polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska zezwoliła Ukrainie na użycie dostarczonej przez nią broni do atakowania celów w Rosji. Ukraina może walczyć tak jak chce - powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk. "Polska nie stosuje ograniczeń jeśli chodzi o wykorzystanie tej broni". * Żołnierz ugodzony nożem, funkcjonariusz Straży Granicznej raniony butelką, inny zaatakowany kijem, do którego przytwierdzony był nóż – to bilans ostatnich ataków na polskie służby na granicy z Białorusią. Straż Graniczna alarmuje, że jej funkcjonariusze niemal codziennie mierzą się z agresją ze strony migrantów, próbujących forsować polsko-białoruską granicę. Liczba ataków rośnie. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ława przysięgłych na Manhattanie uznała Donalda Trumpa winnym fałszowania dokumentacji - podał w czwartek wieczorem CNN. Prowadzący sprawę sędzia Juan Merchan zdecydował, że ogłoszenie wymiaru kary odbędzie się 11 lipca. * Zachód może się przeliczyć, wierząc, że Rosja nigdy nie użyje taktycznej broni nuklearnej przeciwko Ukrainie lub poszczególnym państwom NATO – oświadczył Dmitrij Miedwiediew, zastępca sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Miedwiediew skomentował w ten sposób zgodę daną Ukrainie przez kraje dostarczające jej pomoc wojskową na użycie ich broni do atakowania celów na terytorium Federacji Rosyjskiej.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

piątek, 10 lipca 2015

Wolność panoramy ocalona! Parlament UE odrzucił absurdalną poprawkę

Tak wyglądałby  Zamek Królewski w Warszawie, na stronach
 Wikipedii, gdyby europarlamentarzyści przegłosowaliby
poprawki znoszące zasadę wolności panoramy. Fot. Wikipedia
Wolność panoramy ocalona! Parlament Europejski odrzucił poprawkę zakazującą fotografowania przestrzeni publicznej bez zgody twórców lub właścicieli. Komisja Prawna pracująca przy Parlamencie Europejskim przygotowała rekomendacje zmieniające dotychczasowe regulacje prawne. Byly one poddane pod głosowanie 9 lipca. Na 751 głosujących europosłów tylko 40 było za absurdalną poprawką.
 
Nadal będziemy mogli swobodnie fotografować i publikować zdjęcia obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej. Szkoda tylko, że nie wszędzie - niektóre kraje nadal straszą zakazami.

Wolność panoramy to możliwość swobodnego fotografowania, a następnie publikowania zdjęć przedstawiających obiekty (budynki, rzeźby itd.) umieszczone na stałe w przestrzeni publicznej, do których ktoś ma prawa autorskie. Bez potrzeby uzyskiwania zgody na publikację. Jak to opisuje definicja na stronie Wikipedii - jest to zbiór wyjątków w prawie autorskim zezwalających na wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej bez konieczności uzyskania zgody ich twórców lub właścicieli. Prawo panoramy obejmuje również takie kraje jak Austria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Węgry, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, i Wielka Brytania.

Mapy: King of Hearts, Mardus (Wikimedia Commons)
 
Gdyby propozycja zmian przedstawiona przez eurodeputowanego Jean-Marie Cavadę została przegłosowana, nie moglibyśmy beztrosko publikować zdjęć np. panoramy miasta bez uzyskania potrzebnych zgód. Tak jest na przykład w Belgii i Francji, gdzie nie obowiązuje prawo panoramy. Publikowanie zdjęć takich obiektów jak Atomium czy wieża Eiffela nocą (chodzi o oświetlenie) jest obwarowane restrykcjami. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy, aby opublikować wakacyjną fotkę ze stolicy Polski czy z Krakowa na Facebooku, musielibyśmy się pytać o zgodę właścicieli praw autorskich zawartych w kadrze rzeźb, pomników czy budynków, a nawet tak popularnych obiektów jak Zamek Królewski w Warszawie (odbudowany po wojnie). Prawie niewykonalne, a przynajmniej mocno utrudniające życie. Także Wikipedii, która musiałaby usunąć tysiące zdjęć ze swoich stron.

Na szczęście zwyciężył zdrowy rozsądek i absurdalna poprawka nie przeszła - choć, o dziwo, znalazło się 40 (na 751 głosujących) europosłów, którzy byli za jej wprowadzeniem. Niestety, pomysł holenderskiej eurodeputowanej Marietje Schaake, by rozszerzyć prawo panoramy na pozostałe państwa Unii Europejskiej, także nie został przyjęty. Przynajmniej na razie, bo pomysł jest wciąż aktualny. Pod petycją przeciwko zniesieniu wolności panoramy podpisało się ponad 500 tys. osób.

Oburzenie na absurdalne propozycje ograniczenia wolności w Unii Europejskiej wyrażają artyści i fotografowie. Na stronie Save the Freedom of Photography holenderski fotograf Lando Groothuis  komentuje: Jestem fotografem, wolnym czlowiekiem w Holandii. Nie zabierajcie mi mojej wolności, już i tak zabrano nam jej za dużo.

W Australii obowiązuje wolność panoramy. Można fotografować obiekty i rzeżby  istniejące w przestrzeni publicznej i wnętrza  obiektów dostępnych dla publiczności.  W Polsce wolno fotografować obiekty z zewnątrz, z miejsc publicznych . Na fotografowanie wnętrz trzeba mieć zgodę wlaścicieli obiektów lub twórców.
BumerangMedia / komputerswiat.pl / Softonet / Wikipedia

Zobacz jak wyglądałyby zdjęcia miast europejskich, gdyby absurdalna poprawka by przeszła: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy