polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Polska Szkoła w Ashfield ma 60 lat! - Wideoreportaż

Nauczyciele ze Szkoly Polskiej w Ashfield: Janusz Bednarski, Marysia Nowak, Małgorzata Caputa, s. Monika Bury,
 Anna Kryj i Anna Dąbrowska. Fot. K.Bajkowski
Na terenie Sydney działa kilka  szkół  sobotnich dla polskich dzieci. Jedną z nich jest Polska Szkoła Sobotnia w Ashfield , która wlaśnie w tych dniach obchodzi  60 rocznicę powstania.  Z tej okazji Bumerang Polski w minioną sobotę odwiedził z kamerą szkolę i rozmawiał z nauczycielami i uczniami, którzy podzielili się swoimi refleksjami, troskami i radościami.

Mimo braków w  dofinansowaniu szkola radzi sobie nieźle dzieki pasji rodziców i nauczycieli.  Swym relaksowym stylem prowadzena zajęć przyciąga ciągle coraz to nowe pokolenia z polskich rodzin zamieszkałych w Sydney. W niektorych zajęciach , szczególnie dla najmłodszych, rodzice sami mogą uczestniczyć.  Ważne, że wszystko odbywa się w języku polskim.

 Szkołę w Ashfield dla dzieci  emigrantów polskich  założył w 1954 r. Jerzy Goebel  - syn Ziemi Lwowskiej,  profesor gimnazjum, niestrudzony działacz  oświatowy, oddany sercem i dusza młodzieży i dzieciom polskim w Australii, inicjator i pierwszy przewodniczący Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej. Po jego śmierci  szkoła zaczęła nosić jego imię. Odtąd  w pełnym brzmieniu nazywała się:  Polska Sobotnia Szkoła w Ashfield im. prof. Jerzego Goebla.

Na początku zajęcia odbywały się w Domu Polskim przy Liverpool Road w Ashfield. Później szkoła została przeniesiona na druga stronę ulicy Liverpool Rd do budynku szkoły stanowej. Obecnie zajęcia odbywaja się w salach tamtejszego  katolickiego  Bethlehem Collage przy Bland Street.  

Dydaktyczną i merytoryczną pracą nauczycieli kieruje  od lat Marysia Nowak, również znana działaczka i organizatorka życia harcerskiego wsród młodzieży polonijnej.  Oprócz niej w szkole w czynie spolecznym i z pasją pracują nauczyciele:   Janusz Bednarski, Małgorzata Caputa, Anna Dąbrowska, Anna Kryj  a katechezy prowadzi  s. Monika Bury.   

Możliwość poznawania języka polskiego w mowie i piśmie mają tu nie tylko dzieci. W szkole jest także prowadzona klasa dla dorosłych, którą prowadzi Janusz Bednarski. Oprócz zajęć lekcyjnych języka polskiego szkoła oferuje zajęcia artystyczne i teatralne, podczas których, dzieci mają możliwość rozwijania języka i umiejętności artystycznych. Nabyte zdolności, pod 30 letnim patronatem  Marysia Nowak, dzieci prezentują podczas uroczystości szkolnych  takich jak Jasełka, Dzień Matki czy też uroczystości patriotycznych.
kb/BumerangMedia

Zobacz reportaż video  Bumeranga Polskiego z odwiedzin w minioną sobotę w  Szkole  Polskiej w Ashfield (BumerangMedia - YouTube):



O historii szkoły pisze szczegółowo jej wieloletnia  patronka  i działaczka oświatowa w NPW -  Zofia Krzyszkowska:  Historia Polskiej Szkoly Sobotniej w Ashfield.

 W niedzielę, 24 sierpnia  odbędą się uroczystości z okazji 60-lecia Szkoły. Zobacz informację poniżej:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy