polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk, odnosząc się do agresywnej retoryki Trumpa (w tym gróźb użycia siły wobec Grenlandii), ostrzegł 5 stycznia 2026 r., że bez jedności Europa jest „skończona”. Polska, wraz z Danią, Francją, Niemcami, Hiszpanią, Wielką Brytanią i Włochami, podpisała list potwierdzający, że tylko mieszkańcy Grenlandii i Dania mają prawo decydować o przyszłości wyspy. * * * AUSTRALIA: Po amerykańskim ataku w Wenezueli i groźbach wobec Kolumbii, australijski rząd zachowuje daleko idącą ostrożność. Premier Albanese wezwał do dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, unikając bezpośredniego potępienia USA, ale podkreślając konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego. Tymczasem Opozycja (Koalicja) raczej wspiera zdecydowane działania USA, podczas gdy partie lewicowe (np. Socialist Alliance) wzywają do zerwania sojuszu i wyjścia z AUKUS. * * * SWIAT: Administracja Donalda Trumpa znacząco zaostrzyła retorykę dotyczącą przejęcia Grenlandii, wywołując kryzys dyplomatyczny w relacjach z Danią i sojusznikami z NATO. Doradca prezydenta, Stephen Miller, publicznie zakwestionował prawo Danii do posiadania Grenlandii, nazywając ją "kolonią" i sugerując, że nikt nie odważy się na militarną konfrontację z USA w jej obronie. Premier Danii, Mette Frederiksen, ostrzegła, że jakakolwiek próba aneksji lub ataku na Grenlandię oznaczałaby koniec sojuszu NATO. * W nocy z 8 na 9 stycznia 2026 roku Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę, w którym po raz drugi od początku wojny użyła pocisku hipersonicznego Oresznik , uderzając nim w obwód lwowski. Jak podało Ministerstwo Obrony w Moskwie, Oresznik został wykorzystany w ataku wymierzonym w zakłady produkujące drony, infrastrukturę energetyczną i inne obiekty wojskowe na Ukrainie.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

środa, 26 lipca 2017

Duet Myrczek & Tomaszewski w Australii

Na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku polscy artyści, wokalista Wojciech Myrczek oraz pianista Paweł Tomaszewski tworzący popularny duet Myrczek & Tomaszewski, odwiedzą 5 australijskich miast w ramach trasy koncertowej promującej album „Love Revisited”.

Wystąpią między innymi na festiwalach Brisbane Vocal Jazz Festival oraz Devonport Jazz 2017. Dodatkową atrakcją dla tamtejszej publiczności będą warsztaty, które duet poprowadzi w Brisbane oraz w konserwatorium muzycznym Uniwersytetu Tasmańskiego. Trasę zwieńczy koncert w legendarnym klubie The Basement w Sydney, w którym występowały takie gwiazdy jak Dizzy Gillespie, Bill Evans, Freddie Hubbard, Herbie Hancock czy Prince.


Zapraszamy bardzo serdecznie do polubienia facebookowych fanpage’ów artystów, na których muzycy będą zdawać relacje z przebiegu trasy, jak również organizować transmisje live z koncertów.

Wojciech Myrczek
facebook.com/myrcz

Paweł Tomaszewski
facebook.com/paweltomaszewskimusic

 
 
 Szczegółowy harmonogram trasy:
 
29 lipca - Melbourne, Bird’s Basement
30 lipca - Devonport, The Gnomon Pavillion
2 sierpnia - Hobart, University Of Tasmania (warsztaty i koncert)
4 sierpnia - Brisbane, Brisbane Jazz Club
5 sierpnia - Brisbane, Brisbane Jazz Club (warsztaty)
8 sierpnia - Sydney, The Basement
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy