polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. Za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. Tymczasem z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby na Ukrainę zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, nie zmieni to sytuacji na polu bitwy, Rosja zniszczy je tak samo jak inne samoloty i czołgi, powiedział Władimir Putin; Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ukraińskie wojska straciły w ciągu dnia łącznie do 680 osób we wszystkich kierunkach. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

środa, 17 października 2018

Fotoreportaż z I Forum Mediów Polonijnych

I Światowe Forum Mediów Polonijnych, które odbyło się od 20 do 23 września w Warszawie  przeszło do historii. Do tej pory dziennikarze z zagranicy spotykali się począwszy od  2014 roku jedynie w gronie przedstawicieli mediów z Europy.  Teraz  zaproszenie do udziału w Forum otrzymali również dziennikarze z poza Europy w tym   edytor  Bumeranga Polskiego.  Była to unikalna okazja do zapoznania się z kolegami z innych redakcji polonijnych  niemal z całego świata. O oficjalnych wnioskach i postulatach Forum  pisaliśmy wcześniej . Dziś przedstawiamy fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego z  tego niezwykłego spotkania i kilka refleksji.

 Już w środę, wieczorem, 19 września  przy kolacji w Centrum Okopowa  należacego do Caritas Polska w Warszawie, każdy z obecnych dziennikarzy  przedstawił siebie i swoją redakcję.  Relaksującym akcentem muzycznym wieczornych przygotowań do intensywnego pierwszego dnia Forum był występ trio akordeonowego „Accordions of World”, którego wirtuozyjnych popisów Polonia australijska mogła  doświadczyć  trzy lata temu.  Chłopcy przygotowują się teraz na ponowne odwiedziny  Australii, gdzie pod koniec roku wystąpią z nowym repertuarem na Festiwalu  PolArt w Brisbane. (wkrótce prezentacja wideo z tego koncertu i najnowszych dysków zespołu).


 











Pierwszy dzień minął na uczestnictwie w oficjalnych wydarzeniach V Światowego Zjazdu Polonii Świata  - msza w katedrze św. Jana odprawiona przez kard. Kazimierza Nycza, rozpoczęcie obrad Sejmu polonijnego, wizyta w Pałacu prezydenckim i koncert w Teatrze Wielkim.  Była to okazja do spotkania się z szerokim gronem Polaków z całego świata, którzy przybyli do Warszawy na Zjazd.  Forum Mediów było wpisane jako jedno z siedmiu tematycznych forów Zjazdu.

Drugi dzień poświęcony był już merytorycznym sprawom dotyczących dziennikarstwa. Od samego rana spotkania z przedstawicielami Senatu RP, MSZ, dziennikarzami z TVP, PAP.
Teresa Sygnarek - Rada Polonii Swiata
... wraz  z Romanem Wróblem -  "Wspolnota Polska"


Sen. Jan Jackowski i Filip Frąckowiak - z-ca Dyr.
 TVP Polonia
Senator Jan Jackowski  mówi o roli mediów
polonijnych w podtrzymywaniu tożsamości narodowej




Grupa uczestników Forum z sen. Janem M. Jackowskim i Filipem Frąckowiekiem







Mieliśmy cenne spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Krzysztofem Skowrońskim, który nie wykluczył, że uczestnicy Forum  będą mogli uzyskać status członka SDP, co ułatwiłoby pracę dziennikarską.



Krzysztof  Skowroński - Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Cezary Ciszewski z Akademii Filmowej TV CA - znany z programu Polonia w Komie zachęcał do robienia reportaży za pomocą smartphona.

Cezary Ciszewski...
... mówi jak profesjonalnie wykorzystać smartphona


  












Po południu warsztaty dziennikarskie w terenie polegające na zebraniu materiałów wideo, przeprowadzenia wywiadów z warszawiakami   do stworzenia  etiud reporterskich na temat  niepodległości,  wolności.  Montażu  dokonali pracownicy TVP , niestety  już bez  naszego udziału a szkoda bo to było dla dziennikarzy polonijnych bardzo istotne w doskonaleniu swego warsztatu. W naszej grupie reporterskiej wzielśmy temat, który podpowiedziała nam warszawska ulica a mianowicie rozwieszone banery z hasłem: Warszawa - stolica wolności 1918 - 2018. Zadawaliśmy  przechodniom pytanie: czym jest dla ciebie wolność, czy czyjesz się wolnym?

Inspiracja do reportażu: "Warszawa - stolica wolności"



Wywiady przeprowadzala  Irēna Lieģeniece (Radio Ryga)
Komentowała  Maria Pyż (Radio Lwów/ Polmedia.pl)





 Wieczorem, tego samego dnia  spotkanie ze światowej sławy fotografikiem, dziennikarzem i  autorem  filmów dokumentalnych - Czesławem Czaplinskim, który na zakończenie niezwykle interesującej opowieści  o swoich przygodach przy fotografowaniu Jana Pawła II, Michaela Jacksona czy Donalda Trumpa, podarował wszystkim swoją książkę pt. ”Jak fotografować cyfrowo”wraz ze swym autografem.



Spotkanie autorskie z fotografem Czesławem Czaplinskim


W sobotę od rana mieliśmy wyjazd do siedziby PAPu, krótka tura po budynku (kiedyś siedziba Urzędu Cenzury)  a następnie część  uczestników Forum odwiedziła budynek Polskiego Radia druga część monumentalną siedzibę TVP.  Tu znów TVP nie popisała się, bo oprócz wysluchania prelekcji o najnowszych  produkcjach dokumentalnych TV  nie zobaczyliśmy nic z takich rzeczy jak choćby profesjonalne studio,  nie mówiąc już o tym, żeby przyjrzeć się  jak profesjonalnie montuje się filmy lub programy telewizyjne.  Na dodatek pół godziny straty przy trzykrotnym podejściu autokaru na parking TVP. W końcu i tak autokaru  nie wpuszczono. Trochę to było żenujące...
Aleksander Główczewski   (PAP) o zasadach budowania informacji



Bogumił Rawicz - kierownik Realizacji Reportażu TV Polonia
...o nowych produkcjach dokumentalnych TVP



Po południu wystawny obiad na stojąco w ogrodach  Sejmu i sesja w Sali plenarnej podsumowująca V Zjazd.
Wieczorem  wszyscy  uczestnicy Zjazdu spotkali się w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu – siedzibie „Wspólnoty Polskiej” na uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Marszalkowi Stelmachowskiemu, twórcy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”  oraz na  ogrodowym bankiecie.

Katarzyna Piekarska - pisarka i dziennikarka
W niedzielę,  tuż przed wyjazdem na uroczystą mszę do Świątyni Opatrzności Bożej, zamykającej Zjazd Polonii (wkrótce oddzielny nasz  reportaż) przy śniadaniu krótkie spotkanie z pisarką i dziennikarką  Małgorzatą Piekarską, która z kolei podarowała swoją książkę  pt. „Kurs dziennikarstwa dla samouków”.

Podsumowując  Forum Mediów trzeba powiedzieć, ze mimo niedociągnieć, pewnego niedosytu  merytorycznego i  technicznych  kłopotów przy wielkim jednocześnie poświęceniu  organiztorów ze "Wspólnoty Polskiej" i Zrzeszenia Polaków w Szwecji było to bardzo pożyteczne spotkanie.  Forum było przede wszystkim doskonała okazją do zapoznania się z dziennikarzami polonijnymi z innych krajów oraz nawiązania  bliższych kontaktów ( wkrótce prezentacja wideo kolegów i koleżanek z innych mediów) . Uczestnictwo jednocześnie w Światowym Zjeździe Polonii zorganizowanym specjalnie w 100 lecie odzyskania niepodległości  Polski  umożliwiło  spotkanie nam  ciekawych ludzi z różnych środowisk Polonii Świata.

W Forum wzięlo udział trzech przedstawicieli polonijnych mediów z Australii: Bogumiła Filip, Anna Zamecznik i Krzysztof Bajkowski.  
Edytor Bumeranga Polskiego wraz z Bogumiłą Filip (Sydney)
...i Anną Zamecznik (Melbourne)














Mimo niezwykle napiętego programu  organizatorom Forum: Teresie Sygnarek i Romanowi Wróblowi udało się wykroweać fantastyczną atmosferę już od pierwszych chwil po zakwaterowaniu w Centrum Caritas przy Okopowej tak, że poczuliśmy się jak jedna  zgrana rodzina dziennikarska. Umieli  oni rozładować nawet niezbyt przyjemne sytuacje, ktore przy tak rożnorodnym gremium dziennikarzy reprezentujących media od lewa do prawa zdarzyć się mogą.  Najważniejszą rzeczą jednak  jest to , że wszyscy byliśmy zgodni co do jednego,  o czym wspomniała w swym wystąpieniu  w Sali plenarnej Sejmu Teresa Sygnarek: Polonia jest jak światło  a media polonijne są odbiciem jej życia  jak Księżyc  i  że jesteśmy ogniwami jednego łańcucha, jednej wspólnoty a nade wszystko łączy nas miłość do Ojczyzny , niezależnie jak daleko od niej  żyjemy.  Zaiście, bez tego nasza praca nie miałaby sensu.  
Tekst i zdjęcia Krzysztof Bajkowski

"Bumerangi polskie" powędrowaly do rąk organizatorów Forum

Wszystkie dotychczasowe materiały ze Zjazdu Polonii i Forum Mediów pod tagiem: Zjazd Polonii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy