polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: 19 lutego doszło do faktycznego rozpadu partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Ugrupowanie to, będące dotąd częścią koalicji rządzącej, straciło znaczną liczbę parlamentarzystów. Grupa 19 parlamentarzystów (posłów i senatorów) ogłosiła odejście z Polski 2050 i powołanie nowego klubu o nazwie Centrum. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese zadeklarował wsparcie dla brytyjskiego rządu w kwestii usunięcia byłego księcia Andrzeja z linii sukcesji do tronu. Australia jest pierwszym krajem Commonwealthu, który oficjalnie poparł ten krok. * * * SWIAT: Sytuacja na linii USA–Iran jest obecnie bardzo napięta, a doniesienia medialne z ostatnich dni wskazują na realną groźbę amerykańskiego ataku zbrojnego na Iran. Pentagon postawił swoje siły w stan gotowości. W regionie Bliskiego Wschodu trwa największa koncentracja sił powietrznych od 2003 roku, a na miejsce zmierzają grupy uderzeniowe lotniskowców, m.in. USS Gerald R. Ford oraz USS Abraham Lincoln. * „El Mencho”, lider potężnego kartelu narkotykowego w Meksyku został zlikwidowany. Śmierć lidera wywołała natychmiastowy odwet kartelu. W całym Meksyku (w około 20 stanach) doszło do blokad dróg, podpaleń pojazdów i ataków na służby, w których zginęły dziesiątki osób, w tym cywile i funkcjonariusze Gwardii Narodowej.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 2 września 2013

Polish Music Days: Koncert w Ashfield

W Ashfield. Od lewej: Piotr Tomasz, Katarzyna Paslawska, Barbara Borowicz, Anna Miernik-Sobula, Marian Sobula.
Wojciech Wocław. Fot. K.Bajkowski
Pięcioro doskonałych muzyków polskich uczestniczących w realizacji wielkiego projektu popularyzujacego muzykę polską w Kanadzie, USA, Australii i Nowej Zelandii wystąpiło wczoraj w Klubie Polskim w Ashfield, prezentując utwory Chopina, Szymanowskiego i Lutosławskiego.

 Niektóre z tych utworów, szczególnie kompozytorów dwudziestowiecznych publiczność polonijna miała okazję  w tym miejscu usłyszeć po raz pierwszy. Katarzyna Pasławska z Chile (wiolonczela) i Piotr Tomasz z Szanghaju (fortepian) zagrali w duecie Introdukcję i Polonez op.3  oraz sonatę wiolonczelową g-moll op.65 Fryderyka Chopina. Z dzieł Karola Szymanowskiego artysci zaprentowali preludium h-moll op.1 nr 1, pieśń kuriowską op.58 nr 9  i dwie części mazurka op.62.
Para wykonawców opowiada nam w pokoncertowym nagraniu wideo  o prezentowanej muzyce i zaprasza na dalsze koncerty w najbliższych dniach, które odbędą się w Sydney Opera House i Conservatorium of Music. WIDEO:




Podczas wczorajszego koncertu melomani mieli okazję usłyszeć rzadko wykonywane w Australii preludia taneczne Witolda Lutosławskiego w interpretacji SoundArtDuo w składzie Barbara Borowicz (klarnet) i Anna Miernik-Sobula (fortepian) oraz awangardowe Grave metamorfozy na wiolonczelę i fortepian ponownie w interpretacji Pasławskiej i Tomasza.
Organizator calego projektu Polish Music Days - Marian Sobula zagrał brawurowo z kolei doskonale wszystkim Polakom znany polonez  As-dur op.53.
Cały koncert prowadził profesjonalny konferansjer Wojciech Wocław, który dostarczył sluchaczom wielu bezcennych informacji o wykonywanej muzyce i ciekawostek z życia kompozytorów.  

Dalsze relacje pokoncertowe wkrótce.

Krzysztof Bajkowski

Terminy najbliższych koncertow: Koncerty w Sydney


Fotoreportaż Bogumiły Filip:













1 komentarz:

  1. Myśle, że Muzyka Polska w wykonaniu artystów z Polski bedzie sie cieszyła wielką atencją i tego wszystkim wykonawcom z Polski życzę szczerze

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy