polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 25 stycznia 2015

Konkurs „Człowiek ponad granicami” przedłużony

Do 6 lutego Muzeum Emigracji w Gdyni przedłużyło termin zgłaszania prac w konkursie na reportaż filmowy lub fotograficzny opowiadający o migracji. Hasło konkursu brzmi „Człowiek ponad granicami”, a główną nagrodą jest 5 tys. zł.       

Rzeczniczka prasowa powstającej w Gdyni placówki Joanna Wojdyło przypomina w rozmowie z PAP, że konkurs adresowany jest głównie do Polaków - zarówno tych mieszkających w kraju, jaki i żyjących za granicą, którzy w czasie pobytu poza Polską spotkali się z wyjątkowym migrantem.
 
Rzecznik wyjaśniła, że bohaterem reportażu może być osoba dowolnej narodowości i pochodzenia, np. Hindus mieszkający w Kanadzie czy Chińczyk żyjący w Japonii. - Najważniejsza jest tu ciekawa historia, którą warto przedstawić szerszej publiczności – podkreśla Wojdyło. Muzeum liczy, iż reportaże opowiedzą o emocjach, sukcesach czy trudnościach towarzyszących ludziom, którzy – opuściwszy ojczyznę, muszą odnaleźć się w obcym języku, kulturze, nowym klimacie, czasem diametralnie innych realiach ekonomicznych.
 

Pierwotnie termin nadsyłania prac wyznaczono na 5 stycznia, ale kilka dni po tej dacie pracownicy muzeum poinformowali, że przedłużają termin o miesiąc. Jak wyjaśnia Wojdyło, decyzję podjęto, by wszystkie wysłane prace mogły dotrzeć na czas i pod odpowiedni adres. Placówka niedawno zmieniła siedzibę z dotychczasowej na docelową – w Dworcu Morskim przy ul. Polskiej 1.
 
Do wyznaczonej daty placówka otrzymała kilkanaście prac zrealizowanych w wielu zakątkach świata – m.in. z Boliwii, Gruzji, Palestyny, Indii. - Już po upływie czasu wyznaczonego na składania prac mieliśmy jednak wiele zapytań od osób, które były zainteresowane konkursem. To także zdecydowało o jego przedłużeniu – zaznacza Wojdyło.
 
Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej muzeum - http://muzeumemigracji.pl.
 
Konkurs zostanie rozstrzygnięty w marcu: zwycięzca zostanie ogłoszony podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" odbywających się w Gdyni. W nagrodę otrzyma 5 tys. zł. Zarówno zwycięski reportaż, jak i – wskazane przez jury, wyróżnione prace, zostaną wyświetlone w trakcie "Kolosów".
 
W składzie jury znajdą się: podróżniczka i reporterka Monika Witkowska, wielokrotnie nagradzany fotograf Filip Ćwik - laureat World Press Photo 2011 oraz dyrektor gdyńskiego Muzeum Karolina Grabowicz-Matyjas.
 
Konkurs na reportaż o migrantach organizowany jest drugi rok z rzędu. Hasło ubiegłorocznej edycji brzmiało "Poznaj się na rodaku!", a organizatorzy prosili wówczas o reportaże opowiadające wyłącznie o polskich emigrantach. Patronem konkursu jest wybitny geograf i podróżnik Paweł Edmund Strzelecki – pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata.
 
Muzeum Emigracji zostanie otwarte na przełomie maja i czerwca. Będzie miało siedzibę w Dworcu Morskim w Gdyni i przylegającym do niego Magazynie Tranzytowym. Oba - powstałe w latach 30. ub. wieku, obiekty znajdują się na terenie miejscowego portu i - do lat 80., służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego – głównie podróży odbywanych na pokładach słynnych transatlantyków.
 
W muzeum trwa właśnie urządzanie wystawy stałej, która opowie przede wszystkim o polskiej emigracji, począwszy od XIX wieku do dziś. 17 stycznia do placówki przewieziono liczącą 16 metrów długości (wykonaną w skali 1:10) makietę najbardziej chyba znanego statku, który od lat 30. do 60. pokonywał trasę z Gdyni do Ameryki Północnej, a potem także Azji - MS Batory. Ważący około czterech ton model statku będzie jedną z głównych atrakcji placówki: dzięki otwarciu jednej z burt, zwiedzający będą mogli podziwiać skrupulatnie odtworzone wnętrza Batorego.
 
Oprócz sal przeznaczonych na wystawy (stałe i czasowe) w muzeum znajdą się też kino studyjne, przestrzeń do działań o charakterze teatralnym i koncertowym, czytelnia i restauracja.
 
Zbiory muzeum liczą dziś około trzech tysięcy eksponatów, z których duża część została podarowana placówce przez emigrantów.
 
Dyrekcja muzeum apeluje do Polonii o kolejne pamiątki, listy, dokumenty itp., które pozwolą jak najpełniej pokazać życie Polaków poza ojczyzną. Placówka czeka także na filmowe, fotograficzne bądź spisane wspomnienia dotyczące wyjazdów i życia poza krajem.
 
Anna Kisicka, PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy