polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 28 maja 2012

Powstanie gigantyczny afrykańsko - australijski radioteleskop

Impresja artystyczna gigantycznego radioteleskopu, który pozwoli na podróż w czasie. Fot.materialy prasowe

Na terytoriach kilku państw afrykańskich oraz Australii i Nowej Zelandii powstanie największy na świecie radioteleskop złożony z 3000 pojedynczych anten parabolicznych, który - jak mają nadzieję naukowcy - pomoże w wyjaśnieniu budowy i przyszłości Wszechświata.  Zawarty w piątek w Amsterdamie consensus dyrektorów z  International  SKA Organisation, instytucji odpowiedzialnej za konstrukcję teleskopu, zakończył wieloletnią afrykańsko - australijską brudną wojnę o ten jeden z  największych naukowych  projektów XXI wieku.


Anteny w Afryce i Australii - w tych  odległych od siebie rejonach globu będą połączone w jeden olbrzymi system i w ten sposób powstanie radioteleskop nazywany Square Kilometer Array (SKA).
Państwa uczestniczące w projekcie, na który przeznaczono 1,2 mld dolarów, ustaliły w piątek ostateczne szczegółowe rozmieszczenie anten. Dwie trzecie z nich zostanie rozmieszczonych w RPA oraz w Ghanie, Botswanie, Kenii, Madagaskarze, Mauritiusie, Mozambiku, Namibii i Zambii. Pozostałe znajdą się w Australii i Nowej Zelandii.
Przedstawiciel RPA Justin Jonas wyraził zadowolenie z ostatecznych ustaleń. "Możemy być lekko zawiedzeni, że nie dostaliśmy całości, ale sądzę, że należy podkreślić, iż dostaliśmy większość. To jest prawdziwy punkt zwrotny dla Afryki. Stajemy się ośrodkiem nauki i inżynierii, a nie tylko miejscem gdzie są bogactwa naturalne i atrakcje turystyczne" - powiedział Jonas.
Współzawodnictwo o uzyskanie jak największej części przyszłego radioteleskopu było wyjątkowo zacięte. Pierwsza faza budowy pochłonie ok. 439 mln dolarów i dostarczy tysięcy miejsc pracy.
Radioteleskop SKA będzie 50 razy czulszy i będzie w stanie przeszukiwać nieboskłon 10 tys. razy szybciej niż jakikolwiek z istniejących obecnie. Naukowcy zapowiadają, że będą mogli po raz pierwszy zbadać początki Wszechświata, sprawdzić teorię względności Einsteina i poszukiwać śladów inteligentnego życia.
Prezes konsorcjum budującego radioteleskop John Womersley powiedział, że SKA pomoże w udzieleniu odpowiedzi na podstawowe pytania: Skąd się wzięliśmy ? Dokąd zmierzamy ? Jaki jest Wszechświat, w którym żyjemy ?
"Teraz nadal nie rozumiemy z czego zbudowane jest 96 proc. Wszechświata" - podkreślił.
(PAP)

Wcześniej media donosiły,że między Australią a RPA toczyła się walka na szczeblu rządowym i medialnym. Oskarżenia przeciwko sobie rzucali politycy i dziennikarze na łamach krajowych gazet i w telewizjach. Przekonywali się nawzajem, że to właśnie im należy się ten lukratywny i prestiżowy projekt.
Oba  rywalizujące kraje mają też już sprawnie funkcjonujące nowoczesne teleskopy na swoim terenie. RPA posiada Wielki Teleskop Południowoafrykański, a Australia ma na swoim terenie przekaźniki, które są częścią NASA Deep Space Network - projektu pozwalającego utrzymywać łączność z bezzałogowymi sondami kosmicznymi oraz badać kosmos przy użyciu radioteleskopów.
kb/tvnmeteo/SMH/PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy