowiedni dla siebie posiłek i na wysokim poziomie nocleg.

 Historia
Ratusz w Glogowie
Głogów jest jedną z najstarszych miejscowości Polski. Głogowski gród, założony został w X wieku przez plemię słowiańskie Dziadoszan. Plemienny gród został zdobyty przez Mieszka I, który w 989 roku zbudował tu nowy bardziej rozbudowany gród. Wnętrze grodu stanowiły liczne budynki o konstrukcji zrębowej ustawione w sposób równoległy do ulicy. W latach 1010 i 1017 wojska niemieckie Henryka II, znalazły się dwukrotnie w Głogowie, lecz całe szczęście, że do oblężenia grodu nie doszło. W roku 1157, Głogów zdobył Fryderyk I Barbarossa, który spalił prawie doszczętnie gród. W roku 1180, pod rządami Konrada Laskonogiego oraz Władysława Wygnańca odbudowany został Głogów, w którym książę Konrad zbudował pierwszy murowany zamek książęcy i siedzibę kasztelanii.

Wojna trzydziestoletnia
W czasie trwania wojny trzydziestoletniej, Głogów zamieniony został w twierdzę. Był on oblegany i zdobywany przez wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, szwedzkie i austriackie. W czasie wojen napoleońskich, kwaterowały to polskie wojska Henryka Dąbrowskiego oraz 4 Szwadron Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego. Po zlikwidowaniu murów miejskich i umocnień oblężniczych Głogowa, miasto przeżyło rozkwit budowlany, a liczba ludności znacznie wzrosła. W roku 1905, władze miasta zaangażowały Josefa Stübbena, jednego z najbardziej cenionych planistów niemieckich, do stworzenia planu rozwoju miasta.

Zamek Książąt Głogowskich
 
Twierdza głogowska

W 1945 roku, miasto zostało ponownie zamienione w twierdzę przez władze niemieckie. Głogów był przez 6 tygodni oblegany przez wojska radzieckie, które go zniszczyły w bardzo dotkliwy sposób.  W tej chwili odbudowane i urocze miasto, jest cenną perełka turystyczną.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy