polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

czwartek, 6 marca 2014

Komorowski i Tusk o kryzysie ukraińskim

Polska od dawna wspiera ukraińskie aspiracje demokratyczne i prozachodnie. I nikogo nie musiała szkolić - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski w wywiadzie dla stacji telewizyjnych TVP Info, TVN 24 i Polsat News, odnosząc się do słów prezydenta Rosji. Dodał też, że Władimir Putin powiedział wiele rzeczy, z którymi trudno się zgodzić.

Dzień wcześniej zebrala się Rada Bezpieczeństwa Narodowego Polski w której uczestniczyli wszyscy liderzy partii, w tym po raz pierwszy prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po posiedzeniu RBN prezydent Komorowski  oświadczył, że rolą Polski jest konsekwentne wskazywanie na złamanie wielu norm prawa międzynarodowego przez Rosję, jeśli chodzi o Krym. Jak dodał, zadaniem Polski jest takie działanie, by Zachód jak najmocniej reagował.




W bezprecedensowym wywiadzie telewizyjnym jednocześnie dla trzech głównych i konkurencyjnych stacji TVP, TVN i Polsat, Prezydent był pytany o słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, który powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że w Kijowie działali bojówkarze, których "przygotowano w bazach na ościennych terytoriach, m.in. na Litwie, w Polsce, i na samej Ukrainie".
- Prezydent Putin powiedział wiele rzeczy, z którymi trudno się zgodzić albo które niepokoją, m. in. ta, według mnie, kompletnie nieuzasadniona. Oskarżenie raczej jest dla mnie echem sposobu myślenia o świecie, gdzie są zawsze spiski, są agenci - mówił Bronisław Komorowski.


Ocenił, że niektórym nie mieści się w głowie, że źródłem tych postaw może być po prostu zaangażowanie ludzkie, a nie spisek polityczny. - Żadnego spisku nie było - zaznaczył.

- Polska od dawna wspiera ukraińskie aspiracje demokratyczne i prozachodnie, wspiera też aspiracje narodowe, niepodległościowe Ukrainy. I nikogo nie musiała szkolić - podkreślił.

- Ale to, co powiedział prezydent Putin, to jedno. Natomiast odnoszę wrażenie, że pewnie każdy w tych wypowiedziach usłyszy to, co będzie chciał. Ja usłyszałem rzecz ważną, która moim zdaniem jest źródłem nadziei - powiedział Bronisław Komorowski. Jak dodał, usłyszał reakcję na oczekiwania, żądania albo sugestie ze strony świata zachodniego, także Polski, by jednak przystąpić do deeskalacji konfliktu i kryzysu.

 
Nowe władze ukraińskie i planowane wybory
 
Prezydent wskazywał też, że na Ukrainie jest stan post-rewolucyjny, Ukraińcy dokonali wyboru, wyboru dokonał także prezydent Janukowycz, który wyjechał, a ostatecznie kwestie natury formalno-prawnej zostaną rozstrzygnięte w wyniku wyborów prezydenckich 25 maja.
 
- Dziś na Ukrainie jest nowa władza i trzeba ją wspierać. I Polska wspiera nową władzę, nie dzieląc włosa na czworo, ale podkreślając to, że ostateczna legitymacja władzy na Ukrainie musi być legitymacją demokratyczną - powiedział.
 
Bronisław Komorowski zaznaczył, że właśnie ta demokratyczna legitymacja wymaga wyborów przeprowadzonych z pełnym szacunkiem dla zasad demokratycznych, bacznie obserwowanych przez świat zachodni, przez Rosję, ale także przez samych Ukraińców, aby nie było żadnych wątpliwości.
 

Rezygnacja z rozwiązań siłowych otwiera drogę do politycznych
 
Pytany, czy jesteśmy teraz dalej od konfliktu zbrojnego, odparł: Nie powiedziałbym, że jesteśmy po kryzysie. Natomiast wydaje się, że słowa prezydenta Putina - aczkolwiek w sposób trochę zakamuflowany - jednak wyraźnie sugerują, że zrezygnowano z jakichkolwiek planów rozwiązań siłowych na dzisiaj.
 
Ocenił, że to otwiera drogę do szukania rozwiązań natury politycznej. - Jednego zabrakło w wypowiedzi prezydenta Putina - zgody na umiędzynarodowienie konfliktu, czego domaga się świat zachodni i wydaje się, że akceptują to Ukraińcy - mówił. Jego zdaniem, taka akceptacja prezydenta Rosji otwierałaby drogę do rozstrzygnięć natury politycznej, mediacji także z udziałem organizacji międzynarodowych.
 
Stanowisko UE, pomoc dla Ukrainy
 
Prezydent pytany, czy Polska będzie w stanie skłonić partnerów europejskich do wspólnego stanowiska, mówił, że urok demokracji polega na tym, że nie wszyscy mają ten sam pogląd. - Trzeba nad tym pracować - dodał.
 
Jednak ocenił, że ze względu m.in. na złamanie prawa międzynarodowego przez stronę rosyjską nastąpiła gigantyczna zmiana postaw ogromnej części świata zachodniego na rzecz o wiele twardszego potwierdzenia prawa Ukraińców do decydowania o sobie i na rzecz potwierdzenia integralności terytorium państwa ukraińskiego.
 

- Nastąpiło też zdecydowane wzmocnienie mocy słów wypowiadanych w kwestiach ewentualnego ukarania Rosji, gdyby nie nastąpiła deeskalacja tego konfliktu - uważa Bronisław Komorowski.
 

Jak dodał, UE i USA - zachowując pewną odrębność, jeśli chodzi o skalę ewentualnych sankcji za kontynuowanie agresji na Krymie - mówią już jednym głosem o potrzebie udzielenia pomocy nowej władzy ukraińskiej w ustabilizowaniu sytuacji politycznej i gospodarczej.
 
- Pamiętajmy, że UE nie jest sojuszem militarno-politycznym, a jest głównie sojuszem gospodarczym, więc zrozumiałe, że Europejczycy chcą mówić głównie o pomocy ekonomicznej w celu uzyskania konkretnego efektu politycznego, jakim jest umocnienie Ukrainy w jej drodze prozachodniej, ale także demokratycznej, poprzez eliminowanie, a nie podsycanie konfliktu w regionie - podkreślił. Ocenił też, że skala tej pomocy będzie duża.
 

- To dociera do Rosji, że paradoksalnie chcąc Ukrainę ukarać, być może Ukrainę wzmocni poprzez połączenie dwóch czynników: pomocy finansowej dla Ukrainy i zachęcenia albo wymuszenia drogi reform. A to prowadzi do niezależności Ukrainy od nacisków ekonomicznych Rosji, od nacisków politycznych. To jest dobra, mądra droga - wskazywał Bronisław Komorowski.

Wizyta w Turcji
 

Na pytanie o tematykę rozmów podczas wizyty w Turcji Bronisław Komorowski odpowiedział, że ten kraj zajmuje bardzo ciekawe stanowisko, które z jednej z strony jest pełnym poparciem dla nowych władz na Ukrainie, dla prozachodniego kursu przyjętego przez Ukrainę, dla integralności terytorialnej Ukrainy, absolutną niezgodą na stosowanie siły w relacjach z sąsiadem ze strony Rosji, a jednocześnie deklaruje rozwijanie relacji z Rosją.
 

- Takie jest stanowisko Turcji, co odbieram jako wyraz nadziei, że ten konflikt uda się wygasić w taki sposób, że będzie można pomóc Ukrainie i nie do końca nadwątlić i zerwać relacje z ważnym państwem rosyjskim - powiedział prezydent.

Caly wywiad w TVN Fakty po Faktach

Konferencja prasowa Władimira Putina: FULL VIDEO - Putin speaks Ukraine, Yanukovich, Maidan, Crimea

* * *


Premier Donald Tusk o kryzysie ukraińskim w programie "Tomasz Lis na żywo".

Dzień przed konferencją prasową Wladimira Putina, który przedstawiał po raz pierwszy swój punkt widzenia na konflikt ukraiński i kwestię Krymu premier Donald Tusk powiedział w prestiżowym programie publicystycznym TVP, że nie będzie bezpiecznej Polski bez stabilnej Ukrainy. Premier dodał, że mimo różnych wizji przywódców europejskich na rozwiązania problemu na Krymie, przesłanie jest jedno: należy za wszelką cenę uniknąć eskalacji konfliktu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy