polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Queen Birthday: Medal OAM dla ks. Wiesława Słowika

Ks.Wiesław Słowik SJ
Dwóch Polaków – ks. Wiesław Słowik SJ i Antoni Sakowski zostało wyróżnionych dziś najwyższymi odznaczeniami australijskimi - Medalami OAM  (Medal of the Order In The General Division). Ks. Słowik za pracę dla społeczności polskiej w Wiktorii a Antoni Sakowski za zaangażowanie w pomoc polskim kombatantom w Południowej Australii.

Ogółem 582 Australijczyków z szerokiego spektrum  profesji i dziedzin działalności, zostało uhonorowanych odznaczeniami z okazji obchodzonego dziś w Australii święta Queen Birthday.

Ksiądz Wiesław Słowik urodził się na Podkarpaciu, w miejscowości Stara Wieś w 1944 roku. Do nowicjatu ojców jezuitów wstąpił  w dniu swoich 15. urodzin, 21 października 1959 roku.  Do Australii przyleciał w 1970 roku. Studiował teologię w Melbourne.
Święcenia kapłańskie przyjmował z rąk kardynała Karola Wojtyły w kościele św. Ignacego w Richmond podczas 40. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, 25 lutego 1973 roku.
Od poczatku był zaangażowany w posługę kapłańską dla miejscowej Polonii.  Od 1983 roku jest koordynatorem polskiego duszpasterstwa w Wiktorii, a od 9 lat – rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii .
Jedną z pierwszych inicjatyw duszpasterskich księdza Wiesława był doroczny festiwal polskiej piosenki o tematyce religijnej, organizowany wraz z młodzieżą i nazwany „Sacrosongiem”. Od l974 roku pełni odpowiedzialną funkcję kapelana Okręgu ZHP w Australii.
Przez kilka lat był nauczycielem języka polskiego w Princes Hill High. Wraz z młodymi liderami organizował Zjazd Polskiej Młodzieży na „Polanie” w Healesville.
Popularne wśród chłopców, doroczne obozy ministranckie, organizował ksiądz Słowik w różnych miejscach. Między innymi: w schronisku „Tatry” na Mt Buller, na „Polanie” w Healesville, w salezjańskim ośrodku „Crosslay” niedaleko Warrnambool i w kilku innych ośrodkach, stwarzając ministrantom środowisko duchowej formacji. 17 lat był moderatorem Sodalicji Mariańskiej.

Duszpasterską posługę opierał zawsze o szeroką współpracę z wieloma ludźmi. Inspirował komitety kościelne i rady duszpasterskie, koła pań, grupy lektorów oraz różne komitety organizacyjne i grupy społeczne. Liczne organizacje społeczne mogły zawsze liczyć na zrozumienie i pomoc ks. Słowika. Reprezentował polskie duszpasterstwo w Radzie Naczelnej Polonii Australijskiej i Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, opiekował się klubami seniora, kapelanował chórowi„Syrena” i wspierał działania innych organizacji. Inicjował też powstawanie nowych, między innymi Związku Polaków w Północno-Wschodniej Wiktorii, Koła Pań w Oakleigh, grup młodzieżowych, klubu „StIgs”, Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii i kilku innych.
Popierał „Siódmą świecę”, organizowaną przez polskich Żydów broniących dobrego imienia Polaków. Organizował ruch spotkań małżeńskich, znanych jako „Marriage Encounter”. Był jednym z kapelanów Igrzysk Olimpijskich w Sydney.
Ks. Wiesław przygotowywał też i prowadził kilka kolejnych pielgrzymek do Ziemi Świętej, Rzymu, Lourdes i do Polski.

Przygotowywał i koordynował największe spotkanie Polaków w Australii – spotkanie z Janem Pawłem II na stadionie MCG  w listopadzie 1986 roku.
Ksiądz Wiesław związany jest ze społecznym radiem w Melbourne od l975 roku. Regularne polskie audycje na falach 3ZZ, SBS i  3ZZZ oraz ścisła współpraca z polskimi zespołami redakcyjnymi to nie tylko jego hobby.  Słuchacze w Polsce i w świecie znają go też z korespondencji nadawanych przez Radio Watykańskie.

Od wielu lat jest reprezentantem duszpasterstwa emigracyjnego w Senacie Księży i asystentem prowincjała do emigracyjnej posługi prowadzonej przez jezuitów w Australii.
W styczniu 2009 roku powierzono mu  troskę o Polskie Sanktuarium Maryjne w Essendon. W lutym  br. roku ks. Wiesław Słowik obchodził jubileusz 40 lat kapłaństwa.
kb/BumerangMedia/jezuici.org.au 

Z odznaczonym Księdzem Wieslawem Słowikiem rozmawia Dariusz Buchowiecki z Radia SBS:

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy