polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

piątek, 12 sierpnia 2016

W Senacie o Karcie Polaka i repetriacji Sybiraków

Spotkanie w Senacie z przedstawicielami polskich organizacji
 z Syberii. Fot. P.Cebula
Praktyczne problemy wynikające ze stosowania Karty Polaka oraz kwestie repatriacyjne były głównym tematem spotkania, które odbyło się 10 sierpnia 2016 r. w Senacie z udziałem wiceprzewodniczącej senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Grażyny Sztark i jej członka Barbary Borys-Damięckiej oraz ponad  20 przedstawicieli organizacji polskich z Syberii.
 
Było to już kolejne takie spotkanie zorganizowane z inicjatywy Regionalnego Stowarzyszenia Wschód-Zachód w Płocku, które otrzymało w br. z Kancelarii Senatu dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł na szkolenie liderów organizacji polskich z Syberii i z Kazachstanu. Reprezentowane na nim były organizacje z takich miejscowości jak Barnauł, Bijsk, Górno-Ałtajsk, Kemerowo, Omsk.


Jak poinformował prezes płockiego stowarzyszenia Zbigniew Dymke, potomkowie polskich zesłańców na Syberię przebywają w Polsce na ponad dwutygodniowym obozie szkoleniowo-wypoczynkowym; w programie zaplanowano naukę języka polskiego, polskich tańców i pieśni, a także wykłady na temat przemian demokratycznych po 1989 r.
 
Polscy Sybiracy zwracali uwagę na fakt, iż możliwości studiowania w Polsce są ograniczone z powodu zbyt słabej znajomości języka polskiego. Niestety nie mogą jej poprawić, ponieważ brakuje nauczycieli naszej mowy. Organizacjom polonijnym nie jest łatwo nauczycieli zaprosić – większe szanse mają uczelnie państwowe. Jednocześnie nie ma dla nich ułatwień wizowych. Jak poinformowała Wanda Jarmolińska, prezes Miejskiej Organizacji Społecznej „Dom Polski” w Barnaule, nawet ze wpisów na stronie internetowej jej organizacji wynika, że zainteresowanie przyjazdem nauczycieli jest znaczne. „Sami się uczymy języka polskiego. Prosimy jednak o pomoc w sprawie przyjazdu nauczycieli. Młodzieży brakuje często motywacji. Tymczasem kursy języka, tak jak pobyty szkoleniowo-turystyczne w Polsce są bardzo ważne. One pokazują, że jaka jest  Polska, pokazują, że Polska czeka na rodaków z Syberii”.    
Senator Barbara Borys-Damięcka: Państwo polskie chce 
nadrobić wiele lat opóźnień w stosunku do Polonii.
Fot. P.Cebula
    
Zdaniem senator Barbary Borys-Damięckiej, państwo polskie chce  nadrobić wiele lat opóźnień w stosunku do Polonii, dlatego wprowadza istotne zmiany w legislacji jej dotyczącej. Omówiła ona najważniejsze przepisy, które wprowadzi w życie 2 września br. nowelizacja Karty Polaka, a do której Senat dodał ponad  25 poprawek. Znowelizowana ustawa ułatwi posiadaczom Karty Polaka osiedlanie się w Polsce.  Osoba przyjeżdżająca do Polski będzie mogła w ciągu pierwszych trzech miesięcy pobytu otrzymywać wypłacany co miesiąc zasiłek finansowy na częściowe pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, a przez kolejne sześć miesięcy 60 proc. tej kwoty. Nowelizacja przewiduje także wprowadzenie możliwości ubiegania się o Kartę Polaka za pośrednictwem wojewody, który będzie drugim, obok konsula, organem upoważnionym do jej przyznawania. Umożliwia ona przyznanie Karty Polaka dziecku, którego rodzic (rodzice) zmarli, nie otrzymawszy Karty, a byli narodowości polskiej lub posiadali polskie obywatelstwo. Nowe przepisy zwalniają też posiadacza Karty Polaka z opłat konsularnych za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wizę krajową oraz za przyjęcie wniosku i opracowanie dokumentacji w sprawie o nadanie obywatelstwa polskiego.
 
Senator Barbara Borys-Damięcka przedstawiła również projekt nowelizacji ustawy repatriacyjnej, nad którą polskie władze chciałyby możliwie szybko zakończyć prace. W jej opinii także i ta przygotowywana nowelizacja zawiera przełomowe rozwiązania. Rząd zakłada dwie formy repatriacji. Pierwszą - na dotychczasowych zasadach (czyli zaproszenie przez samorząd) oraz nową, w formie pomocy organizowanej przez władze centralne (repatrianci mieliby mieć zapewnione pół roku w ośrodku pobytu, zapewniony kolejny rok utrzymania i wynajem mieszkania). Przybyłym do ojczyzny rodakom  przysługiwałyby świadczenia w formie zasiłku: transportowy, na zagospodarowanie, szkolny, na wynajem mieszkania.
Dział Prasowy Senatu RP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy