polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. Za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. Tymczasem z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby na Ukrainę zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, nie zmieni to sytuacji na polu bitwy, Rosja zniszczy je tak samo jak inne samoloty i czołgi, powiedział Władimir Putin; Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ukraińskie wojska straciły w ciągu dnia łącznie do 680 osób we wszystkich kierunkach. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

sobota, 4 lutego 2017

Trump dokona rewizji „głupiej umowy" z Australią

Donald Trump: Już ja się przyjrzę tej głupiej umowie.
Rys. DonkeyHotey - Flickr cc
Po rozmowie z premierem Australii Malcolmem Turnbullem, którą amerykańskie media określiły jako nieudaną, prezydent USA Donald Trump postanowił dokonać rewizji porozumienia pomiędzy administracją Obamy i Australią o przyjęciu 1250 migrantów z Bliskiego Wschodu.

„Administracja Obamy zgodziła się na przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów od Australii" — napisał Trump na swoim blogu na Twitterze. „Po co? Już ja się przyjrzę tej głupiej umowie!".

Na oficjalnym blogu prezydenta USA dany wpis nie figuruje. Dyrektor komunikacji Białego Domu Sean Spicer zapewniał do tej pory, że USA spełnią warunki tego porozumienia, ale wszystkich, których należy przyjąć zostaną poddani rzetelnej kontroli.


Do rozmowy z australijskim premierem doszło minionej soboty, kiedy Trump rozmawiał przez telefon z pięcioma liderami, w tym także z prezydentem Rosji. Zaplanowana na godzinę rozmowa z australijskim premierem trwała 25 minut i została przerwana przez amerykańskiego prezydenta. Media przypominają, że Australia jest jednym z najlojalniejszych sojuszników Ameryki, w związku z czym spodziewano się serdecznej i bezproblematycznej rozmowy.

Według informacji The Washington Post, Trump powiedział Turnbullowi, że zdążył już porozmawiać z liderami czterech państw, w tym także z Putinem, i że teraz prowadzi „najgorszą rozmowę dnia".

Strony omawiały porozumienie w sprawie migrantów, i nawet po zakończeniu rozmowy Trump nie przestawał burzyć się z powodu tej ugody — przekazują amerykańskie źródła, dodając, że prezydent rozmawiał ostro i niedyplomatycznie ze wszystkimi światowymi liderami, ale tak nieprzyjemnego tonu oczekiwano chyba najmniej wobec australijskiego premiera.

Według informacji amerykańskich źródeł, w czasie rozmowy Trump błędnie mówił, że chodzi o przyjęcie 2000 migrantów, a Turnubull niejednokrotnie go poprawiał, mówiąc, że obietnicę trzeba spełnić. Trump mówił, że zamierza ją wypełniać, ale to „politycznie go zabije". Dzień przed rozmową telefoniczną amerykański prezydent podpisał dekret zawieszający na 120 dni przyjmowanie uchodźców i wprowadzający 90-dniowy zakaz wjazdu do USA dla obywateli siedmiu krajów.

Wśród uchodźców, których USA mają przyjmować w ramach porozumienia z Australią, znajdują się wychodźcy z Iranu, Iraku, Sudanu i Somalii, objęci 90-dniowym zakazem wjazdu do Ameryki. „Nie chcę u siebie tych ludzi" — mówił Trump. Turnubull miał mu odpowiedzieć, że porozumienie nie zobowiązuje USA do przyjmowania wszystkich 1250 uchodźców. Należy jednak udzielić im prawa przejścia przez pełną procedurę kontroli. Trump obiecał wtedy, że zgotuje im najostrzejszą kontrolę.

Porozumienie między USA i Australią dotyczy ok. 2500 osób, które poprosiły Australię o azyl i jak dotąd go nie otrzymały. Osoby te zostały przekierowane do Papui-Nowej Gwinei. Panujące tam warunki spowodowały, że zainterweniowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, uzyskując od USA zgodę na przyjęcie około połowy tych migrantów pod warunkiem, że zostaną poddani rzetelnej kontroli.
Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy