polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 9 marca 2016

Dyskusja o wykorzystywaniu polskich korzeni w biznesie

Jak wykorzystać polskie korzenie w biznesie?” – pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie Australijskiego Forum Liderów Biznesu, inicjatywy polonijnej pod Patronatem Konsula Generalnego RP w Sydney.

Spotkanie, które odbyło się w czwartek, 3-go marca, zgromadziło Polaków rozpoczynających oraz kontynuujących swoją karierę zawodową w Australii, jak również Polonię australijską z długoletnim stażem zawodowym.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonała Konsul RP w Sydney Regina Jurkowska. Natomiast misję i cele inicjatywy przedstawiła z ramienia Forum Anna Wójt. W dalszej części formalnej spotkania zaproszeni prelegenci dyskutowali m.in. o funkcjonowaniu rynków australijskiego i polskiego w znanych sobie branżach, współpracy biznesowej pomiędzy Polską i Australią oraz o rozwoju kariery w obu krajach i kształtowaniu uniwersalnych umiejętności. 

W panelu dyskusyjnym wzięli udział:

Mirek Żarnowski – doradca strategiczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem pracy na rynkach polskim, europejskim i australijskim. Doradzał w strategii biznesowej wielu przedsiębiorstwom, zarówno polskim, jak i australijskim, istniejącym lub chcącym wejść na rynki Polski i Australii. Przewodniczący Polsko-Australijskiej Izby Handlowej.  

Marcin Kuć – analityk danych, absolwent University of St Andrews. Pracował przy wielu projektach polonijnych, m.in. współtworząc Federację Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Do 2015 roku członek zarządu British Alumni Society. Po studiach w Wielkiej Brytanii wrócił do Polski, aby budować swoją karierę w obszarze bankowości, a następnie przeniósł się do Sydney, gdzie rozwija swoje umiejętności w zakresie analityki.

Katrine Narkiewicz - Prawnik z polskiej rodziny, urodzona w Sydney. Ukończyła studia LLB (First Class Honours) i BA Comm (Journalism) na UTS oraz BCL (Masters in Law) na University of Oxford. Posiada ponad pięć lat doświadczenia pracy prawniczej w Australii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Specjalizuje Się w commercial litigation.

Dyskusję panelistów prowadziła redaktor radia SBS – Magda Dejneka.

Po dyskusji odbyła się część nieoficjalna spotkania, podczas której zaproszeni gości mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz nawiązać nowe znajomości biznesowe. Dyskusje w szerszym gronie były widocznym elementem zrzeszającym prelegentów oraz publiczność.

Od strony artystycznej spotkanie uświetnili skrzypek Dominik Przywara oraz pianistka Zsuzsanna Giczy niezapomnianym wykonaniem Koncertu skrzypcowego G-dur (część II) oraz Fantazji szkockiej autorstwa Maxa Brucha.

Aleksandra Zakidalska


***

Australijskie Forum Liderów Biznesu powstało jako inicjatywa zrzeszająca polskich profesjonalistów w Australii. Celem inicjatywy jest promocja Polaków oraz wymiana doświadczeń zawodowych poprzez cykliczne spotkania. Więcej informacji pod adresem:  http://www.aflb.pl/. Zapraszamy także do dołączania do naszej grupy na LinkedIn./az

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy