polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 6 października 2014

Obama i Dalajlama wypowiadają się w filmie "Polacy w oczach świata"

Fot. Facebook (Polacy w oczach świata)
Naród polski ukazany poprzez sukcesy jego przedstawicieli - tak dokument "Polacy w oczach świata" określa autorka Hanna Luiza Ceglińska-Leśnodorska. W filmie, który jesienią trafi do kin, o wybitnych Polakach mówią m.in. Barack Obama, Dalajlama XIV i Steven Spielberg.

Oprócz dystrybucji kinowej i uroczystej premiery nad Wisłą, planowane są premierowe pokazy za granicą, m.in. w USA,  Hong Kongu i Australii. W intencji reżyserki film przyczynić się ma do "wzrostu wartości, jaką jest marka POLSKA w wymiarze kultury, nauki oraz biznesu".

Dokument trwa 75 minut. Przedstawia sylwetki wybranych - spośród bardzo wielu - wybitnych Polaków, "których działalność na polu naukowym, politycznym, gospodarczym, społecznym czy artystycznym miała w przeszłości i ma współcześnie wpływ na losy całego świata". Są wśród nich papież Jan Paweł II, lider Solidarności Lech Wałęsa oraz emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazał na Zachód informacje o zagładzie Żydów, po wojnie wieloletni wykładowca w Szkole Służby Zagranicznej na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown Jan Karski, a także m.in.: Jan Czochralski, Ignacy Łukasiewicz, Alfred Tarski, Kazimierz Funk, Stephanie Kwolek, Mieczysław Bekker, Michał Boym.

Jak przypomniano w filmie, to dzięki opracowanej w 1916 r. przez Czochralskiego technologii wytwarzania monokryształów działają m.in. telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3.
Łukasiewicz, pionier przemysłu naftowego, założył (1854 r. w Bóbrce k. Krosna) jedną z najstarszych na świecie kopalnię ropy naftowej; opracowywane tam były technologie, które dały podwaliny do rozwoju branż przemysłu naftowego - od geologii, wiertnictwa i eksploatacji, po dystrybucję ropy i jej produktów.

Tarski, wybitny logik, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, stworzył tam jeden z najważniejszych na świecie ośrodków logiki i metodologii. Funk, biochemik, był odkrywcą witamin i twórcą nauki o nich; pierwszą witaminę — witaminę B - wyizolował w 1912 r. z otrąb ryżowych.
Kwolek, amerykańska chemiczka polskiego pochodzenia, stała na czele zespołu odpowiedzialnego za wynalezienie w 1965 r. polimeru, z którego wytwarzany jest kevlar. Przędzie się z niego włókna o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych, kaskach i hełmach ochronnych, trampolinach, powłokach nart, rakiet tenisowych i kajaków, w częściach pancerzy lotniskowców i kablach światłowodowych.

Bekker, inżynier polskiego pochodzenia pracujący w USA, absolwent Politechniki Warszawskiej, był w latach 60. jednym z głównych konstruktorów pojazdu kołowego LRV (Lunar Roving Vehicle), używanego przez astronautów programu Apollo do przemieszczania się po powierzchni Księżyca, a zamówionego przez NASA. Wykonania pojazdu, na podstawie projektów zespołu konstruktorów kierowanego przez Bekkera, podjęły się wspólnie General Motors i Boeing.

Jezuita Michał Boym, XVII-wieczny orientalista, misjonarz, przyrodnik i kartograf, był jednym z pierwszych europejskich sinologów i propagatorem chińskiej medycyny. Stworzył pierwszy atlas Chin i pierwszy w Europie opis roślinności Dalekiego Wschodu.

Przedstawiciele polskiego środowiska artystycznego, o których mowa w filmie, to np.: rzeźbiarz Igor Mitoraj, kompozytorzy Fryderyk Chopin I Krzysztof Penderecki oraz operator filmowy Janusz Kamiński.

Wśród zagranicznych osobistości podkreślających w dokumencie Ceglińskiej-Leśnodorskiej zasługi wybitnych Polaków dla świata są m.in.: Dalajlama XIV (mówi o Janie Pawle II i L. Wałęsie; wywiad z duchowym przywódcą Tybetańczyków reżyserka przeprowadziła w październiku 2013 r., gdy gościł on w Warszawie na Szczycie Noblistów), amerykański prezydent Barack Obama (wypowiedzi o J. Karskim; nie pochodzą z wywiadu z prezydentem, lecz są wykorzystanym przez Ceglińską-Leśnodorską fragmentem przemówienia, które Obama wygłosił w Białym Domu w maju 2012 r., podejmując m.in. temat II wojny światowej), reżyser Steven Spielberg (o J. Kamińskim) oraz jeden z szefów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Alvaro Gimenez Canete (o Mikołaju Koperniku).
O Polsce mówią w filmie także: była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright, wykładowca z Berkeley prof. John Addison, dr Bill Barry z NASA, chiński pianista Yundi Li, amerykańska projektantka mody Anna Sui.

Zdjęcia do filmu realizowano od lipca 2012 r. do lutego 2014 r., m.in. w USA, Włoszech, Hong Kongu i chińskim mieście Xi'an. Przed przeprowadzeniem wywiadów z zagranicznymi osobistościami, Ceglińska-Leśnodorska zdecydowała się na wstępny research. Organizowała w różnych krajach uliczne sondy, prosząc przypadkowo napotkanych ludzi, by wymienili nazwiska znanych Polaków.
"Gdy na ulicy we Włoszech zapytałam o trzech znanych Polaków, jako pierwszy zawsze wymieniany był Jan Paweł II, na drugim miejscu Zbigniew Boniek, a jako trzeci Igor Mitoraj. Studenci spotkani na kampusie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley na miejscu pierwszym wymieniali z kolei Alfreda Tarskiego, a na drugim Fryderyka Chopina. Chińczycy jako pierwszego podawali Chopina. Także Japończycy, którzy na miejscu drugim wskazywali Krzysztofa Pendereckiego, a na trzecim - Basię Trzetrzelewską" - opowiadała PAP Ceglińska-Leśnodorska.
W czwartek,  2 października odbyła się w Warszawie uroczysta premiera dokumentu "Polacy w oczach świata". Do polskich kin, jak planuje autorka, film trafić ma w listopadzie.
Planowane są ponadto specjalne premierowe pokazy w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Los Angeles, Rzymie, Hong Kongu i Sydney. Zainteresowanie emisją telewizyjną zgłosiła m.in. włoska Rai 1 - powiedziała PAP reżyserka.
Joanna Poros, PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy