polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

niedziela, 26 czerwca 2016

Nowy Jedwabny Szlak. Hyperloop połączy Chiny z Europą?

Jedna z firm, która postanowiła zrealizować koncepcję superszybkiego transportu zaproponowaną przez Elona Muska w 2013 roku, chce z jego pomocą stworzyć nowy Jedwabny Szlak, który miałby łączyć Chiny i Europę. Z tego powodu nawiązała współpracę z rosyjskim przedsiębiorstwem oraz Moskwą.

Firma Hyperloop One rozpoczęła współpracę z lokalną firmą z Moskwy oraz samym miastem z zamiarem wprowadzenia superszybkiego środka transportu, opartego na koncepcji zaproponowanej przez Elona Muska w 2013 roku, do Rosji. Trio zbada, jak wpleść trasę nowego środka komunikacji publicznej w istniejącą sieć transportową kraju.


Co ciekawe, w oczach Hyperloop One budowa linii Hyperloop w Rosji ma być pierwszym krokiem w kierunku stworzenia połączenia między Chinami a Europą. Jak wyjaśnia współzałożyciel firmy, Shervin Pishevar, „Hyperloop mógłby ustanowić nowy Jedwabny Szlak, którym przewóz towarów z Chin do Europy zajmowałby zaledwie jeden dzień.” Oznacza to, że w takiej sytuacji transport nie trwałby już całe tygodnie, a dodatkowo pozwoliłby na odciążenie kontenerowców.

Jak się okazuje, przedsiębiorstwo, z którym Hyperloop One postanowiło współpracować, może być idealnym partnerem w realizacji tych planów. Summa Group, bo tak się nazywa, jest konglomeratem inwestycyjnym i budowlanym, który prawdopodobnie może wprowadzić nowy środek transportu do Moskwy bez żadnej zewnętrznej pomocy. Warto zaznaczyć, że Summa Group jest właścicielem największego portu morskiego w Rosji, trzech różnych firm budowlanych oraz firmy logistycznej. Co więcej, ma własną sieć transportującą ropę oraz gaz oraz doświadczenie w budowaniu rurociągów.

Jak wspomnieliśmy, Hyperloop to koncepcja szybkiego transportu naziemnego zaproponowana przez Elona Muska w sierpniu 2013 roku. Zgodnie z jego pomysłem, 20-osobowe bądź 30-osobowe kapsuły mają przewozić ludzi wewnątrz rury, której średnica wynosi 3,66 metra, z prędkością sięgającą 1127 kilometrów na godzinę. Szacuje się, że koszt modelu pasażerskiego będzie wynosił około 6 miliardów dolarów, a większego, towarowego – 7,5 miliarda.
Źródło: conowego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy