polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 23 lutego 2015

Autorka "Domu nad rozlewiskiem" przylatuje do Sydney

Popularna polska pisarka Małgorzata Kalicińska przylatuje do Australii. Najbardziej znana jest z serii wydawniczej "Dom nad rozlewiskiem", na podstawie której nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem. 15 marca w Klubie Polskim w Ashfield odbędzie sie jej spotkanie autorskie.

Kalicińska  urodziła się w 1956 r. w Warszawie. Ukończyła SGGW – AR. Pracowała jako nauczycielka zawodu w Technikum Ogrodniczym w Konstancinie, później w szkole podstawowej, jako „pani od biologii i rysunków” i była wychowawczynią dorastającej młodzieży Jak sama mówi  - bardzo świetne zajęcie.

W Telewizji Polskiej, w programie „Kawa czy herbata” byla jako researcher i wydawca.
Redagowała też i prowadziła program o osobach niepełnosprawnych – „Forum nieobecnych”.

Później w Agencji Reklamowej Camco – Media, na różnych stanowiskach (od gońca po v-ce prezesa).

Przede wszystkim - jak podkreśla - zawsze jej  głównym etatem, był etat mamy, żony, czyli Kobiety Domowej. Malgorzxata Kwiecińska mówi: - To był znakomity czas, miałam dobrze zaplanowane dni, sporo zainteresowań mogłam realizować, bo miałam wielkie oparcie w mężu i dziadkach. Nadto lubiłam być mamcią, obserwować rozwój dzieci i po prostu - być z nimi.

Po odchowaniu dwójki dzieci – Stasia i Basi, budowała i administrowała ośrodek konferencyjny na Mazurach. – Niestety zbankrutowaliśmy „po całości”, jak w „Greku Zorbie” – mówi z żalem pisarka i dodaje: -Bolało.
Wtedy właśnie powstała mazurska trylogia o rozlewisku, jako autoterapia.

Jak pisze do Bumeranga Polskiego zamieszkała w Sydney córka Kalicińskiej, Barbara Grabowska, jej mama jest zdecydowaną empatką, i „kobietą organiczną” to znaczy zna życie, lubi je i potrafi się w nim odnaleźć. A jakie mama ma zainteresowania? - Różne, oscylujące wokół człowieka i natury.

Ma komfort posiadania własnego zdania o wielu sprawach, jest tolerancyjna (do granic!) i wesoła. – mówi o swojej mamie Barbara Grabowska.

Małgorzata Kalicińska napisła kilka powieści:

 Tzw. „trylogię mazurską” – „Dom nad rozlewiskiem” (cz I) i „Powroty nad rozlewiskiem” (cz II) „Miłość nad rozlewiskiem” (cz III).

„Fikołki na trzepaku” to wspominki z dzieciństwa.

„Widok z mojego okna” – zbiór niby felietonów dla magazynu Bluszcz.

„Zwyczajny Facet” – opowieść zahaczająca o przemoc w rodzinie ze strony kobiety, ale i o samotności emigranta, o męskiej przyjaźni.

„Lilka” to powieść o siostrzanych relacjach, o życiowych problemach i miłości w obliczu nieuleczalnej choroby.

”Irena” – napisana wraz z córką, Basią Grabowską powieść o relacjach między trzema pokoleniami kobiet.

„Kochana moja” – listy matki i córki do i z Australii.

 Spotkanie autorskie Małgorzaty Kalicińskiej odbędzie się w Sydney w Polskim Klubie w Ashfield w niedzielę, 15 marca o godz. 15:00. Wstęp wolny.
 
Polecamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy