polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Radosław Sikorski: upodmiotowienie Polonii

Przemówienie szefa MSZ w Sejmie, 29.03.2012 r. Fot.K. Białoskórski

Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski w dniu 29 marca br. przedstawił na forum Sejmu, w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska informację o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2012 roku. Wspomniał też o Polonii i jej "upodmiotowieniu".

 Współczesna Polska jest najlepszą jaką mieliśmy – oświadczył minister w trakcie swojego sejmowego wystąpienia. – Za swoje zadanie jako szefa polskiej dyplomacji uznaję takie prowadzenie polskiej polityki zagranicznej, aby przyczyniła się znacząco do poprawy naszego bezpieczeństwa, wzrostu zamożności i siły – zapowiedział Sikorski. Szef MSZ dodał także, że mimo niekorzystnych okoliczności polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej uważana jest za najlepszą od czasu wejścia w życie Traktatu z Lizbony. – W czasie przewodnictwa działaliśmy na rzecz całej Unii, ale jednocześnie dbaliśmy o nasze interesy narodowe – podkreślał minister. Przedstawiając posłom priorytety polskiej polityki zagranicznej na bieżący rok Radosław Sikorski przekonywał, że w polskim interesie leży przystąpienie do kręgu krajów, które posługują się wspólną walutą. – W perspektywie 2015 r. chcemy spełnić wszystkie kryteria konwergencji i być zdolni do przyjęcia euro – oświadczył. Ponadto szef MSZ zapowiedział, że jeszcze w tym roku Polska rozpocznie kampanię na rzecz uzyskania niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2018 r. Następnie sporo miejsca Radosław Sikorski poświęcił polskim stosunkom bilateralnym. – Najważniejszym partnerem Polski w Europie są Niemcy. Najważniejszym partnerem pozaeuropejskim pozostają Stany Zjednoczone – podkreślał. Minister wyraził również zadowolenie ze współpracy z Francją, szczególnie w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz podkreślił, że wraz ze Szwecją działamy ramię w ramię na rzecz wdrożenia Partnerstwa Wschodniego i transformacji w sąsiedztwie Unii. – Jesteśmy na dobrej drodze. Głos Polski jest dziś w Europie słyszany i słuchany, a nasze propozycje poważnie analizowane i studiowane przez partnerów. Polska ugruntowała swą pozycję wśród liczących się państw europejskich – oświadczył szef polskiej dyplomacji kończąc swoje wystąpienie. Debata na temat polskiej polityki zagranicznej trwała 4 godziny.

W swoim wystąpieniu minister Radosław Sikorski powiedział o Polonii:
Dzięki decyzji Wysokiej Izby Ministerstwo Spraw Zagranicznych przejmuje od Senatu zarządzanie środkami na wsparcie Polonii i Polaków za granicą. Dziękuję Senatowi za wielkie dzieło opieki nad rodakami rozsianymi po całym świecie. Pragniemy to zadanie kontynuować, udzielając Polonii rozumnego wsparcia, stosownie do rzeczywistych potrzeb kraju zamieszkiwania. Priorytetem będzie dostęp do polskiej edukacji. Celem długoterminowym jest upodmiotowienie Polonii, tak aby to ona skuteczniej mogła wspierać Polskę.

Ten wątek został poruszony przez  Jarosława Zielińskiego z PiS w debacie  po wystąpieniu ministra Sikorskiego:

 Pan minister powiedział w swoim wystąpieniu, że celem długoterminowym jest upodmiotowienie Polonii, aby to ona skuteczniej mogła wspierać Polskę. To zdanie już jest bardzo negatywnie komentowane, Polonia jest bowiem upodmiotowiona, czego dowodem są jej zasługi, jeżeli chodzi o przyjęcie Polski do NATO, zwłaszcza chodzi o Polonię amerykańską i jej zaangażowanie w tę sprawę. Po drugie, w czasie poakcesyjnym w latach 2004– –2010 dzięki wsparciu Polaków pracujących za granicą, którzy zasilają Polskę, do Polski przetransferowano tylko oficjalnymi kanałami 115 mld zł.
To świadczy o roli Polonii, więc pan minister niech takich rzeczy nie mówi, bo to obraża Polonię. Poza tym nie potraktowano podmiotowo Polonii podczas podejmowania decyzji o przesunięciu środków z Senatu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nikt nie pytał Polonii o zdanie, a wielka szkoda.
W związku z tym mam pytanie: Jak będzie dalej i jak pan – już kończę, panie marszałku – panie ministrze, zechce zrealizować ten priorytet, którym jest dostęp do polskiej edukacji, w sytuacji gdy są tak ogromne opóźnienia w dysponowaniu środkami finansowymi w tym roku w związku z przejęciem środków na wsparcie Polonii, Polaków za granicą, przez MSZ? Polskie szkolnictwo, np. na Litwie, bardzo potrzebuje pilnego wsparcia i szybkich działań. Jak pan to rozstrzygnie, rozwiąże, panie ministrze?


Dwa dni wcześniej Rada Ministrów przyjęła   dokument zatytułowany: Priorytety Polskiej Polityki Zagranicznej na lata 2012-2016. W dokumencie m.in. mówi się o "nowej jakości w relacjach z Polonią i Polakami za granicą":

Realizacja nowej strategii polonijnej: partnerska współpraca z Polonią i Polakami za granicą, prowadząca do uzyskania zrozumienia i skutecznego poparcia dla polskiej racji stanu i polskiej polityki zagranicznej oraz skorzystanie z potencjału Polonii i Polaków za granicą do promocji i budowy pozytywnego wizerunku Polski w świecie.

  Całe przemówienie min. Radosława Sikorskiego w Sejmie - VIDEO:



Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zał. polskiej polityki zagranicznej w 2012 r.

 Na czym miałoby polegać upodmiotowienie Polonii oraz jak powinna przebiegać partnerska współpraca między Macierzą a Polonią? Prosimy czytelników Bumeranga Polskiego  o opinie i komentarze: [email protected]

kb/MSZ/Sejm/IUVE

2 komentarze:

  1. Moim zdaniem najwazniejsze jest ulatwienie dostepu do polskich dowodow osobistym ludziom ktorzy wukazuja sie polskim pochodzeniem i troska o dobro wspolne w Polsce. W ten sposob beda mogli uzyskac prawo glosu w zyciu publicznym. Polska nie moze nalezec tylko do kliki nam panujacej. Ona nalezy do kazdego Polaka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przed wyslaniem kasy, powinno sprawdzic sie dokladnie , ktore ze srodowisk polonijnych sa rzeczywiscie dumne ze wspolczesnej Polski, jej pozycji w Europie i robia pozytywny PR Polsce w swoich krajach.

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy