polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. Za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. Tymczasem z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby na Ukrainę zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, nie zmieni to sytuacji na polu bitwy, Rosja zniszczy je tak samo jak inne samoloty i czołgi, powiedział Władimir Putin; Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ukraińskie wojska straciły w ciągu dnia łącznie do 680 osób we wszystkich kierunkach. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

środa, 15 czerwca 2016

Polonijni nauczyciele zjeżdżają się do Ostródy

Jutro w Ostródzie nad Jeziorem Drwęckim na Mazurach, pod hasłem "Wschód, Zachód - Łączy nas Polska" rozpoczyna się czterodniowy VI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych. Zjazd będzie kontynuacją i nawiązaniem do tradycji corocznych spotkań pedagogów polonijnych odbywających się od 2010 roku w Polsce.
 
 
 Organizatorem tego przedsięwzięcia, zarówno teraz jak i w latach poprzednich jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” (SWP) oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli działający w ramach Stowarzyszenia (ODN SWP), a mający swą siedzibę w ostródzkim Domu Polonii.
 

Deklaracje uczestnictwa w Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych spłynęły z ponad 30 krajów. Ostróda będzie gościć 120 pedagogów z tradycyjnie współpracujących ze Wspólnotą Polską ośrodków polonijnych z krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, czy Kanady, ale także z odległej Australii, Brazylii, Gruzji, a nawet Azerbejdżanu. Świadczy to o potrzebie poszerzania specjalistycznej wiedzy z zakresu nauczania dzieci dwujęzycznych, ale również potwierdza konieczność budowania światowej społeczności pedagogów polonijnych, mogących współpracować i wspierać się w realizacji swoich małych i dużych misji oświatowych.

Tegoroczne spotkanie będzie nawiązywać zarówno do doświadczeń pierwszej konferencji z 2010 roku, jak i kolejnych, poświęconych metodyce dwujęzyczności i specjalistycznym zagadnieniom dydaktycznym. Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie prof. dr hab. Jana Żaryna z Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącego 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz prof. dr hab. Haliny Grzymały – Moszczyńskiej z Uniwersytetu Jagielońskiego poruszającego kwestie tożsamości dzieci i młodzieży. W ramach proponowanych bloków tematycznych uczestnicy będą mieli okazję poznać istotne zagadnienia z zakresu edukacji dzieci dwujęzycznych, kultury, logopedii i terapii, a także historii najnowszej. W każdej z proponowanych sesji udział biorą uznane autorytety z danej dziedziny oraz osoby mające duże doświadczenie praktyczne, co w zamyśle ma przyczynić się do uzyskania dużej efektywności i atrakcyjności merytorycznej Zjazdu.

Tradycyjnie już oprócz wykładów, warsztatów i paneli przewidziano program towarzyszący dedykowany wydarzeniom i postaciom, którym rok 2016 poświęcony jest szczególnie ze względu na przypadające rocznice (Rok Henryka Sienkiewicza i Rocznica Chrztu Polski). Dodatkowo, Zjazd będzie również dobrą okazją do zapoznania się z koncepcją wsparcia oświaty polonijnej w świetle aktualnych uregulowań prawnych oraz z proponowanymi na 2016 rok formami szkoleniowymi będącymi w ofercie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli SWP.

Zarówno podczas sesji Zjazdowych, jak również w czasie przerw i imprez towarzyszących będzie można spotkać się z przedstawicielami instytucji wspierających oświatę oraz tegorocznego partnera polonijnego, co da możliwość uzyskania odpowiedzi na ważne pytania, ale również do budowania polonijnej wspólnoty oświatowej.

Udział w tegorocznym Zjeździe zadeklarowało wielu gości honorowych, których obecność pozwoli na podniesienie rangi i merytorycznego poziomu obrad. Są wśród nich między innymi:

- Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski - organizator Zjazdu
- Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej dr Jolanta Tatara - partner polonijny
- Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki
- Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin
- J.M. Rektor UWM prof. dr hab. Ryszard Górecki
- Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz

Uroczystego otwarcia Zjazdu dokona  Gość Honorowy Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.
(mat. prasowe)    
 
             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy