polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 1 czerwca 2018

Już dziś zaplanuj tegoroczny Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Mijający rok szkolny odznaczył się kalendarzach na całym świecie obchodami już trzeciego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności (PDD). To nowe święto zainicjowane i koordynowane przez Dobrą Polską Szkołę, z roku na rok zyskuje coraz więcej entuzjastów i przyjaciół, popularyzując wśród polonijnych społeczności ideę dwujęzyczności oraz potrzeby celebracji języka polskiego i polskiego dziedzictwa w polonijnych rodzinach. 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony jest co roku w trzeci weekend października, w tym roku  przypadnie więc na dni 20-21 października. Co przyniesie? Jakie nowe inicjatywy i projekty? Ile z nas dołączy się do jego obchodów? W 2017 r. PDD świętowano w ponad 200 ośrodkach polonijnych na czterech kontynentach. Czy w 2018 r. święto dotrze do jeszcze większej  rzeszy Polonii w kolejnych zakątkach globu? Liczymy na to, że tak i najserderczniej zachęcamy do włączenia się w tę ważną inicjatywę!

Tych, którzy jeszcze nie słyszeli o Polonijnym Dniu Dwujęzyczności, odsyłamy do informacji w Wikipedii oraz linków zamieszczonych na końcu tego artykułu. Wszystkich pragniemy poinformować, że w przygotowaniach do tegorocznej edycji PDD pomogą Państwu informacje i materiały znajdujące się na stronie PDD pod adresem: www.polishbilingualday.com. Platforma nieustannie się rozbudowuje i jak zwykle będziemy starali się dostarczać Państwu wciąż nowych pomysłów, materiałów oraz inspiracji do przygotować PDD w Waszych szkołach i ośrodkach.

Oprócz fotorelacji i sprawozdań z obchodów PDD na świecie w poprzednich latach, które już stanowią imponującą bazę pomysłów i podpowiedzi, w tym roku znajdą Państwo na stronach m.in.:
Nowe grafiki 2018 do wykorzystania na plakatach, broszurach, koszulkach, upominkach itp.

Nowy klip muzyczny do piosenki-hymnu PDD pt. „Trzy słowa”
Nową reklamę PDD oraz dwujęzycznej edukacji do promocji PDD w Waszych lokalnych środowiskach polonijnych

Nowe hasła i wiersze propagujące dwujęzyczność oraz PDD

Nowe propozycje zabaw, konkursów, quizów i skeczów do przeprowadzenia podczas PDD
Nowe prezentacje i przedstawienia do wykorzystania podczas PDD

Informacje o nowych konkursach i inicjatywach w związku z tegorocznym PDD i dwujęzyczną edukacją na świecie

Informacje o tym, jak zostać Ambasadorem Dnia Dwujęzyczności – do udziału w tym projekcie zapraszamy wszystkie polonijne szkoły, instytucje i stowarzyszenia pracujące z polonijnymi dziećmi!
Wszystkie wymienione powyżej materiały będą systematyczne zamieszczane już od czerwca. Zachęcamy do częstego odwiedzania platformy!

Życzymy wszystkim wspaniałego, letniego wypoczynku, a wraz z nastaniem nowego roku szkolnego mnóstwa kreatywności, wspólnoty oraz pozytywnej energii przy przygotowaniach i w realizacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2018! Bądźcie z nami i dzielcie się własnymi pomysłami i przemyśleniami. Czekamy na wasz odzew i waszą współpracę. Łączmy się i bądźmy dla siebie inspiracją oraz pomocą! 
 
Zespół portalu i Fundacji Dobra Polska Szkoła
Nowy Jork, USA
www.DobraPolskaSzkola.com
www.PolishBilingualDay.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy