polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. Za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. Tymczasem z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby na Ukrainę zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, nie zmieni to sytuacji na polu bitwy, Rosja zniszczy je tak samo jak inne samoloty i czołgi, powiedział Władimir Putin; Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ukraińskie wojska straciły w ciągu dnia łącznie do 680 osób we wszystkich kierunkach. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

wtorek, 31 maja 2016

Polska Macierz Szkolna obchodziła Święto 3 Maja

Inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów
polskich szkół w Sydney. Fot. A.Kozek
Uroczystość z okazji 225 rocznicy Konstytucji 3 Maja, tradycyjnie przygotowana przez Polską Macierz Szkolną w Nowej Południowej Walii  odbyła się w w sobotę 14 maja 2016   o godzinie 4.00 po południu.
 

Na koncert w Klubie Polskim w Ashfield przybyli zaproszeni goście reprezentujący władze stanowe, Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele organizacji australijskich i polskich, nauczyciele, uczniowie szkół polskich, zespoły taneczne oraz wspaniała grupa Polonii z Sydney.

Mieliśmy przyjemność gościć Ks.Kamila Żyłczyńskiego TCHr,  panią Reginę Jurkowską Konsul Generalną RP, panią Małgorzatę Kwiatkowską reprezentującą Radę Naczelną Polonii Australijskiej, Adama Gajkowskiego  reprezentującego Federację Polskich Organizacji w NPW, pana Albert Vella prezesa  Federacji Szkół Etnicznych w NPW ,  panią Marysię Nowak Przewodniczącą Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.

 Pani  Regina Jurkowska Konsul Generalna RP jak i Adam Gajkowski  w swoich przemówieniach nawiązali do 225 rocznicy Konstytucji 3 Maja z 1791 i jej historycznego znaczenia jako pierwszej Konstytucji w Europie.

Ks. Kamil w swoim wystąpieniu nawązał do jakże ważnego dla Polski Jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski Mieszka I  celebrowanego przez caly rok  nie tylko w Polsce ale na wszystkich kontynentach gdzie zamieszkuja polacy. Podkreślił jak niezmiernie istotne dla nas wszystkich jest duchowe zrozumienie i życzliwa współpraca.

Alber Vella w swoim wystąpieniu podkreślił jak uczniowie uczący się języków są bogatsi o drugą kulturę, i gratulował polskim szkołom i nauczycielom życząc dalszej owocnej ziałalności . Jako prezes Federacji Szkół Etnicznych bardzo dynamicznie występuje w imieniu  Szkół różnych języków na forum Stanu Nowej Południowej Walii i muszę podkreślić, że szczególnie wykazuje duże poparcie dla polskiego szkolnictwa. 

Marysia Nowak zakańczając oficjalne wystąpienia podkreślila “słowo ” polskie słowo które nas łączy, które uczniowie uczą się w polskich szkołach i jednocześnie moc słowa , ktore przekazujemy uczniom i drugiemu człowiekowi. “słowo”, które jest ponad czasowe, jak zawarte w haśle Bóg, Honor i Ojczyzna.   

W części artystycznej mieliśmy przyjemność posłuchać  utworów  Fryderyka Chopina –

“ Nokturn C Moll op.48 numer 1 oraz Scherzo  B Moll op.31 “ w wykonaniu  Grzegorza Kindy  utalentowanego pianisty , który poza koncertami  w Australii i innych krajach dzieli się swoim doświadczeniem ze swoimi studentami w Sydney.

Występy zespołów folklorystycznych “Podhale” w tańcu “ Tańce Spiskie”  i zespół „Syrenka” w tańcu “Kaszubskim”  nagrodzone zostały wielkimi brawami. Prezentacja pięknych tańców ze śpiewem z różnych regionów polski, pełnych werwy i barwnych kostiumów zawsze zachwyca nawet najbardziej wytrawnych widzów.

Inscenizacje słowno-muzyczne oraz pięknie recytowane wiersze podkreślające  „3  MAJ” wykonane zostały przez uczniów z Polskich Szkół w Ashfield, Liverpool, Marayong , Rendwick i North Ryde była wspaniałą lekcją historii, gdzie uczniowie - w bardzo obrazowej formie przedstawili ducha walki o niepodległość i uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.

 Jest to karta naszej historii, której wielkość i znaczenie każdego roku uroczyście celebrowane są przez Polaków i Polonię rozproszoną po całym świecie. 

Wielkie gratulacje należą się uczniom z tych szkól jak zarówno nauczycielom, którzy z wielką troską i zaangażowaniem uczą języka polskiego  dzieci i młodzież nawet już z drugiego czy trzeciego pokolenia  przekazują im polską kulturę i tradycje.

Nie zabrakło też młodych muzycznych talentów z polskich szkól:
 
Alina Jurkowska – na klarnecie –"Tumbledown blues”, James Rae
Paulina Jurkowska – na gitarze klasycznej -”Rondo”, Ferdinando Carulli
Kaya Talar –  na skrzypcach -  “Pachelbel's Canon” w asyście swojego taty skrzypka Jarka Talar
Emilia Jurkowska -  na flecie – “Allegro”, Vivaldi
Christian Gad –na fortepianie  - “Theme from symphony no 40”  Mozart; i “Ballade”  Johann Friedrich Burgmuller

Młodzi  wykonawcy zagrali na różnych instrumentach utwory klasyczne, które wszyscy   z przyjemnością wysłuchali

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody stypendialne Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego  ( wkrótce przedstawimy listę nagrodzonych - przyp. red.).

W konkursie brały udział młode osoby, które w roku 2015 i w latach poprzednich uczyły się języka polskiego, brały czynny udzial w polskiej szkole, w organizacjach polskich lub  tańczą w Zespołach Folklorystycznych, należą do Harcerstwa badź wyróżniają sie w prezentowaniu swojejpolskości na forum australisko- polskim godnie podkreślając  swoje Polskie korzenie.

 W imieniu nagrodzonych podziękowała  Abigail Latecka

Polska Macierz Szkolna w NPW składa serdeczne podziękowanie szczególnie pokoleniu starszej polonii,  kombatantom, którzy od powstania szkół I Polskiej Macierzy Szkolnej zawsze wspierali duchowo i finansowo w powstaniu i utrzymaniu szkolnictwa w Australii.

Dziekujemy za Honorowe Poczty Sztandarowe. Dziękujemy wszystkim wykonawcom Grzegorzowi Kinda, wspaniałym zespołom: Podhale i Syrenka, uczniom i nauczycielom polskich szkół, p. Marianowi Polakowi za operowanie sprzętem muzycznym.            Dziękujemy Klubowi Polskiemu w Ashfield za udostępnienie sali koncertowej, oraz polskim mediom za promocję: Puls Polonii, Express Wieczorny; Tygodnik Polski; Bumerang Polski;  Radio SBS i Radio 2000FM.

Nigdy nie jest za późno na zapisanie ucznia do szkoły, dajcie swoim dzieciom i młodzieży możliwość nauki języka polskiego i poznania polskiej historii, kultury i tradycji. Popierajmy naukę języka polskiego i całe szkolnictwo polskie na dalekich od Polski Antypodach.

Elżbieta Cesarska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy