polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 19 lutego 2015

Kampania Libratusa: Mamo, Tato chcę mówić po polsku!


 Język, czyli społecznie ukształtowany system budowania wypowiedzi to coś,
bez czego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Mówiąc
o języku, mamy najczęściej na myśli ludzką
mowę
.

Wypowiadane przez nas słowa są odbierane przez słuchaczy  i przetwarzane, dzięki czemu bez problemu możemy się porozumieć. Na co dzień nie zastanawiamy się nad rzeczami, które wydają się oczywiste. Nie doceniamy tego, że możemy chodzić, słyszeć czy mówić. Okazuje się jednak, że każdego roku wiele języków wymiera.
 

Taka informacja skłania do myślenia, bo zwraca uwagę na potrzebę pielęgnowania języka rodzimego każdego dnia. Częste czytanie rozwija słownictwo, dzięki temu łatwiej posługiwać się językiem, konstruować zdania i lepiej wyrażać swoje myśli. Zatem warto zachęcać dzieci, aby od najmłodszych lat czytały i poznawały nowe, polskie słowa, np. poprzez zabawę. Badania naukowe dowodzą, że dziecko może równolegle przyswajać dwa języki bez większych trudności. Wielojęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.
 
Luty to miesiąc, w którym szczególna uwaga jest skupiona na ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jako upamiętnienie wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Podobna sytuacja mogła spotkać również język, w którym czytasz ten artykuł. W przeszłości terytorium Polski było najeżdżane, grabione i poddawane wpływom innych państw, a nasz język ojczysty czy dorobek kulturowy wielokrotnie były narażane na zniszczenie. Gdyby nie walka naszych przodków o niepodległość, nie wiadomo jak potoczyłyby się losy języka polskiego.
 
Należy pamiętać, że poprawne używanie języka buduje nasz wizerunek oraz ułatwia bezbłędną komunikację. Często pisownia i wymowa wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Przy okazji tego święta warto pomyśleć, jak dbamy o rozwój polskiego słownictwa naszych dzieci i w jakiej kondycji jest nasz język – język polski?  Dzięki, któremu rozumiemy choćby ten tekst.

Każdego roku wiele organizacji realizuje kampanie mające na celu zwrócenie uwagi na problem poprawności języka polskiego, szczególnie u dzieci przebywających poza granicami kraju. Ze względu na obcojęzyczne otoczenie mogą one mieć trudności
w posługiwaniu się językiem polskim zarówno w mowie, jak i w piśmie. W tym roku taką akcję po hasłem: Mamo, Tato chcę mówić po polsku!  prowadzi m.in. Międzynarodowy Zespół Placówek Oświatowych, koordynator pierwszej polonijnej szkoły przez Internet. Kampania rozpoczyna się właśnie 21 lutego i ma na celu pokazanie, jak ważny jest język ojczysty, jak dużo dobrego może wnieść w kontaktach międzyludzkich, jak wiele pozytywnych emocji potrafi wywołać oraz jak może stać się dodatkowym atutem w przyszłej karierze zawodowej. Warto pomyśleć już dziś o przyszłości swoich dzieci!


 Polskie Szkoły Internetowe Libratus

www.facebook.com/PSI.Libratus


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy