polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 4 stycznia 2015

Tanya Valko pokazuje prawdziwe oblicze świata arabskiego

Tanya Valko podczas spotkania w Konsulacie RP w Sydney.
Fot. K.Bajkowski
- Państwa Zachodu bombardowały Libię we własnym interesie, a nie w interesie Libijczyków, a teraz "wypięły" się na ludzi, niewinnych cywilów, którzy najbardziej ucierpieli - mówiła kilka miesięcy temu w rozmowie z Onetem Tanya Valko, polska orientalistka i pisarka, która przez 13 lat mieszkała w Libii. Jej książka Arabska żona stała się w Polsce bestsellerem. 19 grudnia w Konsulacie RP w Sydney odbyło się autorskie  spotkanie pisarki z Polonią sydnejską.

 Tanya Valko mieszkała w Libii przez 13 lat, była nauczycielką w polskiej szkole w Trypolisie, wieloletnią asystentką ambasadorów RP. Zna świat  Arabów i wpływ religii na ich życie i obyczajowość od podszewki . W swoich książkach pisze o zwyczajach i życiu codziennym w świecie Islamu. Napisała rownież kilka powieści o krajach arabskich w formie sagi: "Arabską żonę" (2010), "Arabską córkę" (2011), "Arabską krew" (2012), opowiadającą o wojnie domowej w Libii, a także - kończącą cykl - "Arabską księżniczkę" (2013).

Obecnie mieszka w Indonezji. W 2014 roku wydała książkę rozpoczynającą nową, tym razem azjatycją  sagę pt. Okrychy raju. Wszystkie te książki można było nabyć podczas grudniowego spotkania w konsulacie. Pisarka opowiadała przez ponad godzinę niezwykle żywo i interesująco o zwyczajach, mitach i zachowaniach arabskich w kontekście bohaterów swoich książek. Mówiła o różnicach w mentalności Arabów, traktowania przez nich kobiet i  wpływie Islamu  na lokalne życie w przestrzeni publicznej i w rodzinie a także jak niebezpieczny wpływ mają przekonania religijne na potencjalnych terrorystów islamskich.

 W Bumerangu Polskim przedstawiamy pierwszą część  zarejestrowanych  fragmentów  sydnejskiego, arcyinteresującego spotkania z Tanyą Valko. wideo - BumerangMedia YT Channel:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy