polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

wtorek, 3 stycznia 2017

Prezes "Wspólnoty Polskiej" Longin Komołowski nie żyje

Longin Komołowski (1948 - 2016)
Fot. Wikipedia - Creative Commons
30 grudnia 2016 roku w godzinach wieczornych po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski - informuje portal internetowy "Wspólnoty Polskiej".

Komołowski od czerwca 2010 r. pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" po tragicznej śmierci  w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem swego poprzednika - Macieja Płażyńskiego.

Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej wystosowało notę kondolencyjną, w której podkreślono, że "Polonia całego świata straciła jednego ze swoich największych przyjaciół, orędownika idei Polonii zorganizowanej, która potrafi mówić o sprawach swoich a także i polskich głosem doniosłym, ważnym i znaczącym, choć często odrębnym".

Premier Beata Szydło zdecydowała, ze pogrzeb  Longina Komołowskiego będzie miał charakter państwowy. Zmarły zostanie  pochowany prawdopodobnie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.




Longin Komołowski urodził się 5 stycznia 1948 w Czaplinku.  Był absolwentem budownictwa okrętowego Politechniki Szczecińskiej. Od 1964 r. pracował w Stoczni Szczecińskiej. W czasie wydarzeń grudniowych w 1970 r. brał udział w strajku okupacyjnym w stoczni. 

W 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej; we wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem podziemnej "Solidarności". Od 1982 r. współorganizował podziemne struktury „Solidarności” w Szczecinie, organizował druk i kolportaż wydawnictw drugiego obiegu oraz ich przerzut do Szwecji. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa. Po zalegalizowaniu związku aktywnie działał w jego strukturach. W 1989 r. został przewodniczący komitetu zakładowego "S" w stoczni.

Od 1990 r. był przewodniczący Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ "Solidarność". 
W 1994 r. zasiadł w Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych.

Był posłem na Sejm dwóch kadencji. W latach 1997–2001W wyborach parlamentarnych w 1997 r. zdobył mandat posła na Sejm z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 2007 r. dostał się do Sejmu jako kandydat bezpartyjny z listy PiS. W latach 1997–2001 był ministrem pracy w rządzie Jerzego Buzka, w latach 1999–2001 wiceprezesem Rady Ministrów.

Od czerwca 2010 r. był Prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz odznaczeniem kościelnym Ordynariatu Polowego WP Milito Pro Christo.




Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” powołana w lutym 1990 z inicjatywy marszałka Senatu, prof. Andrzeja Stelmachowskiego jest  organizacją pozarządową, której celem jest umacnianie więzi z Polską osób polskiego pochodzenia i Polaków zamieszkałych za granicą.  Jednocześnie jest  największym beneficjentem rządowego konkursu dotacyjnego „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą”. W ubiegłorocznej edycji konkursu na realizację projektów „Wspólnoty” przeznaczono kwotę ponad 23,1 mln zł. Stanowi to 39% wszystkich rozdysponowanych środków.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy