polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ujawnił, że zakłady Ursus zostały zniszczone celowo, aby firmy z Unii Europejskiej mogły łatwiej wejść na rynek w naszym regionie Europy. W rozmowie na antenie Radia Wnet Ardanowski stwierdził, że Ursus był „jedną z najlepszych fabryk traktorów” na kontynencie. * * * AUSTRALIA: Partia Pracy wygrala sobotnie wybory parlamentarne. Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że Anthony Albanese będzie pierwszym premierem Australii, który wygrał drugą z rzędu trzyletnią kadencję w ciągu ostatnich 21 lat. Lider opozycji Peter Dutton przegrał wybory w swoim okręgu Dickson, w którym wygrywał nieprzerwanie od 24 lat. * * * SWIAT: Habemus Papam. Kardynałowie zebrani na Konklawe po śmierci papieża Franciszka wybrani nową głowę Kościoła katolickiego w drugim dniu głosowania. został nim Amerykanin z Chicago, kard. Robert Prevost, augustynian.Przybrał imię Leon XIV.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 8 lipca 2013

Cięcia w australijskim górnictwie

Największe kompanie górnicze w Australii likwidują miejsca
 pracy . Fot. W.Gałązka
Około 7 tys. miejsc pracy w branży górniczej zniknęło w australijskim stanie Queensland w ciągu roku - donosi gazeta Courier-Mail.

Nowe uwarunkowania rynkowie, spadek cen surowców, spowolniony popyt w Azji i malejące zyski zmuszają tuzów światowego górnictwa do szybkiego, drastycznego cięcia kosztów w programach oszczędnościowych.
Cięcia dokonane przez komapanie Vale, Peabody i Glencore Xstrata rozeszły się falami w przemyśle i do wielu sektorów usług, skutkując likwidacją tysięcy dotychczasowych miejsc pracy.

Nic dziwnego, że kompanie górnicze stały się obecnie celem rosnącej wrogości i krytycyzmu, szczególnie ze strony związków zawodowych. Liderzy związkowi z Queensland nazywają agresywne programy cięć kosztów "krótkowzrocznym rozwiązaniem".
- Od kiedy Glencore przed miesiącem połączył się z Xstrata, kompania demonstruje drakońskie i krótkowzroczne podejście do kosztów - uważa wiceprzewodniczący związku CFMEU (skupia pracowników budownictwa, leśnictwa, górnictwa i energetyki).
Tylko w zeszłym tygodniu w Australii i Nowej Zelandii zlikwidowano ponad tysiąc etatów.
Ceny węgla energetycznego dla elektrowni spadły o 30 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat do poziomu ok. 80 dol za t. Węgiel koksujący, najważniejszy półprodukt w hutnictwie stali, potaniał o prawie 40 proc. przez ostatni rok do 130 dolarów za tonę - pisze portal mining.com.
nettg.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy