polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 15 października 2016

Weekend protestów przeciwko CETA I TTIP w Polsce

Protest w Niemczech przeciwko TTIP i CETA.
 Fot. J.Huber (creative commons)
Na dziś a także jutro przewidziane są wielkie demonstracje w Polsce przeciwko  CETA – umowie o wolnym handlu UE z Kanadą postrzeganej jako „koń trojański”  TTIP – podobnej umowy z USA. Organizatorzy protestu nie chcą GMO i przetworzonej amerykańskiej żywności. Przeciwko umowom są zarówno środowiska lewicowe jak i prawicowe.  Takiego porozumienia ponad podziałami nie było od słynnych protestów przeciwko ACTA.

6 października Sejm przyjął uchwałę, że będzie ratyfikować umowę CETA, mimo że Komisja Europejska chciała, żeby pominąć przy jej ratyfikacji decyzję narodowych parlamentów. Sejm będzie  ratyfikować umowę większością 2/3 głosów.

Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski.

Natomiast  27 października na szczycie Unia Europejska–Kanada, ma dojść do parafowania umowy CETA.

Umowę z Kanadą popiera partia rządząca PiS  i  dwa ugrupowania  opozycyjne, czyli PO i Nowoczesna. Przeciwko jest Kukiz'15.

CETA (umowa o wolnym handlu UE-Kanada) razem z TTIP (umowa UE-USA) mają utworzyć transatlantycką strefę wolego handlu. CETA jest już gotowa do podpisania, negocjacje TTIP wciąż trwają, ale wiele państw zapowiedziało zablokowanie przyjęcia porozumienia. CETA jest więc kluczowa dla wielkiego biznesu. Natomiast dla obywateli po obu stronach Atlantyku, którzy mówią NIE specjalnym przywilejom dla korporacji, kluczowe jest zablokowanie umowy.

Po podpisaniu umowy CETA do europejskich sklepów trafiić może zdecydowanie tańsza modyfikowana genetycznie żywność. CETA (podobnie jak TTIP) znacznie przyspieszy i ułatwi rozwój i dominację wielkoskalowego modelu rolnictwa przemysłowego opartego na monokulturach, intensywnych uprawach z masowym stosowaniem nawozów sztucznych, herbicydów (np. groźnego dla bioróżnorodności glifosatu) i coraz silniejszych pestycydów, a także rozprzestrzeniania się upraw (a z czasem również hodowli) GMO  - wynika z raportu Council of Canadians Europa.

Największe obawy budzi arbitraż międzynarodowy, ponieważ po wejściu w życie umowy między Kanadą i Unią Europejską firmy będą mogły pozywać państwa i domagać się odszkodowań za zmiany w prawie, które uniemożliwiłyby im osiągnięcie spodziewanych zysków.

Kampania przeciwko umowom CETA i TTIP jest wspólną inicjatywą: Akcji Demokracji, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO), Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), Stowarzyszenia Ekoland i Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu.

– Nie chcę GMO, nie chce przetworzonej żywności zagranicznej. Wolę polskie eko i polską tradycyjną żywność. Nie chcę aby ludzie w Polsce wyglądali jak Amerykanie i Brytyjczycy – mówi rolnik od pokoleń. – Nasze jest dobre i lepsze od ich – dodaje.

- Na demonstracji spodziewamy się kilku tysięcy uczestników z różnych środowisk z całej Polski – mówi organizatorka, Maria Świetlik z Akcji Demokracji. – To ogromne osiągniecie, że udało nam się przezwyciężyć różnice światopoglądowe i stanąć wspólnie w obronie bardziej demokratycznej i sprawiedliwej przyszłości. Takiego "porozumienia ponad podziałami” nie było od protestów przeciw ACTA - dodaje.

Oddzielne  protesty przeciwko CETA  organizują też w Warszawie i Krakowie  prawicowe ugrupowania: Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolska i ONR. 

Demonstracje przeciwko wejściu umowy w życie zapowiedziały także organizacje pozarządowe m.in. w Niemczech i Austrii. Na ulice wyjdą również Francuzi i Hiszpanie.  Dwa tygodnie temu przeciw CETA i TTIP protestowało  tam ok. 100 tys. osób.
(Akcja Demokracja, Wolne Media, onet.pl, Radio Maryja, neon24.pl)

Demonstracja przeciwko CETA - NA ŻYWO (se.pl)

Relacja Onetu:


Relacja z przemowień pod Kancelarią Rady Ministrow - WIDEO: 



* * *

Piotr Apel, poseł Kukiz'15, który w rozmowie z Mateuszem Godkiem (Salve TV) wyjaśniał jakie zagrożenia niesie ze sobą umowa handlowa pomiędzy Unią Europejską i Kanadą.



CETA może doprowadzić do tego, że polski rynek zostanie zalany tanią i gorszej jakości żywnością, tym samym wypierając produkty polskich rodzinnych gospodarstw rolnych – przestrzega w rozmowie z wSensie.pl wicemarszałek sejmu Stanisław Tyszka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy