polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 29 maja 2017

Jubileusz odkrywczyni rezydencji Mieszka I w Poznaniu

Kosciół NMP na poznańskim Ostrowie Tumskim,
pod którym znajdowało się palatium Mieszka I.
Fot. R.Talk (Wikipedia)
70-lecie urodzin i 50-lecie pracy naukowej świętowała w piątek archeolog prof. Hanna Kóćka-Krenz. W 1999 roku zespół pod jej kierunkiem odnalazł na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu relikty palatium Mieszka I, później także fundamenty pałacowej kaplicy.

Dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) prof. Hanna Kóćka-Krenz ma w tym roku otrzymać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. W piątek, z okazji jubileuszu profesor, zorganizowana byla uroczystość z udziałem władz uczelni.
 
Prof. Kóćka-Krenz przyznała, że jej największe osiągnięcia naukowe wiążą się z badaniami na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Odkrycie zespołu pałacowo-sakralnego z czasów monarchii piastowskiej nazwała swoim największym życiowym osiągnięciem.
 

„To była dla mnie ogromna naukowa przygoda. Wyzwanie, które przyniosło rezultaty przechodzące nawet moje wyobrażenie. Sądziłam, że rezydencja Mieszka I będzie podobna do tej, jaką znaliśmy już z Ostrowa Lednickiego. Tymczasem okazało się, że mamy do czynienia z zupełnie czymś innym: z wyjątkowym założeniem jeśli chodzi o formę architektoniczną, ale też wyjątkowym jeśli chodzi o klasę i rodzaj wyposażenia” – powiedziała PAP prof. Kóćka-Krenz.
 
Jak dodała, rezultaty wykopalisk na Ostrowie Tumskim „przywróciły pamięć o roli Poznania w monarchii wczesnopiastowskiej”.
 

„Ta pamięć została zatarta; rezydencja została zastąpiona książęcym zamkiem w mieście lokacyjnym, wyspa tumska przeszła na własność Kościoła. Zmieniła się więc rola i funkcja Ostrowa Tumskiego. Nic więc dziwnego, że rola Ostrowa Tumskiego i rola Poznania, bo to był przecież czołowy gród, została wyparta z pamięci społecznej i historycznej” – wyjaśniła.
 
Fakt istnienia reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu często wskazywany jest jako dowód na to, że to Poznań był pierwszą stolicą Polski. Prof. Kóćka-Krenz przyznała, że trudno jest mówić o istnieniu w czasach piastowskich stolicy w dzisiejszym rozumieniu tego słowa.
 
„Grody w Poznaniu, na Ostrowie Lednickim, w Gnieźnie i Gieczu to były główne rezydencje. Między tymi grodami nie było konkurencji – one wszystkie były tego samego władcy i były użytkowane w tym samym czasie. Nie było stolicy, ale sądząc po rozmachu architektonicznym i po tym, że w Poznaniu była najstarsza, pierwsza rezydencja, można wnioskować, że Poznań odgrywał rolę wiodącą” – powiedziała.
 
Obecnie prof. Kóćka-Krenz jest uczestnikiem badań nad pochodzeniem dynastii piastowskiej i elit społecznych państwa wczesnopiastowskiego. „Te badania są ogromnie ekscytujące. Pozwolą one udzielić odpowiedzi na pytania, czy Mieszko był z naszych elit, czy może przyszedł z zewnątrz; czy był wikingiem, czy był z Wielkich Moraw, czy z Wielkopolski” – powiedziała.
 
Profesor dodała, że czeka ją też kompleksowe opracowanie naukowe wszystkich sezonów badań na Ostrowie Tumskim.
 
"Nasze badania przyniosły wiedzę o dziejach Ostrowa Tumskiego, począwszy od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne. Przyniosły też obfity zbiór różnorodnych materiałów źródłowych, które muszą zostać opracowane i wprowadzone do obiegu naukowego” – wyjaśniła.
 
Hanna Kóćka-Krenz odbyła studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z zakresu historii sztuki i z zakresu archeologii. Od 1973 roku była asystentem w Katedrze Archeologii UAM w Poznaniu. Od 1996 r. była profesorem nadzwyczajnym UAM. W grudniu 2011 r. uzyskała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
 
Była dyrektorem Instytutu Prahistorii UAM i dziekanem Wydziału Historycznego UAM. „Swoją pierwszą pracę opublikowała w 1968 roku, ale biorąc pod uwagę, że prace nad nią rozpoczęła pod koniec 1967, to mija właśnie 50 lat jej pracy naukowej” – podało biuro prasowe UAM.
 
Jej zainteresowania naukowe dotyczą dwóch zasadniczych zagadnień związanych z problematyką europejskiego średniowiecza. Pierwsze to kwestia złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego. Drugie zagadnienie obejmuje początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej.
 
W poniedziałek Rada Miasta Poznania zdecydowała o przyznaniu profesor tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Poznania. W ten sposób radni uhonorowali ją za „wybitne osiągnięcia naukowe z zakresu historii wczesnego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i odnalezienia rezydencji pierwszych Piastów”.
 
Wyróżnienie przyznawane jest raz w roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta, w dniu patronów Piotra i Pawła, 29 czerwca.
PAP - Nauka w Polsce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy