polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 19 kwietnia 2014

Putin na żywo - także w Polsce

Polacy mieli szansę obserwować na żywo dyskusję prezydenta Putina z narodem, obcokrajowcami przebywającymi w Rosji i mieszkańcami Berlina. Stało się to dzięki bezpośredniej transmisji publicznej telewizji: TVP Info (nie najlepsze tłumaczenie z języka rosyjskiego) i niektórych komercyjnych stacji telewizyjnych.

Władimir Putin wprowadził zwyczaj bezpośrednich dyskusji medialnych z obywatelami kraju, organizowanych zazwyczaj pod koniec roku. Wiosenny wyłom w tradycji związany był z wydarzeniami na Ukrainie i na Krymie, oraz zaostrzeniem się relacji między Rosją a Zachodem na kanwie tych wydarzeń. Władze rosyjskie są świadome, że niepokoją one Rosjan bez względu na ich poglądy polityczne. Co miało odzwierciedlenie w toku dyskusji.

Polskie media tradycyjnie skrytykowały spotkanie i nazwały je „propagandowym spektaklem” lub „wielkim wyreżyserowanym show Putina”, nie bardzo zresztą wchodząc w meritum rozmów. A warto było, choćby po to, by poznać poglądy prezydenta Rosji na źródła nacjonalizmów w zachodniej Ukrainie, czy o krymskich Tatarach, o których los tak martwił się podczas wizyty w Turcji prezydent  Bronisław Komorowski.

Odnotowały jedynie kilka ważnych politycznych sekwencji. Jako najważniejsze uznano „przyznanie się Putina”, że żołnierze rosyjscy byli na Krymie przed i po referendum, pilnowali porządku w czasie jego przeprowadzania. Tak, jakby polscy dziennikarze nie wiedzieli, że na Krymie stacjonują od dziesięcioleci jednostki rosyjskiej floty czarnomorskiej.

Odnotowano też, że prezydent Putin nie boi się NATO, ale na jego ekspansję na wschód adekwatnie zareaguje i  zapewnia, że wojsk i instruktorów z Rosji we wschodniej Ukrainie nie ma.

Trzeba przyznać, że niektóre portale internetowej, jak np. www.Interia.pl – uczciwie relacjonowały to wielogodzinne spotkanie.

Mnie zainteresowała natomiast ocena nacjonalizmu na Ukrainie. Władimir Putin wskazał, że skrajne nacjonalizmy rodzą się przede wszystkim na zachodzie kraju, którego ziemie ongiś należały do Polski, Węgier i Czech, w odróżnieniu od ziem Ukrainy południowo-wschodniej, które od wieków były ziemiami rosyjskimi. Ukraińcy na zachodnich ziemiach byli dyskryminowani i traktowani, jako obywatele II-giej kategorii, a to budziło w nich niechęć do „okupantów” i stało się zasiewem nastrojów nacjonalistycznych. Władimir Putin uważa, że niwelowanie tych nacjonalizmów to zadanie dla państw graniczących obecnie z zachodnią Ukrainą.

Trzeba przyznać, że prezydent Putin, chociaż nie jest historykiem, jak polski prezydent, to historię Ukrainy i jej problemy etniczne zna bardzo dobrze. I wie, z jakim potencjałem ludzkim ma do czynienia na Ukrainie. Czego o polskich politykach trudno powiedzieć.

Na pytanie o krymskich Tatarów, rosyjski prezydent przyznał, że w minionych czasach doznali wielu krzywd i odwołał się do decyzji Katarzyny II, dot. Krymu i mieszkających tam Tatarów.

Trzeba naprawić wyrządzone im krzywdy i przywrócić, to, co mieli za Katarzyny II. Dotyczy to także innych mniejszości mieszkających tam od wieków – Greków, Niemców, Ormian”- zaznaczył prezydent.

Gazeta Wyborcza podkreślała jego wypowiedź, że „ ….Skłócenie Rosji i Ukrainy to rozerwanie jednego narodu. Bolszewicy nigdy nie dopuszczali możliwości podziału i mieli rację”: Zwróciła też uwagę, że "reset" w stosunkach USA-Rosja, ogłoszony przez prezydenta Obamę, skończył się już przed wybuchem kryzysu na Ukrainie, a w stosunkach między Rosją a USA doszło do utraty zaufania. I jeśli Amerykanie chcą odzyskać zaufanie, to muszą, wg słów prezydenta Putina: „respektować interesy innych stron oraz międzynarodowe prawo”.

Sensację w Polsce wywołał Edward Snowden, którego interesował podsłuchy w Rosji i stosunek prezydenta do takich działań operacyjnych federalnych służb specjalnych, co Gazeta Wyborcza skwitowała: „Porozmawiali ze sobą "jak byli agenci". Fakt ten nie umknął też Internautom.

Mariusz Zinek, na FB odnotował: „Anne Applebaum komentuje wystąpienie Snowdena: "Edward Snowden właśnie oficjalnie zrobił z siebie narzędzie rosyjskiej propagandy" (przeczytane w Onecie). A ja zadam pytanie: a Pani mąż (szef polskiej dyplomacji, minister Radosław Sikorski – przyp. red.), jakiej propagandy jest narzędziem? Na pewno nie polskiej. Waszyngton? Tel Aviv?...”

Prezydent Rosji przedstawił jasno i klarownie stanowisko Rosji wobec Ukrainy i plany wobec Krymu. Zaprezentował się, jako przywódca silnego kraju o zdecydowanych pryncypiach, który nie dąży do żadnych eskalacji napięć na Ukrainie, lecz szuka dla nich racjonalnego rozwiązania.

Zachód, natomiast, jest wpatrzony w chaotyczne działania kijowskich władz na wschodzie kraju, gdzie kilka kobiet potrafi przepędzić ze wsi zmotoryzowany oddział armii ukraińskiej. I reaguje z coraz mniej ukrywaną irytacją na te wydarzenia.

Desperacja jest tak wielka, że premier  Donald Tusk osobiście zadzwonił do prezydenta Białorusi, przez polskich polityków i media określanym jako komunistyczny dyktator.

Czyżby było to preludium do rozmów polskich władz z Władimirem Putinem?
 
Zofia Bąbczyńska-Jelonek
Głos Rosji
_____________________
Zofia Bąbczyńska-Jelonek jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy  RP Pomorza Zachodniego, laureatką prestiżowej ogólnopolskiej nagrody dziennikarskiej "Ostre pióro" (2001),  nominowaną do ogólnopolskiej nagrody dziennikarskiej PKP SA - "Dziennikarz roku" (2009).

You Tube - Putin's annual Q&A session 2014 (FULL VIDEO)  

 

Zob też: Interia.pl - Putin odpowiada na pytania obywateli

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy