polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

środa, 1 sierpnia 2012

Krzyże Virtuti Militari wręczone powstańcom warszawskim po latach



Powstańcy Jan Rodowicz "Anoda", Andrzej Romocki i Jan Romocki znaleźli się wśród odznaczonych Krzyżami Srebrnymi Orderu Virtuti Militari. Odznaczenia wręczone w poniedziałek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przyznały władze powstańcze w czasie II wojny światowej.


W poniedziałkowej uroczystości w parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego inaugurującej obchody 68. rocznicy Powstania Warszawskiego udział wzięli też: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele organizacji powstańczych i kombatanckich.
"68 lat temu stanowiliście elitę młodego pokolenia, przed wami było życie z wszystkimi właściwymi młodości pragnieniami, atutami i marzeniami, ale historia się tak potoczyła, że musieliście wykazać, że najwyższą wartością było życie w Polsce niepodległej i suwerennej. Takie właśnie marzenia chcieliście wypełniać treścią" - mówiła prezydent Warszawy Gronkiewicz-Waltz, zwracając się do powstańców.

Prezydent podkreśliła, że ich heroiczny wysiłek służy kolejnym pokoleniom Polaków w utrzymaniu przekonania o naszej woli walki i utrzymaniu wolności. Oddanie warszawskich powstańców poświadczają wyryte na murze pamięci nazwiska kilkunastu tysięcy poległych - podkreśliła.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył powstańców i zasłużonych dla pamięci o powstaniu. Wśród odznaczonych Krzyżami Srebrnymi Orderu Virtuti Militari przyznanymi podczas Powstania Warszawskiego znaleźli się: Jan Rodowicz "Anoda", Andrzej Romocki, Jan Romocki, Józef Szczepański, Teofil Budzanowski, Władysław Cieplak, Jan Jaworowski, Józef Kaczmarek, Jerzy Kamiński, Stanisław Leopold, Andrzej Łukoski, Andrzej Makólski, Tadeusz Rdzanek, Zofia Rościszewska, Janusz Sobolewski i Bronisław Wilewski.
Powstańcom przyznano ordery Virtuti Militari podczas II wojny światowej, natomiast dotychczas ich nie wręczono. Nawiązując do tego prezydent Komorowski wyjaśnił, że te odznaczenia przyznano na podstawie rozkazu, często ustnego, władz powstańczych. "Na tym przecież polega wielkość Virtuti Militari - przyznawano je tylko i wyłącznie za zasługi na polu walki w wyniku decyzji podjętych w okresie walki" - zaznaczył Komorowski.
"Dzisiejsze spotkanie (...) z bezpośrednimi uczestnikami Powstania Warszawskiego dla mnie jest zawsze okazją do pomyślenia o tym, jaka wielka zmiana zaszła za jednego życia tych, którzy musieli dramatycznie walczyć, także w Powstaniu Warszawskim, ale którzy doczekali także nowej wolności Polski" - mówił Komorowski.
Prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski wezwał zebranych na uroczystości do uczczenia minutą ciszy tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolność. "Niech mi będzie wolno uczcić tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, nie doczekali tego dnia, kiedy my tu, w naszej wolnej, ukochanej ojczyźnie, możemy żyć i wspominać tamte wspaniałe, choć bardzo trudne czasy" - mówił.
Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Krakowski podkreślił dokonania Muzeum Powstania Warszawskiego w upamiętnianiu poległych w czasie II wojny światowej. "Dla tego pokolenia, które przyszło na świat po 1945 r., które zna historię z opowiadań ojców i przekazów matek, dla tych, którzy uczyli się naszej historii w szkołach, przesłanie (...) jest następujące: Bądźcie dumni z ojców swoich!" - powiedział.(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy