polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 6 września 2014

Europejskie Centrum Solidarności otwarte

Budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Fot.materiały prasowe
 W Gdańsku  w 34 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent RP  Bronisław Komorowski uroczyście otworzył  Europejskie Centrum Solidarności.
  
Ponadtysiącletni Gdańsk – port hanzeatycki, miasto różnych kultur i narodowości – wielokrotnie zaistniał na kartach historii. Nie inaczej było w sierpniu 1980 roku, kiedy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina narodziła się Solidarność. Przemiany rozpoczęte podczas sierpniowego strajku uruchomiły proces rozkładu systemu komunistycznego, zmieniając na zawsze losy Europy Środkowo- Wschodniej i świata. Dlatego też akt erekcyjny Europejskiego Centrum Solidarności w 25 rocznicę Porozumień Sierpniowych podpisało 29 sygnatariuszy z całej Europy – prezydenci, premierzy i szefowie państw.

W maju 2011 roku w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wmurowano kamień węgielny nowej siedziby ECS , natomiast już w kwietniu 2012 roku na najwyższym punkcie budowy zawisła wiecha. Po trzech latach od wmurowania kamienia węgielnego – 30 i 31 sierpnia mieszkańcy Trójmiasta, turyści i goście z całego świata będą mogli zobaczyć, co kryje charakterystyczna bryła budynku.
 W 34 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent RP uroczyście otworzył nowy budynek ECS , symbolicznie kończąc proces budowy.

Europejskie Centrum Solidarności stawia sobie za cel zachowanie atrakcyjności i aktualności ideałów Solidarności. Centrum ma także zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy.

 Budynek Europejskiego Centrum Solidarności znajduje się na terenie byłej Stoczni Gdańskiej i umiejscowiony jest  na północ od Placu Solidarności, na którym wznosi się Pomnik Poległych Stoczniowców w Grudniu 1970 roku. Na północny wschód od Pomnika znajduje się historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz Sala BHP, gdzie 31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie z rządem PRL. Plac Solidarności, z usytuowanym w jego północnej pierzei budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności, stanowi symboliczną bramę do Nowego Miasta. W muzeum, które ma symboliczny kształt - bryły statku w budowie - można będzie oglądać interaktywną wystawę prezentującą idee Solidarności.
Europejskie Centrum Solidarności ma być wielką instytucją kulturalną, podobną do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.
ECS/IuvenumPolonia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy