polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Żadna narodowość nie chroni i nie będzie w Polsce chronić zbrodniarzy ani donosicieli - oświadczył IPN w poniedziałkowym komunikacie. "Wszyscy Polacy, którzy wzięli udział w zbrodniach Rzeszy Niemieckiej, byli traktowani jako ci, którzy sprzeniewierzyli się obowiązkom obywatelskim w czasie wojny. Nic w tej sprawie i w tych ocenach nie uległo zmianie od czasów wojny do czasów współcześnie istniejącej wolnej Polski" - podkresla IPN. * * * AUSTRALIA: Tony Abbott, były szef rządu Australii, ocenił, że rząd musi znacznie obniżyć liczbę przyjmowanych imigrantów, najlepiej do ok. 100 tys. rocznie. Jeśli obecne kwoty zostaną utrzymane, w ciągu 5 lat przybędzie tylu ludzi, że będzie można nimi zapełnić miasto wielkości Adelajdy. Jego zdaniem - Australia nie jest wystarczająco rozwinięta pod względem infrastruktury, by taką liczbę ludność efektywnie przyjąć. * * * SWIAT: 18 lutego na Morze Czarne wpłynął niszczyciel Marynarki Wojennej USA „Carney”, który dołączył do niszczyciela „Ross”. Media, powołując się na źródło w Pentagonie, poinformowały, że Waszyngton wzmocnił swoją obecność na Morzu Czarnym, aby „oprzeć się gromadzeniu rosyjskich sił w tym regionie”.
EVENTS INFO: Teatr Marzanny Graff i Aleksandra Mikolajczaka: Komedia "Pomoc sąsiedzka" - Dom Polski Syrena w Rowville, 24.02, godz. 17:00; Komedia "Czas na Milosc" - Klub Polski w Albion, 3.03, godz. 17:00

wtorek, 1 kwietnia 2014

Udało się! Festyn na Bielanach

"Syrenka" uświetniła 45-lecie Bielan. Fot.B.Filip
"No to jedziem na BIELANY, cała paka rusza dziś…"
W niedzielę 2 marca 2014,w godzinach od 10.00 do 16.00, odbył się FESTYN na  BIELANACH. Polonijna ferajna przyjechała aby uczcić 45-lecie Bielan. Na Festyn zaprosiła nas Polska Fundacja w NPW.

Nawet niepewna pogoda nie przeszkodziła spotkać się w tak malowniczym i uroczym miejscu, nad rzeką "Colo". Kiedy wyjeżdżalam z domu, w Sydney padał lekki deszczyk.
Ale zapowiadano pogodę w kratkę. Najważniejsze dla mnie było stwierdzenie Elżbiety Cesarskiej, która kilka dni przed Festynem powiedziała mi: “Czy bedzie padało czy nie to Festyn się odbędzie. Jak troszeczkę pokropi to nic się nie stanie, będziemy pod dachem”
I udało się. Brawo!  
Na początku troszeczkę pokropiło ale przez cały czas trwania Festynu było słonecznie, niezbyt upalnie, a otaczająca nas roślinność  i drzewa pełne świeżej zielenii stwarzały przyjemny nastrój.
 

Na wszystkie przybyłe osoby czekały stoiska pełne polskich potraw, smaczne pierogi, tradycyjny bigos i kiełbaski. Dla smakoszy deserów przygotowano – naleśniki, pączki, kawę i polskie piwko.
Stoisko z pięknymi roślinami i kwiatami zachęcało do zakupu kwiatów do własnych ogrodów.
Dzieci zostały zaproszone do artystycznych prac, malowania i budowania z klocków lego.
Można było oglądnąć mini wystawę zdjęć, która pokazała wydarzenia i spotkania na Bielanach przez okres 45 lat. 
W malowniczej scenerii przy przyjemej muzyce odpoczywano na zadaszonej werandzie i nawet przy akompaniamencie akordeonu na którym grał zaproszony przez pana Paździora muzyk, zgromadzeni goście śpiewali harcerskie i inne znane polskie piosenki.

 O godz. 13.00, w kapliczce na Bielanach została odprawiona Msza św, którą celebrował  ks.Tadeusz Przybylak TCHr.

Po Mszy św. odbyło się oficjalne otwarcie Festynu. Elżbieta Cesarska, Prezes Polskiej Fundacji w NPW powitała panią Konsul Generalną RP, Reginę Jurkowską, ks. Tadeusza Przybylaka, dh Marysię Nowak z ramienia harcerstwa oraz wszystkich przybyłych gości. Jak stwierdziła: wszyscy, którzy przybyli na imprezę z okazji  45 – lecia Bielan, to honorowi goście.

Minutą ciszy oddaliśmy hołd Polakom, którzy odeszli, a krórzy przyczynili się do kupienia terenu Bielan i wiele pracy włożyli w utrzymaniu tego miejsca lub złożyli donacje na wybudowanie głównego budynku.

 Dzięki śp dh Witoldowi Szupryczyńskiemu, który prowadził obozy zuchowe, harcerskie, kolonie szkolne na tym terenie pod koniec lat 1967-68 we wspólpracy z Polską Macierzą Szkolną i polskimi organizacjami w Sydney

Teren Bielan został zakupiony. Finansowa donacja śp. Kazimierza Sanderskiego pozwoliła na wybudowanie obecnego głównego budynku.

Podkreśliła jak wielu polaków włożyło wiele serca, czasu i pieniędzy na przestrzeni 45 lat aby utrzymać to urokliwe miejsce do którego przyjeżdżali na pikniki, spedzali wakacje z dziećmi, obchodzili różne rodzinne uroczystości, pomagali na obozach harcerskich, koloniach szkolnych czy obozach ministrantów organizowanych przez  księży z Towarzystwa Chrystusowego.

Przypomiała przyjaciół Bielan dzięki, którym został wybudowany Plac Zabaw dla dzieci im.Geni Budniak śp. byłej harcerki, która swoją dzialalnością wśród polonii zasłużyła na miano Matki Polki na emigracjii.
Podziękowała członkom Polskiej Fundacjii w NPW oraz wolentariuszom za pomoc w organizowaniu tego spotkania.

 Program artystyczny rozpoczął się poezją “Ojczyzno Moja” oraz wierszem“ Na wyspach Bergamuta”, w wykonaniu utalentowanej Abigail, która reprezentowała szkoły polskie w Sydney. Piękno Ojczyzny Polskiej przybliżyła Bogumiła Filip, śpiewając  piosenki: “Kwiaty Polskie” oraz własnego autorstwa “Okażmy miłość do zakątka tego”. Maja Stępień zaśpiewała piękną piosenkę “Halleluja”. Czar ballad i biesiadne pioseneki usłyszeliśmy w wykonaniu Doroty Banasiak i Sylwka Gladeckiego. Do śpiewanych piosenek wtórowała publiczność.

Program artystyczny zakończył Zespół Folklorystyczny “Syrenka”, jak zwykle oczarowując widzów pięknymi strojami  i energią młodych tancerzy.

Konkurs Radia Eurosky Media ogłosił Andrzej Lubieniecki. Za dobre odpowiedzi przekazał 5 dekoderów ufundowane przez Radio Eurosky Media.

Na zakończenie wspaniałego, rodzinnego, polonijnego Festynu  na Bielanach, 2 marca 2014 r. odbyła się loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami, które podkreśliły hojność polskich serc i biznesów.

Za wspaniałe nagrody Elżbieta Cesarska w imieniu Polskiej Fundacji w Nowej Południowej Walii bardzo serdecznie podziękowała.

Zapraszamy na następne spotkania na Bielanach. Jest tam naprawdę urokliwe, fantastyuczne miejsce na piknik.
Jeszcze pokreślę, ze 45 – lecie minęło w ubiegłym roku. Bielany zostały zakupione w 1968 roku. Ale ze wzglegu na wielką powódz na Bielanach odwołano zaplanowany Festyn na 10 marca 2013 roku oraz w 27 października 2013 ze względu na pożary.
Do trzech razy sztuka. Mimo że deszcz w Sydney wystraszył wiele wybierających się osób na Festyn  - goście dopisali. Mam nadzieję, żę wszyscy byli zadowoleni z odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca na rzeką Colo, zwanym polskimi Bielanami.

Szczególne podziękowanie należy się bezsprzecznie Elżbiecie Cesarskiej, Prezesowi Fundacji oraz całemu Zarządowi Fundacji Polskiej w NPW, a także wolentariuszom, sponsorom, artystom i Rodakom  przybyłym na to spotkanie. Fundacja w NPW pełni pieczę nad Bielanami i Domem Polskim w Ashfield.

Do zobaczenia w przyszlym roku, a może jeszcze w tym roku.

 Tekst i zdjęcia: Bogumiła Filip
 
Bumerang Polski był patronem medialnym imprezy.
 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Promocja

Promocja

Promocja