polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 8 lutego 2018

Echa "Australia Day" w Sydney

Prezes Klubu POLONIA w Plumpton Adam Biziuk z premier
NSW Gladys Berejiklian podczas spotkania w Australia
Day w Blacktown.
Zaproszenie przyszło niespodziewanie:

The Honourable Gladys Berejiklian MP Premier of New South Wales
requests the company of Mrs Marianna Lacek OAM, President of The Polish Teachers’ Association and Mr Bronislaw Lacek at the Western Sydney Australia Day Community Reception
at Bowman Hall, 35 Campbell St, Blacktown
on Friday 26 January 2018 from 1.30 pm to 3.30 pm
Dress: Smart Casual
[…]
Please ensure you bring your invitation and photo ID to assist with
registration.



Tak więc odpowiednio ubrani, z oficjalnym zaproszeniem w ręku oraz z wymaganym ID dokumentem, zjawiliśmy się o wskazanej porze w samym centrum Blacktown. Bowman Hall to społeczno kulturalny ośrodek, którego właścicielem jest Rada Miejska Blacktown.

Po dokonaniu formalności związanych z identyfikacją zaproszeń, zatrzymaliśmy się na chwilę w foyer podziwiając wielonarodowościową i wielokulturową publiczność. Z prawdziwą przyjemnością dostrzegliśmy wśród gości dwoje jeszcze Polaków. Byli to pan Adam Biziuk, Prezes  Klubu Sportowego POLONIA w Plumpton oraz jego małżonka, pani Barbara Biziuk, pracująca w Polskim Domu Opieki w Marayong.

 
Już wspólnie udaliśmy się na piętro do przestronnej sali, która bez trudu mogłaby pomieścić kilkaset osób. Tym razem zaproszonych gości było nie więcej niż 100 osób. Poproszono nas o zajęcie miejsc dookoła rozległego parkietu. Ze sceny dobiegała łagodna muzyka. Grał jeden z lokalnych zespołów. Kelnerzy zaczęli roznosić przeróżne napoje. Pojawiły się tace z wielorakimi smakołykami, jakich nie powstdziłaby sie najwykwintniejsza restauracja...

Za chwilę, w otoczeniu grupy polityków weszła na salę Premier NSW, pani Gladys Berejiklian. Oficjalnego powitania zacnego gościa oraz wszystkich zebranych dokonał burmistrz Blacktown, pan Stephen Bali. Poproszono o odśpiewnie Hymnu Australii. Z satysfakcją trzeba przyznać, że śpiewali prawie wszyscy  - tak politycy jak i zaproszeni goście.

Część artystyczną przygotował i przedstawił zespół aborygeński. Były pieśni przy akompaniamencie gitary oraz wykonany przy dźwiękach tradycyjnych aborygeńskich instrumentów ekspresyjny taniec, przedstawiający  polowanie na kangura. Ogólną wesołość wywołało dwoje polityków, poproszonych o dołączenie się do występów. Mieli tańczyć / grać rolę kangura.

Pani Premier dała się poznać jako osoba bezpośrednia i niepretensjonalna. Swoim wystąpieniem zyskała sobie niekłamany aplauz publiczności. Powiedziała między innymi, że bez względu na to  jak głęboko w przeszłość Australii sięgają nasze osobiste historie, wszyscy mamy pełne prawo do celebrownia dziejszego wspólnego święta i to właśnie czynimy. Celebrujemy Australię jaką ona jest dzisiaj, pamiętając oczywiście o naszej przeszłości.

Pani Premier przedstawiła dwoje przybyłych z nią oficjalnych gości – światowej sławy fizyczkę, prof. Michelle Simmons, która otrzymała zaszczytczne wyróżnienie  ‘2018 Australian of the Year Award’ oraz koordynatora nauczania matematyki w pobliskiej szkole, Cherrybrook Technology High School –  Eddie Wood, który został tegorocznym  ‘Australia’s Local Hero for 2018’. Co warte podkreślenia, rodzice Eddie’go wyemigrowali w latach 70. z Malazji, i osiedlili się w Sydney, aby dać swojemu dziecku lepsze możliwości edukacji.

Pani Premier z dumą podkreśliła, ze nasi australijscy bohaterowie, to obydwoje mieszkańcy NSW, a ściślej mówiąc północno zachodniego regionu Sydnejskiej Metropolii. Regionu, który obecnie najszybciej się rozwija pod względem ludnościowym, gospodarczym, kulturowym i edukacyjnym. Wystarczy tylko wspomnieć 13 nowych szkół, które zostały tutaj wybudowane, albo podległy całkowitej przebudowie, aby dać możliwość edukacji dzieciom z rodzin, które osiedliły się w tych dzielnicach Sydney. Tutaj działa cieszący się coraz większym rozgłosem Western Sydney University...
 

Po zakończeniu części oficjalnej, Panią Premier otoczyli zaproszeni przez nią goście. Dla tych, którym nie zabrakło odwagi do rozmowy, znalazła chwilę czasu oraz kilka miłych słów. W krótkiej rozmowie z nami, z prawdziwym zainteresowaniem pytała o sydnejskich Polaków, o młodzież drugiego i trzeciego pokolenia, która zapisuje się do szkół języka polskiego. Spodobała jej się idea Zrzeszenia Polskich Nauczycieli, organizacji, która skupia nie tylko nauczycieli uczących języka polskiego, ale także australijskich nauczycieli o polskim rodowodzie.

Po przeszło dwu godzinach Pani Premier Gladys Berejiklian odjechała do dalszych swoich oficjalnych zajęć. Nie oznaczało to jednak końca przyjęcia. Na scenie znowu pojawił się zespół muzyczny. Kelnerzy wykonywali kolejne rundy z napojami i frykasami wielokulturowej kuchni. Była możliwość nawiązania kontaktu z poznanymi ciekawymi ludźmi oraz rozmowy z lokalnymi osobistościami.

Niezwykle sympatyczną i pozytywnie nastawioną do Polaków osobą jest burmistrz Blacktown, pan Sephen Bali. Okazało się, że zna on dobrze i bardzo ceni pana Adama Biziuka. Gościł już w Klubie Polonia i wybiera się tam powtórnie. Bardzo pozytywnie wyrażał się także o działalności Polskiego Domu Opieki w Marayong, w którym także pracuje pani Basia Biziuk... Tego typu znajomości należy cenić i kultywować. Tak, jak robi to Pan Adam.

Sala powoli pustoszała. I my także pożegnaliśmy naszych przemiłych kompanów, państwa Adama i Basię Biziuków, z którymi na to świąteczne popołudnie zetknął nas szczęśliwy los. Mam nadzieję, a właściwie przekonana jestem, że wspólnie byliśmy w stanie godnie zaprezentować tutejszą polską społeczność. Zarówno Państwo Biziukowie, jak i my zostaliśmy wyróżnieni tymi zaproszeniami dzięki naszej bezintersownej pracy dla polskiej grupy społecznej.
Marianna Łacek
Fot. Adam Biziuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy