polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 7 listopada 2013

Konkurs dziennikarski Bumeranga Polskiego dla dzieci i młodzieży

Fot. FreeDigitalPhotos
Redakcja Bumeranga Polskiego  zaprasza młodzież polonijną oraz starsze dzieci  z całej Australii do wzięcia udziału w konkursie dziennikarskim pt. "Świat wokół nas". Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie w języku polskim  wiadomości lub  reportażu z wydarzenia, ktorego było się świadkiem.  Może to być wydarzenie szkolne, koncert, impreza sportowa, podróż lub zupełnie coś innego , co warte jest opisania.

 Prace należy przesłać do dnia 30 listopada do redakcji  Bumeranga Polskiego w formie docx na adres:  [email protected] . Do tekstu mogą być zalączone max. trzy  zdjęcia autorstwa uczestnika konkursu  ilustrujące opisywane wydarzenie.  Należy podać  imię, nazwisko  oraz dane kontaktowe opiekuna lub nauczyciela prowadzącego.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi  8 grudnia. Najlepsze prace będą opublikowane na stronach internetowych Bumeranga Polskiego www.bumerangmedia.com .  Zwyciezca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną i  ofertę zostania członkiem Redakcji BP.

Formy prac konkursowych:
W konkursie proponujemy dwie formy prac :  pierwsza z gatunku dziennikarstwa informacyjnego (wiadomość), druga, bardziej zaawansowana z gatunku dziennikarstwa publicystycznego (reportaż).


Co to jest wiadomość?
Jest to podstawowa wypowiedż dziennikarska  zawiadamiająca o  aktualnych zdarzeniach lub stanach rzeczy, ale pozbawioną komentarza.  Wiadomość  tworzymy  zgodnie z zasadą „odwróconej piramidy” tzn.  na początku muszą znaleźć się informacje najbardziej istotne, czyli  tzw. lead. Powinien on odpowiadać na zasadnicze pytania i być kwintesencją całości. W rozwinięciu podajemy pozostałe informacje i również tutaj zachowujemy kolejność od faktów najważniejszych do mniej ważnych.  Wiadomosć prasowa powinna odpowiadać na następujące pytania: kto? co? gdzie? kiedy? jak? dlaczego? z jakim skutkiem?

Konstrukcja wiadomości:
1. Tytuł – stanowi zapowiedź tego, o czym będzie informacja. Ma przyciągać uwagę i być atrakcyjny. Głośne tytuły są na ogół cytatem, parafrazą lub zawierają językowy żart (np. „Człowiek pogryzł psa”). Podstawową funkcją tytułu jest zwrócenie uwagi.  Pamiętaj, że dobry tytuł działa jak plakat.

2. Lead (lid) – stanowi streszczenie całego  komunikatu. Po przeczytaniu lidu odbiorca powinien być zorientowany w temacie i mieć już ogólną wiedzę na opisywany temat. Jest wiele rodzajow leadów . Może być on opisowy, streszczający, hasłowy , anegdotyczny lub zawierający cytaty.
3. Rozwinięcie - zawiera rozbudowane informacje przekazane wcześniej w lidzie. Najważniejsze treści umieszcza się na początku, dalej natomiast pisze się o rzeczach nieco mniej istotnych.
 
4. Data i nazwisko autora tekstu oraz dane kontaktowe .

Tworząc wiadomość  weź pod uwagę do kogo ma trafić:  do  agencji prasowej, gazety lokalnej, pisma młodzieżowego, czy do portalu internetowego, ktorego odbiorcą są Polacy zamieszkali w Australii?

Tekst wiadomości nie powinien przekraczać 400 słów.

Co to jest reportaż?
Jednym z bardziej zaawansowanych  gatunków twórczosci dziennikarskiej jest reportaż . To rodzaj sprawozdania, relacja z jakichś wypadków, których uczestnikiem był autor. Może wydawać się podobny do zwyczajnego opowiadania, lecz zawsze opiera się na bezpośrednio zebranych przez autora, autentycznych materiałach, np. obserwacjach czy zapiskach poczynionych w czasie wycieczki, spotkania towarzyskiego, pobytu w jakiejś miejscowości, uczestnictwa w takiej czy innej uroczystości itp. Pamiętaj, że  podstawowym zadaniem reportażu jest ukazanie rzeczywistości oczami reportera.

Żelazne zasady reportażu:

1.Pisz o tym, co widziałeś, słyszałeś, przeżyłeś.
2.Zawsze poinformuj odbiorcę o miejscu i czasie wydarzenia.

3.Zastanów się, dlaczego chcesz napisać właśnie o tym wydarzeniu czy sytuacji – co w nich było ciekawego, nietypowego, jakie refleksje wywołały. Wpleć te przemyślenia i odczucia w tekst.
4.Pisz o osobach uczestniczących w opisywanych sytuacjach, ich reakcjach, zachowaniach, wypowiedziach.

5.Umieszczaj fragmenty dialogowe, przytaczając wypowiedzi uczestników wydarzenia. To zdynamizuje twoje wypracowanie i pomoże zaciekawić odbiorcę.
6.Kładź szczególny nacisk na fakty i momenty najważniejsze, dzięki czemu wpłyniesz na emocje czytelnika.

7.Używaj ładnego, literackiego języka, stosuj bogate i zróżnicowane słownictwo.

 Tekst reportażu do konkursu nie powinien przekraczać 1000 słów.

Do prac konkursowych należy zalaczyć następujące dane: imię i nazwisko autora, wiek, adres, nazwę szkoły, nazwisko nauczyciela prowadzącego (dot. dzieci ze szkół sobotnich),  zgodę opiekuna  na udział w konkursie (dot. osób  poniżej 18 lat).  Materiały konkursowe należy wysłać do dnia 30  listopada 2013 r. (konkurs przedłużony do 31 marca 2014 r.)  na adres:  [email protected]  Tekst w formacie docx, zdjęcia  w formacie jpeg (max. 300kb).

Powodzenia!
Redakcja Bumeranga Polskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy