polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 25 września 2013

Widziane z Canberry (8) - Skład rządu Tony'ego Abbotta

Liczenie głosów oddanych w federalnych wyborach 7 września br wreszcie  dobiega końca. Pozostały tylko nieliczne przeliczenia zasadniczych i preferencyjnych głosów w wyborach do federalnej izby niższej. M. in. w okręgu Fairfax w Queensland gdzie wyszczekany, zaczepny, nieraz pajacujący kiedy to może być  bilioner/miliarder Clive Palmer wyprzedza swego liberalnego rywala Ted'a O'Brien mniej niż setką głosów (38 kiedy to piszę).
 
 Na bardzo ważne tym razem wyniki głosowania do Senatu musimy jeszcze trochę poczekać. Ale ponieważ zwycięska liberalno-narodowa (agrarna) koalicja odniosła zdecydowane zwycięstwo w izbie niższej, Generalna Gubernator Quentin Bryce już zaprzysiężyła w swojej rezydencji nad jeziorem Burley Griffin w Canberze nowy federalny rząd premiera Tony Abbota. Przy zaprzysiężeniu obecna była cała rodzina nowego premiera, włącznie z rodzicami. Nowy premier natychmiast rozpoczął swoje urzędowanie od wzrastujążcych z dnia na dzień drastycznych zmian, budżetowych cięć, czystek i polityczno-personalnych rozliczeń. zaspowiadanych, uzasadnionych z polityczno-społecznej perspektywy zwycięskiej liberalno-narodowej koalicji. Jednak, niestety moim zdaniem, wcale nie zawsze a nieraz wręcz wadliwie. Są też inne, nieraz istotne powody do zaniepokojenia. M. in. wdziedzinie  powyborczego, dziękczynnego "'moharyczu' za wsparcie". Jak wiemy, wszystkie należące do koncernu News Ltd australijskiego Amerykanina Ruperta Murdocha australijskie środki przekazu, zwłaszcza dzienniki (m. in. "The Daily Telegraph", "Courier Mail","Herald Sun") od dłuższego czasu stale, systematycznie, stanowczo popierały Tony Abbotta i liberalno-narodową koalicję przeciwko laburzystom. Atakowały i wyszydzały Julię Gillard i Kevina Rudda (co czasami nie było trudne). Zwłaszcza przez cały czas kampanii wyborczej. Murdoch nawet wydelegował do Sydney swego pełnomocnika do kontrolowania i nastawiania kadry redakcyjnej. Wiemy, że Murdoch niec nie robi bezinteresownie. Wskutek tego krążą liczne plotki i  spekulacje o tym co teraz zażąda Murdoch od Abotta i jego rządu. Wymieniane są m. in.: wprowadzenie opłat za korzystanie z niektórych świadczeń internetowych, radiowych i telewizyjnych powiązanych z koncernami Murdocha, faworyzowanie Foxtel oraz zlikwidowanie serwisów SBS oraz rozczłonkowanie i cześciowe zlikwidowanie telewizji i radia ABC. Oczywiśćie również zasilanie pism i TV Murdocha federalną reklamą. O tym i innych politycznych plotkach na powyborcze tematy i czystki poniżej bądź następnym razem.  Najpierw skład nowego federalnego rządu.

                                                                              
Skład pierwszego rządu Abbotta

Skład prezydium (Cabinet) nowego federalnego rządu Tony Abbota (w kolejności starszeństwa) jest następujący:


           Tony Abbott -  premier


           Waren Truss - wice-premier, minister d/s infrastruktury oraz rozwoju regionalnego


           Julie Bishop - minister spraw zagranicznych

           Senator Eric Abetz - minister zatrudnienia, pomocniczy minister premiera d/s federalnej służby administracyjnej oraz przywódca frakcji rządowej w Senacie. (O plotkach, szeptankach na temat jego rzekomych powiązań rodzinno-pochodzeniowych sięgających do okresu II Wojny Św. - innym razem).

           Sen. George Brandis  - Generalny Prokurator - t. zn. minister do zagadnień prawnych - oraz zastępca przywódcy frakcji rządowej w Senacie i minister sztuki)

           Joe Hockey - minister ekonomii - Federal Treasurer

           Barnaby Joyce -minister rolnictwa, zastępca parlamentarnego przywódcy agranej Partii Narodowej

           Christopher Pyne - minister oświaty

           Sen. Nigel Scullion - minister d/s ludności tubylczej (t.zn. Aborygenów) i zastępca przywódcy agrranej Partii Narodowej w Senacie

           Ian Macfarlane - minister przemysłu

           Kevin Andrews - minister świadczeń społecznych

           Malcolm Turnbull - minister łączności

           Peter Dutton - minister zdrowia i minister sportu

           Bruce Billson - minister d/s małego biznesu)

           Andrew Robb - minister handlu zagranicznego i inwestycji

           David Johnston - minister obrony

           Greg Hunt - minister d/s środowiska

           Scott Morrison - minister imigracji i obrony granic

           Mathias Cormann  - minister finansów.

Inne ministerialne stanowiska, nie wchodzące w skład prezydium rządu objęli: sen. Mitch Field (pomocniczy minister świadczeń społecznych, koordinator posunięć rządowych w Senacie); Luke Hartsuyker (pomocniczy minister zatrudnienia i zastępca przywódcy frakcji rządowej w izbie niższej); sen. Fiona Nash (pomocnicza minister zdrowia i zastępca przywódcy frakcji Partii Narodowej w Senacie); Michael Ronaldson (minister zagadnień weteranów sił zbrojnych, minister wspierający premiera w dziedzinie Stulecia AZNZAC - lądowania i walk w Gallipolli w Turcji podczas I Wojny Światowej oraz Specjalny Minister Stanu; Sussan Ley (pomocnicza minister oświaty); Marise Payne (minister świadczeń dla ludzi - Human Services); Michael Keenan (minister sprawiedliwości); Stuart Robert (pomocniczy minister obrony); Michaelia Cash (pomocnicza minister imigracji i obrony granic, pomocnicza minister federalnego premiera d/s kobiet); Jamie Briggs (pomocniczy minister d/s infrastruktury oraz rozwoju regionalnego); sen. Arthur Sinodinos (pomocniczy minister ekonomii).

 
Stanowiska Sekretarzy Parlamentarnych obejmują: Richard Colbeck (resort rolnictwa); Bob Baldwin (resort  przemysłu); Brett Mason (resort spraw zagranicznych); Steven Clobo (resort ekonomii - Federal Treasury); Concetta Fieravanti-Wells (resort świadczeń społecznych); Simon Birmingham (resort środowiska); Scott Ryan (resort oświaty); Darren Chester  (resort obrony); Paul Fletcher (resort łączności); Josh Frydenberg (urząd federalnego premiera - wyjątkowo wpływowe stanowisko); Alan Tudge (też w urzędzie federalnego premiera); Michael McCormack (resort finansów).

 
Zmiany i czystki

Jednocześnie z ogłoszeniem składu swego pierwszego rządu, nowy federalny premier Tony Abbott dokonał istotnych zmian strukturalnych w kompetencjach szeregu federalnych resortów i instytucji oraz doraźnie usunął trzech stałych federalnych resortowych szefów (Sekretarzy). Ponadto zapowiedział "dobrowolne odejście" szefa kluczowego resortu ekonomii (Federal Treasury) w połowie nadchodzącego roku. Rozszerzone zostają kompetencje resortu spraw zagranicznych i handlu (DFAT). Wiele urzędników federalnego aparatu administracyjnego ulegnie kompetencjonalnemu przetasowaniu albo, po prostu, straci pracę. Zwolnieni z dnia na dzień zostali: szef resortu rolnictwa Andew Metcalfe (były szef resortu imigracji i obywatelstwa), szef resortu przemysłu Don Russell, szef resortu zasobów naturalnych, energetyki i turystyki Blair Comley. Wymuszono również odejście Martina Parkinsona z bardzo wpływowego stanowiska szefa resortu ekonomii (Federal Treasury). Pod wyraźną presją, Parkinson który niedawno, podczas kampanii wyborczej postawił się b. premierowi Kevinowi Ruddowi i jego ministrowi ekonomii w sprawie budżetowej wyceny kilku politycznie znaczących zamierzanych, opozycyjnych posunięć (paradoksalnie na korzyść opozycji) zapowiedział odejście w "połowie 2014 r."  Premier Abbott i rządowy aparat prasowy natychmiast to nagłośnili. Skasowano resort rozwoju regionalnego, samorządów, sztuki i sportu oraz resort zasobów naturalnych, energetyki i turystyki (zatrudniający 590 osób). Obowiązki rozwiążanych resortów przekazano kilku innym.  Federalny Urząd Pomocy (zagranicznej) AusAid (zatrudniający 590 osób) został zlikwidowany a jego obowiązki przekazano do resortu spraw zagranicznych i handlu (DFAT). Ministerstwo d/s zmian klimatycznych zostaje zlikwidowane jako oddzielny resort. Cześć dawnego resortu zostaje wchłonięta przez resort środowiska a część odchodzi do resortu spraw zagranicznych i handlu (DFAT). Zamiast resortu d/s rodzin, zagadnień mieszkaniowych, świadczeń komunalnych i zagadnień tubylczych/aborygeńskich (Dept. of Families, Housing, Community Services and Indigenous Affairs (DFHCSIA) powstaje resort świadczeń społecznych (Dept. of Social Services DSS) a zagadnienia Aborygenów zostają przekazane bardzo wpływowemu resortowi federalnego premiera i prezydium rządu (Dept. of Prime Minister and Cabinet PMC). Służba celna (Customs) i ochrona granic przechodzą z resortu Generalnego Prokuratora (DAG) do resortu imigracji. Natomiast świadczenia dla imigrantów i uchodźćów (Settlement services for migrants and refugees) kompetencyjnie przechodzą z resortu imigracji do resortu świadczeń społecznych. Narodowa Komisja Zdrowia Umysłowego(NMHC) traci samodzielność i zostaje wchłonięta przez federalny resort zdrowia. Ponadto minister łączności Malcolm Turnbull natychmiast "nieco zakulisowo" zażądał i uzyskał dymisję całego (oprócz jednego członka) składu zarządu Narodowej Sieci Szerokopasmowej Łączności (NBN). Środki przekazu typują Zygmunta (Ziggy) Świtkowskiego na stanowisko nowego prezesa bądź naczelnego dyrektora zreformowanej przez nowy rząd NBN. Zapowiedziane są liczne inne czystki, zmiany i strukturalne cięcia lecz również pewne inicjatywe rozwojowe.

 Eugeniusz Bajkowski

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy