polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

niedziela, 21 września 2014

Nominacja Franciszka: Dominikanin arcybiskupem Sydney

Sydnejski arcybiskup-elekt , Anthony Fisher. Fot. ACBC
Papież Franciszek ogłosił  w czwartek nominację 54-letniego dominikanina, biskupa Parramatty, Anthonego Fishera na metropolitę Sydney.  Nowy arcybiskup sydneyjski zajmie miejsce najbardziej wpływowego  hierarchy katolickiego w Australii, kard. George’a Pella, mianowanego kilka miesięcy temu prefektem  watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

Anthony Fisher urodził się w Sydney w 1960 roku. Na tutejszym uniwersytecie studiował historię i prawo, a potem pracował jako prawnik w jednej z australijskich firm.
W 1985 roku wstąpił do dominikanów. Przygotowywał się do kapłaństwa w Melbourne, gdzie skończył studia teologiczne. Przez pewien czas zajmował się sprawami imigrantów i uchodźców w ośrodku badań społecznych w sydnejskiej dzielnicy Kings Cross. 14 września 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Dalsze studia zwieńczył doktoratem z bioetyki na uniwersytecie w Oxfordzie. W latach 1995-2000 był wykładowcą na Australijskim Uniwersytecie Katolickim. Przez kolejne trzy lata kierował Instytutem ds. Małżeństwa i Rodziny im. Jana Pawła II w Melbourne. Do dziś pozostaje profesorem teologii moralnej i bioetyki w tym właśnie Instytucie.

Jako bioetyk był członkiem Urzędu ds. Leczenia Niepłodności w Victorii i przewodniczącym kilku szpitalnych komisji etycznych. Pracował także jako kapelan w parlamencie Victorii i w Zakonie Maltańskim. Jest autorem licznych opracowań i artykułów z dziedziny bioetyki i teologii moralnej.

W 2003 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Sydney. Przez siedem lat bp Fisher pracował w niej m.in. jako wikariusz biskupi ds. życia i zdrowia oraz przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Pełnił także posługę proboszcza w parafii Matki Bożej Gwiazdy Morza w Watson Bay.
Był koordynatorem przygotowań i obchodów Światowych Dni Młodzieży, które w 2008 roku odbywały się w Sydney z udziałem papieża Benedykta XVI.

Od 2004 roku jest członkiem Papieskiej Akademii „Pro vita”.
8 stycznia 2010 roku Benedykt XVI mianował go biskupem Parramatty. Jako ordynariusz nadzorował wprowadzenie w życie diecezjalnego planu duszpasterskiego. Plan ten wyznaczył diecezji dwa ważne cele: wzrost wiary i dzielenie się nią z innymi.

Biskup Fisher angażował się także intensywnie w prace Biura Edukacji Katolickiej, pracując z dyrektorami i pracownikami szkół katolickich. Wraz z młodymi kapłanami i wspólnotami troszczył się róznież o przyciągnięcie młodych ludzi do Kościoła.
Wracając z sąsiedniej do rodzinnej diecezji (metropolia sydnejska podzielona jest na trzy diecezje: Sydney, Parramatta i Broken Bay –przyp. Red.), arcybiskup Fisher będzie mógł także w niej realizować swoje biskupie motto: Veritatem facientes in caritate – mówić prawdę w miłości. – podkreśla portal dominikanie.pl

„Sydney to wspaniałe, rozwijające się miasto, z ogromnym potencjałem ludzi – w tym także wspólnot wierzących. Kościół w Australii przechodzi przez trudny i bolesny czas oczyszczenia. Jestem przekonany, że w efekcie tych przemian Kościół stanie się silniejszy i pokorniejszy, bardziej współczujący i odnowiony duchowo” – powiedział po swojej nominacji bp  Fisher.
Jako ordynariusz diecezji Parramatta biskup Fisher zaprosił do niej także polskich dominikanów. We wrześniu 2013 roku posługę podjął tam o. Paweł Barszczewski. Obecnie kolejni bracia przygotowują się do wyjazdu na antypody, by wesprzeć tamtejszy Kościół w posłudze wobec studentów i rodzin. – pisze portal dominikanie.pl
kb/BumerangMedia/dominikanie.pl/ sydneycatholic.org

Bp Anthony Fisher jest australijskim ekspertem i katolickim autorytetem w sprawach bioetycznych. Zapraszany jest na popularne młodzieżowe spotkania dyskusyjne w Sydney w ramach ThelogyOnTap. Zobacz jedno z takich spotkań - TheologyOnTap YouTube:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy