polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 29 marca 2016

Konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży

Mieszko I .  Jan Matejko (domena publiczna)
Pragnąc upamiętnić i rozpropagować przypadające w roku 2016 wielkie rocznice historyczne, w szczególności 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney oraz Ośrodek Duszpasterstwa Polskiego w Sydney ogłaszają konkurs plastyczno-literacki adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 4 -18 lat, narodowości polskiej lub mających polskie korzenie, mieszkających na terenie Australii.

 Konkurs polega na wykonaniu w dowolnej formie pracy pisemnej lub plastycznej inspirowanej wydarzeniami z historii Polski. Prace mogą dotyczyć dowolnych wydarzeń z historii Polski, chociaż mile będą widziane te inspirowane Chrztem Polski lub Sienkiewiczowska prozą. Przy ocenie będzie brana pod uwagę oryginalność pracy oraz wierność faktom historycznym.
 

Cele konkursu:

·         - kultywowanie polskości;

·         - kształtowanie wśród uczestników konkursu emocjonalnego stosunku do kraju, z którego się wywodzą;

·         - pogłębianie wiedzy na temat historii Polski;

·         - zachęcanie dzieci i młodzieży do szukania inspiracji i wyrażenia jej w formie literackiej bądź plastycznej;

·         - kształcenie wrażliwości literacko-plastycznej młodego pokolenia Polonii australijskiej.

Regulamin konkursu:

1.      Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 4 -18 lat, narodowości polskiej lub mającej polskie korzenie, mieszkającej na terenie Australii. Konkurs składa się z dwóch kategorii: plastycznej i literackiej w podziale na grupy wiekowe. W części plastycznej konkursu mogą wziąć udział osoby w wieku 4-18 lat, natomiast w części literackiej 8-18 lat.

2.      Prace uczestników konkursu muszą być wykonane samodzielnie.

3.      Każdy uczestnik może wziąć udział zarówno w kategorii literackiej, jak i plastycznej konkursu, zgłaszając tylko jedną pracę w każdej kategorii.

4.      Prace do konkursu mogą być zgłaszane przez rodziców, opiekunów lub szkoły polskie albo inne organizacje polonijne funkcjonujące na terenie Australii.

 
Kategoria plastyczna:

1. Kategoria plastyczna została podzielona na trzy grupy ze względu na wiek uczestników:


I grupa:   od 4 do 7 lat,

II grupa:  od 8 do 12 lat,

III grupa: od 13 do 18 lat.

 

2. Format prac: A4 do A2.

3. Technika: malarstwo, grafika, rysunek, wyklejanka, wydzieranka (bez użycia materiałów nietrwałych, sypkich i plasteliny).

4. Na odwrocie każdej pracy należy przykleić czytelnie wypełnioną kartę zgłoszenia.

5. Prace należy dostarczyć osobiście lub drogą pocztową do dnia 23 maja 2016 r. z dopiskiem: Konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży na adres Konsulatu Generalnego RP w Sydney (10 Trelawney St. Woollahra 2025 NSW) lub na adres Duszpasterstwa Polskiego w Sydney (98 Cartwright Ave P.O. Box 296 Miller 2168 NSW).

6. Prace nadesłane w rulonach, zniszczone lub niespełniające warunków określonych w regulaminie nie będą podlegały ocenie.

Kategoria literacka:

1. Kategoria literacka została podzielona na dwie grupy ze względu na wiek uczestników:


I grupa:   od 8 do 12 lat,

II grupa: od 13 do 18 lat.

 
2. Forma literacka: opowiadanie, rozprawka, esej, felieton, reportaż, wiersz.

3. Język: polski.

4. Format prac literackich: do 2 stron maszynopisu A4 (czcionka 12 pkt. Times New Roman, odstęp 1,5).

5. Do pracy należy dołączyć czytelnie wypełnioną kartę zgłoszenia.

6. Prace w kategorii literackiej można dostarczyć do dnia 23 maja 2016 r. z dopiskiem: Konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży, osobiście, wysyłając je e-mailem na adres [email protected] lub drogą pocztową na adres Konsulatu Generalnego RP w Sydney (10 Trelawney St. Woollahra 2025 NSW) lub na adres Duszpasterstwa Polskiego w Sydney (98 Cartwright Ave P.O. Box 296 Miller 2168 NSW).


Ocena prac konkursowych, nagrody:

1. Oceny prac dokona komisja konkursowa, biorąc pod uwagę zgodność pracy z tematem, kreatywność, a w przypadku kategorii literackiej poprawność językową i bogactwo treści.
2. Nagrody zostaną przyznane za zajęcie I, II i III miejsca w  każdej kategorii wiekowej. Jury może także przyznać nagrody specjalne i wyróżnienia.
3. Organizator nie odsyła nadesłanych prac. Wszystkie prace konkursowe przechodzą na własność organizatora.
4. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród będzie miało miejsce w czerwcu br. (dokładna data oraz miejsce zostaną umieszczone na stronie Konsulatu w późniejszym terminie).
5. Laureaci Konkursu zostaną powiadomieni o wynikach indywidualnie przed uroczystym ogłoszeniem wyników.
6. Istnieje możliwość przesłania nagród uczestnikom spoza Sydney.
7. Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w regulaminie Konkursu.
8. Udział w Konkursie jest jednoznaczny z przyjęciem warunków niniejszego Regulaminu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy