polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Radosław Sikorski pochwalił się, że poprosił USA o zgodę na to, żeby Polska zestrzeliwała rosyjskie rakiety nad Ukrainą. Liderzy Konfederacji Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak stanowczo sprzeciwiają się tym pomysłom i wyrzają zdziwienie brakiem zaniepokojenia społeczeństwa polskiego na dzialania szefa MSZ. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Fox News jako pierwsza amerykańska stacja telewizyjna poinformowała, że Donald Trump został zwycięzcą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Kandydat republikanów - zdaniem stacji - otrzymał 277 głosów elektorskich, a Kamala Harris - 226. Do zwycięstwa w wyborach potrzebnych jest 270 głosów elektorskich. Łącznie do zdobycia jest 538 głosów Kolegium Elektorów. Fox News zauważył, że Trump będzie pierwszym od czasów Grovera Clevelanda z 1892 roku prezydentem, który będzie sprawował urząd przez dwie nienastępujące po sobie kadencje. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.
POLONIA INFO: Święto Niepodleglosci w Marayong - 10.11, godz. 11:00

niedziela, 29 stycznia 2017

Szybka droga do uzyskania polskiego obywatelstwa

Jolanta Wolska
Bardzo dobra wiadomość. Dobrze znana w Melbourne, zresztą w całej Australii i nie tylko, ze swojej wieloletniej zawodowej pracy dziennikarskiej, promocyjnej, tłumaczeniowej oraz ofiarnej społecznej red. Jolanta Tomira Wolski OAM, JP formalnie założyła nowe, bardzo potrzebne usługowe przedsięwzięcie specjalizujące się w uzyskiwaniu poświadczenia polskiego obywatelstwa dla uprawnionych do tego osób.
 
Jest to bardzo ważna nowina dla wielu osób w Australii i innych krajach, jak na przykład w Ameryce, Kanadzie czy Izraelu, z różnych powodów pragnących uzyskać prawne potwierdzenie swojej polskości i prawa do obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej. Co m. in. uprawnia do otrzymania polskiego paszportu dla siebie i dzieci, bardzo często również dla wnucząt a nawet prawnuków, zwłaszcza kiedy chodzi o osoby urodzone poza Polską, m. in. pochodzące z mieszanych małżeństw. Jest ich wiele wśród Polonii zagranicznej, m. in. u nas w Australii. Niektóre sprawy mogą być nieco skomplikowane, zwłaszcza pod względem procedur biurokratycznych. Dlatego firma Joli Wolskiej oferuje usługi w załatwianiu wszelkich spraw w urzędach i archiwach w Polsce, jak również m.in. w kompletowaniu dokumentów, wypełnieniu wniosku, uzyskaniu polskiego aktu urodzenia, aktu małżeństwa, itp., innymi słowy - "full service".
 
Obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej daje noszącej je osobie wiele praktycznych korzyści, także w zakresie tzw. obywatelstwa Uni Europejskiej (m.in. swobodna migracja między państwami UE, wybór miejsca zamieszkania, podejmowanie pacy, etc.). Chociaż wielu Polaków mieszkających za granicą w większości tracili kontakt z ojczyzną, to mimo to zgodnie z polskim prawem w większości przypadków zachowali oni obywatelstwo polskie. Dotyczy to nie tylko osób, które wyjechały z Polski, ale również  ich dzieci, wnuków, prawnuków, itd. Jeżeli jesteś więc emigrantem z Polski bądź też był nim jeden z Twoich przodków, być może posiadasz polskie obywatelstwo i możesz uzyskać polski paszport. Warto to sprawdzić. W tym celu należy wystąpić o poświadczenie obywatelstwa polskiego. Jest to najkrótsza droga do uzyskania polskiego paszportu. Joli Wolskiej firma poprowadzi Cię bez trudu przez cały ten proces.
 
Ja sam z najbliższą rodziną służę przykładem. Urodziłem się w Charbinie w Mandżurii (Chiny) w 1931. Moja Matka już miała polskie obywatelstwo i polski paszport. Ale mój Ojciec (też bezpośredni potomek Powstańców Styczniowych z 1863 r.) jeszcze nie. Więc zostałem "wpisany" do paszportu konsularnego Mamy. Potem dostałem własny. W 1951 r. Ambasada PRL (Amb. J. Burgin et consortes) w Pekinie skasowała moje polskie obywatelstwo. Ale potem została zmuszona do wydania mi paszportu. Była to cała przygoda - bardzo przykra ponieważ niebezpiecznie było zostać bez paszportu i obywatelstwa w "niedawno wyzwolonym" wtedy Szanghaju. Zwłaszcza w okresie przygotowań do wyjazdu do Australii. O tym innym razem. Teraz mojemu starszemu synowi urodzonemu w Australii wraz z australijską synową potrzebne jest potwierdzenie posiadania polskiego obywatelstwa dla ich dzieci, moich wnuka i wnuczki.
 
Przytaczam garstkę osobistych wspomnień i rodzinnych aspektów żeby uwypuklić jak potrzebne są takie fachowe usługi świadczone przez profesjonalnie biegłą, rzetelną i godną zaufania osobę jak red. Wolska - którą angażujemy w tym celu. Mamy do niej całkowite zaufanie. Kilka lat temu już bardzo sprawnie załatwiła potwierdzenie polskiego obywatelstwa dla mojego siostrzeńca urodzonego w polskiej rodzinie w Australii, obecnie profesora na znanym amerykańskim uniwersytecie. Jest bardzo dzielna, fachowa i uczciwa, rzetelna, kontaktowa.  W dodatku, moim zdaniem,  jest nie tylko dzielna lecz również urodziwa i czarująca - co też bywa pomocne w podobnych sprawach. Zwłaszcza że będąc miła potrafi być uporczywa w słuszym interesie przyjaciół i klientów. Wiem o tym z własnego doświadczenia.
 
Podaję jej kontaktowy elektroniczny adres: [email protected]. (www.polishcitizenship.com.au). I bez wahania polecam.

Eugeniusz Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy