polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk, odnosząc się do agresywnej retoryki Trumpa (w tym gróźb użycia siły wobec Grenlandii), ostrzegł 5 stycznia 2026 r., że bez jedności Europa jest „skończona”. Polska, wraz z Danią, Francją, Niemcami, Hiszpanią, Wielką Brytanią i Włochami, podpisała list potwierdzający, że tylko mieszkańcy Grenlandii i Dania mają prawo decydować o przyszłości wyspy. * * * AUSTRALIA: Po amerykańskim ataku w Wenezueli i groźbach wobec Kolumbii, australijski rząd zachowuje daleko idącą ostrożność. Premier Albanese wezwał do dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, unikając bezpośredniego potępienia USA, ale podkreślając konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego. Tymczasem Opozycja (Koalicja) raczej wspiera zdecydowane działania USA, podczas gdy partie lewicowe (np. Socialist Alliance) wzywają do zerwania sojuszu i wyjścia z AUKUS. * * * SWIAT: Administracja Donalda Trumpa znacząco zaostrzyła retorykę dotyczącą przejęcia Grenlandii, wywołując kryzys dyplomatyczny w relacjach z Danią i sojusznikami z NATO. Doradca prezydenta, Stephen Miller, publicznie zakwestionował prawo Danii do posiadania Grenlandii, nazywając ją "kolonią" i sugerując, że nikt nie odważy się na militarną konfrontację z USA w jej obronie. Premier Danii, Mette Frederiksen, ostrzegła, że jakakolwiek próba aneksji lub ataku na Grenlandię oznaczałaby koniec sojuszu NATO.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

czwartek, 13 marca 2025

J.D.Vance: Będziemy bronić katolików na całym świecie

J.D.Vance podczas  podczas Narodowego Katolickiego
 Śniadania Modlitewnego 2025 28 lutego 2025 r. w Waszyngtonie.
Źródło: EWTN News/Screensho
t
Po zwycięstwie wyborczym i objęciu stanowiska prezydenta USA przez Donalda Trumpa jesteśmy świadkami rewolucyjnych zmian w polityce Stanów Zjednoczonych.  Następuje w błyskawicznym tempie sprzątanie po destruktywnych rządach Bidena i jego ekipy. Wszystko wskazuje na to, ze nowa administracja w Białym Domu dąży przede wszystkim do pokoju i neguje wszystkie prowojenne poczynania poprzedników. Teraz dowiadujemy się, że w swerze wolności religijnej i obrony praw ludzi sumienia jest też powód do optymizmu.

 Wiceprezydent J.D Vance na dorocznym  Narodowym Katolickim  Śniadaniu Modlitewnym wygłosił przemówienie o fundamentalnym znaczeniu dla katolików. Modlitwa miała miejsce w czasie, gdy papież spędził ostatnie dwa tygodnie w szpitalu w stanie krytycznym, ale stabilnym. Papież cierpi na zapalenie płuc i inne problemy z oddychaniem.

- Wiemy, że najbardziej prześladowana grupą religijną na całym świecie są chrześcijanie. Administracja Trumpa obiecuje, ze niezależnie od tego , czy chodzi o naszych obywateli w kraju czy ludzi na całym świecie,  będziemy największymi obrońami wolnosci religinej i praw sumienia. Jestem przekonany, ze te działania przysłużą się katolikom na całym świecie - zadeklarował w swym przemówieniu J.D. Vance. Vance, jest drugim katolickim wiceprezydentem USA. 

Vance dodał, że Trump "podąża ścieżką pokoju" w sprawach polityki zagranicznej. Powiedział, że amerykańskie "zagraniczne perypetie" są przeszkodą dla wolności religijnej na całym świecie, ale wysiłki Trumpa "na rzecz pokoju" są zorientowane na "ratowanie życia i wypełnianie jednego z najważniejszych przykazań Chrystusa".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy