polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

czwartek, 30 lipca 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: królewskie śniadanie

Co to znaczy „królewskie śniadanie”? Na pewno każdy gdzieś już o nim słyszał, ale mało kto miał okazję gościć na śniadaniu u koronowanej głowy, żeby się przekonać, co taki posiłek zawiera. A może chodzi o ilość i dlatego trzeba zadbać o obfitość dań i smaków na porannym stole? Zaraz wszystko się wyjaśni.

 To, co zjesz rano, będzie miało wpływ na cały dzień. Ilu z nas po przebudzeniu wypija tylko kawę, bo na jedzenie nie ma czasu? Liczymy naiwnie, że filiżanka małej czarnej da nam energię na długie godziny pracy. To ogromny błąd. Nie popełniaj go, bo tylko sobie zaszkodzisz. W śniadaniu musi znaleźć się porcja węglowodanów i to najlepiej złożonych, o niskim indeksie glikemicznym. Trzeba też pamiętać o dobrym źródle białka.

 Z moich obserwacji wynika, że omijamy śniadanie nie tylko dlatego, że nie mamy na nie czasu, ale często dlatego, że nie mamy na nie pomysłu. Uważam za dobry na start posiłek, którego podstawą są jajka. Produkt ten zawiera cenne dla zdrowia proteiny oraz aminokwasy, których człowiek nie jest w stanie sam wyprodukować, a które świetnie wpływają na funkcjonowanie naszego ciała i umysłu. Tak, właśnie umysłu, ponieważ oprócz szeregu właściwości jak niska zawartość kaloryczna czy odpowiedni poziom węglowodanów jaja mają w sobie lecytynę. W prostym przełożeniu wpływają na naszą zdolność zapamiętywania, opanowania (redukuje ona kortyzol – hormon odpowiedzialny za stres) czy koncentracji.

 Białko w sam raz na śniadanie znajdziemy też w chudym białym serze, jogurcie naturalnym, filecie z kurczaka czy rybach (świetnie sprawdzą się np. pstrąg czy łosoś). Warto też pamiętać o warzywach. Pomidor i szpinak dostarczą nam witamin z grupy B oraz witaminy C, E i K, a także solidną dawkę minerałów: potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo. Szpinak, niegdyś postrach dzieci, zawiera więcej żelaza, za to w pomidorze dominuje potas. Godne polecenia są też buraki, głównie ze względu na obecność kwasu foliowego oraz magnezu, fosforu, żelaza, manganu, miedzi, potasu i cynku, a także witaminy C. Warto sięgać także po rukolę, bogatą w witaminy: A, B2, B6, C, K, kwasy: foliowy i pantotenowy oraz składniki mineralne: wapń, magnez, potas, żelazo. Wszystkie te warzywa zawierają przeciwutleniacze, które usuwają nadmiar wolnych rodników z organizmu, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się. Poranny posiłek to też dobra okazja, aby dostarczyć do organizmu błonnik. Jest on obecny np. w otrębach, ziarnach soi, suszonych owocach (śliwki, morele), migdałach.

 Jeśli czytaliście moje wcześniejsze porady, wiecie już, że rekomenduję przyrządzanie posiłków bez użycia soli i cukru. Aby wydobyć więcej smaku z potraw, doprawcie je ziołami. Kto zaś lubi śniadania na słodko, może skomponować poranne menu z użyciem owoców (np. malin, jagód, truskawek) lub miodu – polecam zwłaszcza miód gryczany.

 Od tego, jak będzie wyglądało Wasze śniadanie, zależy cały dzień. Warto więc poświęcić czas na jego przygotowanie i spokojne zjedzenie. Smacznego!

 Następnym razem opowiem o aktywności fizycznej – komu i po co jest ona potrzebna oraz jak działa na nasz organizm.

 Konrad Gaca
Fot. Agnieszka Kozłowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy