polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

piątek, 1 listopada 2013

Jak obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych?

Znicze na grobach. Znak pamięci o zmarłych. Fot. sxc.hu (cc)
Czy Dzień Wszystkich Świętych jest właściwie traktowany? Dlaczego tak jest, że młodzi ludzie są zafascynowani obcym naszej kulturze Halloweenem i dlaczego próbują je praktykować? Takie czasy?
 
Pamięć o zmarłych przejawia się w naszym kraju szczególnie w jednym jesiennym dniu. W dniu Wszystkich Świętych, który ma głęboki sens, ale już coraz mniej odczuwalny. Jest to święto związane z wyjątkowymi pracami porządkowymi, wykonywanymi wcześniej na cmentarzach, polegającymi na pucowaniu grobów i estetyzowaniu otoczenia. Coraz więcej ludzi zauważa: "Wszystko to dla ludzkich oczu, żeby zauważyli, że dbamy o nie".W otoczeniu cmentarzy tworzy się swoisty bazar z kwiatami i zniczami. Do tego wszystkiego, wzmożony ruch samochodowy i każdy skrawek trawnika rozjeżdżony przez sprytnych posiadaczy czterech kółek, chcących znaleźć się jak najbliżej wejścia na cmentarz.
Sam dzień Wszystkich Świętych jako święto refleksji i zadumy, jest od dawna przez wielu rodaków traktowany mechanicznie, czyli odbębniany jak wiele innych obowiązków. Pomimo, że mamy nasze, mające głęboki sens, dni Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny cichaczem wprowadzane są inne zwyczaje, obce naszej kulturze.

 

Fot.R.J.Zagórski
Dziś spotkałem dziewczynki goniące za słodyczami i przygodami. Na moje pytanie dlaczego to robią, odpowiedziały: "Bo to jest fajne, chodzimy tak i dostajemy cukierki". Przechodząca sąsiadka stwierdziła, że to bez sensu. Dziewczynki roześmiały się i ruszyły do klatki schodowej czteropiętrowego bloku. Czy możemy akceptować takie zachowania? Z takimi zwyczajami można się nie zgadzać, ale czy walka z nimi ma sens? Niestety o wychowywaniu dzieci i młodzieży w naszym kraju możemy mówić coraz gorzej. Powinniśmy pamiętać o naszych przodkach i szanować tradycje. Nasze tradycje trzeba kultywować. Halloween to święto wprowadzające kicz, wypaczające nasze tradycje i naszą kulturę. Róbmy wszystko, aby stwierdzenia "Coraz mniej ojczyzny i więcej obczyzny. Takie czasy..." miały jak najmniej potwierdzeń w życiu.

Ryszard Jan Zagórski
wiadomosci24





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy