polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 14 lutego 2016

Papież Franciszek do Patriarchy Moskwy: Jesteśmy braćmi

Papież Franciszek i Patriarcha Cyryl podczas historycznego
spotkania w Hawanie. Fot. YouTube
"Wreszcie jesteśmy braćmi" takimi słowami papież Franciszek rozpoczął historyczne spotkanie z patriarchą moskiewskim i Wszech Rusi Cyrylem w piątek, 12 lutego w stolicy Kuby,  Hawanie. "Teraz wszystko już jest łatwiej" – odpowiedział mu Cyryl, na co z kolei papież wyraził przekonanie, że "najwidoczniej jest to wola Boża". Przełomowe spotkanie liderów największych Kościołów  Wschodu i Zachodu, pierwsze  takie od wielkiej schizmy wschodniej w 1054r. zakończyło się podpisaniem wspólnej deklaracji. Spotkanie transmitował Internet i największe stacje telewizyjne świata.

Wprawdzie formalnym przywódcą prawosławia  jest patriarcha Konstantynopola to prawdziwą sprawczą funkcję w Kościele prawosławnym pełni patriarcha Moskwy i Wszech Rusi – lider ponad 150 milionowej wspólnoty wschodnich chrześcijan. Dlatego też pierwsze spotkanie biskupa Rzymu z rosyjskim patriarchą określane jest jako epokowe o wielkim znaczeniu nie tylko religijnym.  

Obaj liderzy wspólnot chrześcijańskich Cyryl oraz  Franciszek rozmawiali przez prawie dwie godziny na lotnisku w Hawanie na Kubie, gdzie skrzyżowaly się ich podróze. Partiarcha Cyryl wracał z Ameryki Poludniowej, papież Franciszek zatrzymał się w Hawanie udając się z pielgrzymką do Meksyku. Po spotkaniu duchowni liderzy w obecności prezydenta Kuby Raula Castro podpisali wspólną deklarację.

W deklaracji duchowni przywódcy wskazali na prześladowanie chrześcijan na świecie. – Zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na te regiony, gdzie chrześcijanie są prześladowani. W wielu krajach na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej nasi bracia i siostry w Chrystusie podlegają eksterminacji całymi miastami… Z wielkim bólem obserwujemy masowy exodus chrześcijan z ziemi, skąd rozpoczęło się rozprzestrzenianie naszej wiary – podkreślono w deklaracji.
Franciszek i Cyryl  wyrazili ubolewanie z powodu konfliktu na Ukrainie, który już spowodował spokojnym mieszkańcom wiele ofiar, niezliczone obrażenia i wepchnął społeczeństwo w poważny kryzys gospodarczy i humanitarny. Wezwali wszystkie strony konfliktu do rozwagi, solidarności społecznej i działań na rzecz budowania pokoju.
- Dzisiejsze spotkanie Papieża z Patriarchą moskiewskim to kamień milowy na drodze relacji między rosyjskim prawosławiem a Kościołem katolickim – komentuje wydarzenie w Hawanie  Radio Watykanskie. W ostatnich dekadach nie zawsze były one łatwe, zupełnie inaczej niż w przypadku Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Stolica Apostolska utrzymuje z nim nieprzerwane kontakty na najwyższym szczeblu od czasu odwołania przez Pawła VI i Atenagorasa wzajemnych ekskomunik z roku 1054. Od 1964 r. wszyscy patriarchowie Konstantynopola spotykali się z kolejnymi papieżami albo w Jerozolimie, albo przy wzajemnych wizytach w Rzymie i Stambule.
Kontakty Watykanu z Patriarchatem moskiewskim na niższym szczeblu miały miejsce od Soboru Watykańskiego II, na który już Jan XXIII zaprosił obserwatorów rosyjskiej Cerkwi. Jednak do spotkania Papieża z Patriarchą Moskwy i Wszechrusi nie doszło, mimo iż Jan Paweł II i Benedykt XVI bardzo go pragnęli, poważnie się do tego przygotowując. – informuje Radio Watykańskie.

W Rosji media szeroko komentują  spotkanie Franciszka z Cyrylem, mówiąc też o jego pozytywnych konsekwencjach na przyszłość.  -  Główne kanały telewizyjne nadawały transmisje z Hawany, gdzie Ojciec Święty spotkał się z patriarchą Cyrylem. Na pierwszych stronach rosyjskich gazet były opublikowane różne materiały poświęcone temu wydarzeniu. Wszyscy bez wyjątku nazywali to spotkanie historycznym, wyjątkowym i epokowym. I rzeczywiście, katolicy i prawosławni bardzo się cieszyli z tego powodu - mówi ks. Wiktor Władimirow z sekcji rosyjskiej Radia Watykańskiego.

- Serdeczność, jaka przebijała ze spotkania Papieża z patriarchą Moskwy, ma dla Rosjan ogromne znaczenie. To, co ludzie zobaczyli, stanowi dla nich pocieszenie, dodaje odwagi i jest znakiem nadziei - podkreśla nuncjusz apostolski w Moskwie abp Ivan Jurkovič.

Obserwatorzy polityczni zwracają uwagę na symboliczne miejsce spotkania  obu przywódców religijnych. To właśnie na lotnisku w Hawanie w ubiegłym roku papież Franciszek ostrzegl świat przed skutkami III wojny światowej, która – jak to określił - w kawałkach już trwa. W obliczu nowej „zimnej wojny” między Wschodem a Zachodem spotkanie w duchu zrozumienia przywócy Kościoła katolickiego i Rosyjskiej Cerkwi prawosławnej będzie mialo kolosalne znaczenie w łagodzeniu wrogich  nastrojów kreowanych przez politcznych jastrzębi.
 
 - Pokój na świecie nie zależy jednak wyłącznie od polityków, ale także od tego, na ile ludzie będą wierni wartościom chrześcijańskim. Wspólna deklaracja patriarchy i papieża jest deklaracją pragnienia wspólnego działania na rzecz obrony tradycyjnych wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie, a szczególnie w Europie, gdzie są one coraz mniej szanowane. - mowi redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski w Radiu Sputnik.
kb/BumerangMedia/ Radio Watykańskie/ Deon/ Sputnik Polska






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy