polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 22 stycznia 2014

Archiwum Emigranta - teraz otwarte dla wszystkich

Jak wyjazd z kraju zmienił Twój stosunek do niego? Jak wyglądała aklimatyzacja w obcym środowisku, jak szukałeś miejsca do życia, nowej pracy, nawiązywałeś pierwsze relacje? Te i inne pytania zadaje Muzeum Emigracji w Gdyni poprzez Archiwum Emigranta, w ramach którego instytucja poszukuje i rejestruje polskie doświadczenia emigracyjne. Teraz każda osoba o polskim pochodzeniu, w każdym miejscu na świecie może łatwo włączyć się w projekt – Archiwum Emigranta udostępniło swój formularz online.

Projekt realizowany jest już od ponad roku. W tym czasie zgromadzono kilkadziesiąt historii, które pochodzą ze wszystkich kontynentów. Są wśród nich opowieści o wyjazdach za pracą, miłością, w pogoni za szczęściem i marzeniami. Są to głosy ludzi, na których życiu emigracja odcisnęła swój ślad, pokierowała losami i całkowicie odmieniła biografie. Emigracyjne historie są archiwizowane w postaci relacji pisanych, notacji dźwiękowych lub filmowych. W przyszłości i one będą udostępnione w Internecie w ramach elektronicznych archiwów, ale także wykorzystane w działaniach wystawienniczych, wydawnictwach multimedialnych i drukowanych.

Teraz jednak Archiwum Emigranta rozszerza pole swojego działania. Na witrynie internetowej Muzeum Emigracji w Gdyni znalazła się podstrona, na której niebawem pojawią się osobiste historie emigrantów wzbogacone fotografiami, ale i za pośrednictwem której już teraz można podzielić się swoją relacją. Z pomocą prostego i czytelnego formularza, każdy poradzi sobie z obsługą panelu na stronie. Dla ułatwienia podane zostały pomocnicze pytania, są one jednak wyłącznie wskazówkami, czy pewnymi drogowskazami dla piszącego. Każdy sam decyduje o charakterze, kształcie i obszerności swojej relacji. Może ona dotyczyć indywidualnych doświadczeń, ale i być zapisem emigracyjnych dziejów członka rodziny. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do przekazania także materiałów fotograficznych, które wzbogacą wizualnie przesłany materiał. Historie będą stopniowo, po niezbędnym opracowaniu redakcyjnym, zaprezentowane na stronie placówki. Każdy odwiedzający będzie mógł zapoznać się z opowieściami ludzi z różnych lat i najodleglejszych miejsc na świecie – pierwsze relacje już pojawiły się na stronie.

„Archiwa historii mówionych to znana i dobra praktyka nowoczesnych instytucji muzealnych. Dla muzeów historycznych jest to zawsze „walka z czasem” – największe wyzwanie stanowi dotarcie do bezpośrednich świadków wydarzeń, które często osadzone są w latach dość odległych. W naszym przypadku dochodzi także trudność geograficzna – osoby o polskim pochodzeniu żyją na każdej niemal szerokości globu i musimy z równą starannością docierać do Polaków żyjących w Europie, jak i poza nią. Mamy nadzieję, że stworzone przez nas narzędzie internetowe sprawdzi się w tym zadaniu, choć oczywiście inicjujemy kontakty z Polonią także innymi drogami.” – dodaje Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni. 

„Muzeum Emigracji w Gdyni gorąco zaprasza do podzielenia się wspomnieniami, przeżyciami i osobistymi historiami – tylko z nimi dzieje emigracji Polaków będą prawdziwym świadectwem zjawiska, które przy całej swojej masowości ma tyle obliczy, ilu ludzi było z nim związanych.” – podkreśla Anna Bujna, koordynatorka projektu Archiwum Emigranta. Strona dostępna jest od dziś pod adresem www.muzeumemigracji.pl/archiwum-emigranta .

Łukasz Kierznikiewicz
 Muzeum Emigracji w Gdyni
_______________________
Archiwum Emigranta to przedsięwzięcie długofalowe i wieloetapowe. W pilotażowej fazie projektu (lata 2010 – 2011), sfilmowanych zostało kilkadziesiąt wywiadów na trzech kontynentach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Węgrzech i Rumunii. W ramach pierwszego etapu projektu, rozpoczynającego się w styczniu 2012 na Pomorzu, Muzeum Emigracji w Gdyni zarejestrowało we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową wywiady z osobami, które doświadczyły emigracji oraz tymi, które pracując w gdyńskiej infrastrukturze emigracyjnej, były jej świadkami. Na obecnym etapie Muzeum realizuje wywiady w studiu zaaranżowanym w swoim gdyńskim biurze bądź we współpracy ze zewnętrznym studiem filmowym w Warszawie. W ramach projektu rejestrowane są także rozmowy z wybitnymi postaciami polskiej nauki, kultury, sportu bądź biznesu, w których życiorys wpisane były doświadczenia emigracyjne. Na dalszych etapach projektu zakłada się działania międzynarodowe – wyjazdy  w celu rejestracji wywiadów za granicą. Historie emigrantów archiwizowane są w postaci notacji tekstowych, dźwiękowych i filmowych i wykorzystywane w działaniach wystawienniczych, wydawnictwach multimedialnych i drukowanych jak i w elektronicznych archiwach udostępnianych w Internecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy