polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

czwartek, 24 listopada 2016

Porady Konrada Gacy: Jak się bronić przed nadmiarem oksydantów?

Owoce i warzywa zawierające naturalne
przeciwutleniacze. Fot. Wikipedia
Oksydanty, czyli wolne rodniki, powstają na skutek przemian metabolicznych w organizmie. Ich nadmiar przyspiesza procesy starzenia się, a także jest przyczyną wielu chorób, w tym nowotworów. Wolne rodniki mają swojego "naturalnego wroga" w postaci antyoksydantów, związków chemicznych, które neutralizują działanie oksydatnów. Na czym polega ich walka, niewidoczna gołym okiem?

Wolne rodniki to cząstki, które posiadają na orbicie pojedynczy, niesparowany elektron. Ponieważ są obdarzone ładunkiem, dążą do połączenia z inną cząstką, którą atakują i uszkadzają poprzez utlenianie. Ich ofiarą padają: białka, lipidy, kwasy nukleinowe czy kolagen. W efekcie tych zmian nasze ciało traci elastyczność, a jego regeneracja ulega spowolnieniu. Dodatkowo wolne rodniki powodują zlepianie płytek krwi, uszkadzają błony komórkowe oraz są przyczyną zmian nowotworowych w komórkach. Uszkodzenie białek przyczynia się do powstawania choroby Alzheimera, Parkinsona, anemii, astmy, miażdżycy i schizofrenii.


Im więcej antyoksydantów znajduje się w organizmie, tym mniej jest wówczas wolnych rodników. Skąd jedne i drugie biorą się w ciele człowieka? Wolne rodniki powstają podczas... procesu oddychania. Tam, gdzie dochodzi do przemian tlenowych, które mają na celu zamianę tlenu w energię, zachodzi "produkcja" wolnych rodników. W dużym skrócie można by powiedzieć, że oddychanie sprawia, że się starzejemy i w pewnym sensie jest w tym sporo racji. Na powstawanie wolnych rodników mają jednak wpływ także inne czynniki, takie jak: palenie papierosów, niewłaściwa dieta, promieniowanie rentgenowskie, zanieczyszczenie powietrza, duża aktywność fizyczna, stres, spożywanie alkoholu, niedostateczna ilość snu. Jeśli zależy nam na ograniczeniu niszczycielskiego działania wolnych rodników, na które z wiekiem stajemy się coraz mniej odporni, powinniśmy ograniczyć działanie powyższych czynników w naszym życiu oraz zadbać o obecność antyoksydantów w organizmie.

Antyutleniacze (antyoksydanty, przeciwutleniacze) wspierają nasze mechanizmy obronne. Dążą do sparowania pojedynczych elektronów występujących w wolnych rodnikach i w ten sposób je neutralizują. Antyoksydanty możemy dostarczyć do organizmu wraz z pokarmem lub zadbać o dodatkową suplementację. Wiele z nich znajduje się w owocach, warzywach (zwłaszcza strączkowych) czy przyprawach korzennych. Aby zadbać o ich dodatkowe źródło, warto zażywać witaminę C, która blokuje syntezę kolagenu. Jednym z głównych wrogów wolnych rodników jest witamina E, która hamuje proces starzenia się tkanek. Kolejnymi ważnymi antyutleniaczami są retinol, czyli witamina A i jej prowitamina - beta-karoten, które wpływają na proces regeneracji komórek, a także koenzym Q10.

Dzięki odpowiedniej diecie, suplementacji i wprowadzeniu zdrowego stylu życia nie będziecie się musieli obawiać nagatywnego działania wolnych rodników. W kolejnej odsłonie moich porad opowiem Wam, jakie znaczenie (także w redukcji wagi) ma samoakceptacja i dlaczego warto się na nią zdobyć jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich wyzwań.

Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy