polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 18 lutego 2011

Premiera "Niepokonanych" w Australii

Premierowe pokazy filmu Petera Weira Niepokonani (The Way Back), historii Polaka, który uciekł z sowieckiego łagru odbyly  się wczoraj i przedwczoraj w Sydney i Melbourne. Film nominowany jest w sześciu kategoriach do amerykańskiej nagrody Oscara.


Sydnejski pokaz został zorganizowany w kinie Orpheum na Cremorne.  Po zakończonym pokazie odbyła się dyskusja z reżyserem, którą prowadził Andrew Urban.
Australijski reżyser Peter Weir jest znany z takich filmów jak Piknik pod wiszącą skałą, Rok niebezpiecznego życia, Świadek, Stowarzyszenie umarłych poetów oraz Truman Show.
Inspiracją do powstania Niepokonanych  były wspomnienia ucieczki z gułagu Sławomira Rawicza, spisane przez brytyjskiego dziennikarza Ronalda Downinga w  książce "The Long Walk" wydanej w 1955 roku w Londynie (polskie wydanie "Długi marsz" ukazało się w 2001 roku).
Film opowiada historię polskiego oficera, który wraz z grupą współwięźniów uciekł z syberyjskiego gułagu i pokonał pieszo ponad 6,5 tysiąca kilometrów zanim ostatecznie dotarł do Indii. Historia zaczyna się od sceny przesłuchania Janusza (w tej roli Jim Sturgess) przez Sowietów. Oskarżany o sabotaż i szpiegostwo, mimo tortur nie przyznaje się do zarzucanych mu win. Okazuje się jednak, ze jego żona została zmuszona do podpisania obciążających go zeznań i na tej podstawie Janusz zostaje skazany na 20 lat zesłania w Gułagu. Razem z polskim oficerem, z obozu ucieka jeszcze 6 innych więźniów. Rozpoczynają wędrówkę przez Syberię, stepy i pustynie Mongolii, przekraczają Chiński Mur i Himalaje by dotrzeć do Indii. To niezwykła epicka historia walki o przetrwanie, solidarności i niezwyciężonej ludzkiej woli.
Niepokonani rozpoczynają się od informacji o najeździe Polski z zachodu przez nazistowskie Niemcy i 17 dni później od wschodu przez sowiecką Rosję. Polska utraciła wolność na kolejne dekady. W zakończeniu filmu widzimy archiwalne zdjęcia pokazujące wprowadzanie przez Sowietów komunistycznego reżimu w krajach Europy wschodniej i w Polsce, do czasu obalenia systemu po bezkrwawej rewolucji „Solidarności". W ostatniej scenie widzimy Janusza, który powrócił do żony w wolnej Polsce. Jego marsz do wolności trwał blisko 50 lat.
Konsultantem Petera Weira przy realizacji Niepokonanych była Anne Applebaum, amerykańska dziennikarka nagrodzona Pulitzerem za książkę "Gułag".
W czasie czwartkowego pokazu film Niepokonani został nagrodzony owacją  widowni wypełniajacej niemal całą sale. Na pokazie byli obecni przedstwiciele polskich placówek: dyplomatycznej i konsularnej z ambasadorem Andrzejem Jaroszyńskim  i konsulem generalnym w Sydney, Danielem Gromannem na czele. Byli również sędziwi, żyjący jeszcze  Polacy, którzy przeżyli gehennę syberyjskiej niedoli. 
 Po zakończonej projekcji Peter Weir odpowiadał na pytania publiczności. Reżyser przyznał, że film Niepokonani jest hołdem dla ludzkiego ducha, którego żadne doświadczenie nie może złamać. 
Reżyser stwierdził, że Niepokonani to „polska historia". „Polska jest nieznaną ofiarą II wojny światowej, najwięcej wycierpiała a jednocześnie zrodziła największy heroizm". „Niewiele osób ma tego świadomość".

Polska premiera planowana jest 8 kwietnia tego roku.



Nawet to, że narzekacie, jest w was piękne, bo tylko ludzie ze złamanym duchem nie narzekają - mówi o Polakach Peter Weir dla Gazety Wyborczej.

 Wywiad z reżyserem: 

Peter Weir: Fascynuje mnie polski los

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy