polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 10 lutego 2018

Obie Koree zjednoczyły się na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Sportsmenki reprezentujący obie Koree przekazują pochodnię
z ogniem olimpijskim  łyżwiarce figurowej Kim Yu-na, która
zapaliła znicz  23. Zimowych Igrzysk w Pjonczangu.
Fot. TV screen
W położonym zaledwie  80 km od granicy z Koreą Północną   Pjongczangu rozpoczęly się 23. Zimowe Igrzyska Olimpijskie,  które potrwają  do 25 lutego. W zawodach biorą udział sportowcy z 92 krajów.

Północna i Poludniowa Korea  po okresie napięcia polityczno-militarnego doszły do porozumienia i ich sportowcy wystepują  jako jeden zespół pod neutralna flagą z wizerunkiem konturu calego Półwyspu koreańskiego.
Przy okazji rozpoczęcia Igrzysk  przywódca Korei Północnej wystosowal list  z zaproszeniem do prezydenta Koreii Poludniowej Moon Jae-in , ktory został przekazany przez siostrę Kim Dzong Una - Kim Yo-jong . Obecnie przebywa ona w Korei Południowej  i  znalazła się w loży honorowej podczas   uroczystego otwarcia Olimpiady.

Dziś prezydent Korei Południowej Moon Jae-in i Kim Yong Nam (przewodniczący parlamenu KRLD) będą  razem na  meczu igrzysk reprezentacji hokeistek obu Korei. Połączona koreańska reprezentacja kobiet w hokeju na lodzie zmierzy się dziś w Gangneung z reprezentacją Szwajcarii.
Po raz pierwszy Rosja została wykluczona przez MKOI  z Igrzysk w związku z aferą dopingową  ale jej "czyści” sportowcy mogą wystąpić pod flagą olimpijską. Będa stanowili trzeci najwiekszy zespół po USA i Szwajcarii.   

W zmaganiach sportowych w Pjongczangu  bierze  udział 62 zawodników z Polski.  Będzie to najliczniejsza reprezentacja w historii dotychczasowych startów Polaków na zimowych igrzyskach olimpijskich. Na spektakularnym otwarciu Igrzysk Polacy zostali zaprezentowani jako 83. drużyna. Polską flagę niósł łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka, a z trybuny honorowej sportowców pozdrawiał prezydent Andrzej Duda.
Jakie szanse medalowe mają Polacy?  Największe — ekipa skoczków narciarskich, którzy po mistrzostwach świata w Lahti stali się głównymi kandydatami do walki o złoto. Faworytką w swojej dziedzinie jest też biegaczka Justyna Kowalczyk i panczeniści ze Zbigniewem Bródką na czele.
Zimowe igrzyska są organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich jest uznawane za najbardziej prestiżowe osiągnięcie w dziedzinie sportu.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie na bieżąco:

Przegląd Sportowy

Polskie starty (sport.pl)

Relacja z otwarcia Igrzysk w Pjongczangu (minuta po minucie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy