polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Włodzimierza Czarzastego z Lewicy na stanowisko marszałka Sejmu zgodnie z umową koalicyjną. Czarzasty przejmuje funkcję drugiej osoby w państwie po Szymonie Hołowni. * Polska za 100 mln dolarów kupi amerykańską broń i przekaże ją Ukrainie – poinformował wicepremier, szef MSZ Radosław Sikorski. W latach 2022-2024 Polska przekazała Ukrainie nieodpłatnie: 318 czołgów, 586 pojazdów opancerzonych, 137 systemów artyleryjskich, 10 samolotów, 10 helikopterów. Tylko do marca 2025 r. łączna wartość pomocy wojskowej udzielonej przez Polskę, razem z innymi formami wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, przekroczyła 18 mld zł. * * * AUSTRALIA: Anthony Albanese udaje się do Republiki Południowej Afryki, gdzie odbędzie rozmowy na wysokim szczeblu z liderami 20 największych gospodarek świata. „Bycie częścią G20 pomaga budować silniejszą i bardziej odporną gospodarkę światową, co przynosi korzyści wszystkim Australijczykom w kraju” powiedział Albanese. * * * SWIAT: USA i Rosja uzgodniły nowy 28-punktowy plan pokojowy dla Ukrainy. Według źródeł brytyjskiej gazety FT, Rosja i USA wezwały przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do przyjęcia planu. Porozumienie zostało przekazane Kijowowi w tym tygodniu przez specjalnego wysłannika prezydenta USA Donalda Trumpa - Steve'a Witkoffa. Plan wymaga od Ukrainy oddania części wschodniego Donbasu, w tym terenów znajdujących się obecnie pod kontrolą Kijowa, oraz zmniejszenia liczebności sił zbrojnych o połowę. Biały Dom oczekuje, że Ukraina podpisze plan pokojowy do przyszłego czwartku 27 listopada.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

sobota, 7 czerwca 2014

Warszawa w fotografii z okazji 25 lat Wolności

Otwarcie wystawy fotograficznej "Warsaw -Success City"
w Konsulacie RP w Sydney z okazji Dnia Wolności.
Fot.K.Bajkowski
Ważne wydarzenia miały miejsce na przelomie XX i XXI wieku zarówno w historii Polski jak i historii fotografii. Pokazuje je jak w soczewce skupiającej czas wystawa fotograficzna dotycząca Warszawy – miasta sukcesu Tomasza Sobeckiego otwarta w Konsulacie RP w Sydney.

Wystawa zostala zorganizowana z okazji 25 lat historycznych wyborów 4 czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały drogę Polski do odzyskania pełnej niezależnosci i wolności.  Fotografie zamieszczone na murze okalającym Polski Konsulat na Trelawney Street na Woollahra pokazują trzy części stolicy Polski: odbudowaną po zniszczeniach wojennych średniowieczną Starówkę, wybudowany w latach 50-tych jako symbol dominacji w Polsce ideologii sowieckiej Pałac im. Józefa Stalina , przemianowany po jego śmierci na Palac Kultury i Nauki oraz nowoczesne wieżowce skupione w jego sąsiedztwie.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonała w środę  Konsul Generalna RP w Sydney Regina Jurkowska w obecności autora - Tomasza Sobeckiego, artysty fotografika.
W roku ubiegłym Tomasz Sobecki gościł w Chicago z wystawą z cyklu „Polskie miasta”. Artysta wspomniał w swojej wypowiedzi swoje wystawy zagraniczne z czasów komunistycznych, m.in. w Coventry w latach 70. ubiegłego stulecia, kiedy to w konspiracji przewoził swoje prace za granicę. Dziś może prezentować je oficjalnie na zaproszenie przedstawicieli polskich władz.


Urodzony  w 1952 roku w Toruniu Tomasz Sobecki  ma w swym dorobku  wiele wystaw w prestiżowych polskich galeriach artystycznych i fotograficznych. Liczne wystawy indywidualne za granicą w krajach europejskich (Anglia, Szwajcaria, Finlandia) i USA. Brał udział w międzynarodowych wystawach zbiorowych w Belgii, Niemczech i Japonii. Reprezentował sztuke polską na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Caracas (Wenezuela).
Najbardziej  jego  znane cykle fotograficzne to:
MODLITWA w GOTYCKIEJ KATEDRZE 1981,
GOTYK – KSZTAŁT i ŚWIATŁO 1985,
PERSPEKTYWA 1987, KSZTAŁT ŚWIATŁA 1991,
MIASTO 1992, KOLOR WIATRU 1996.
W roku 2002 zaprosił Franciszka Starowieyskiego do dialogu artystycznego TWARZ zrealizowanego w Galerii Arsenał – Toruń. (Sedno dialogu polega na zgłębianiu relacji portret – autoportret.)
MIASTA INACZEJ 2005, SZALONE LOKOMOTYWY 2006.

W roku 2009 otworzył i prowadzi w Toruniu galerię etiud pod nazwą GALERiA'Vi.

Sydneyską wystawe  Tomasza Sobeckiego "Warsaw - Success City"  na Trelawney Street można oglądać przez najbliższe trzy miesiace.
kb/ts/BumerangMedia
 






 












Zdjęcia: Krzysztof Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy